Tajemny ogród dla wtajemniczonych

Okładka książki Tajemny ogród dla wtajemniczonych Johanna Basford
Okładka książki Tajemny ogród dla wtajemniczonych
Johanna Basford Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
2015-11-18
2015-11-18
40 min.
Johanna Basford kolorowanki

Kolorowanki dla dorosłych, które tworzy Johanna nie dość, że są po prostu piękne i niezwykle precyzyjnie narysowane to jeszcze tworzone są na podstawie ekstremalnie realistycznych publikacji, starych encyklopedii, atlasów roślin, zwierząt i tym podobnych. Wielki ukłon w stronę autorki za tak dopracowany i przemyślany proces tworzenia kolorowanek dla dorosłych. Nic dziwnego, że cieszą się one tak gigantyczną wręcz popularnością na całym świecie!

"Tajemny ogród" to kolorowanka, która już w wersji "podstawowej" podbiła moje serce. Osobiście nie miałam większych zastrzeżeń do formy i bardzo przyjemnie mi się ją koloruje, ale w sieci pojawiły się negatywne opinie na temat papieru na jakim została wydana, narzekania na dwustronnie zadrukowane strony... I oto, tuż przed Świętami, na półki księgarń trafia wersja "dla wymagających"!
Ponad dwadzieścia starannie wybranych grafik Johanny Basford w formacie plakatowym (nieco większym niż A4) na grubych, wyrywanych kartkach to istna gratka dla fanów jej przyrodniczych kolorowanek.
"Tajemny ogród dla wtajemniczonych" jest z oczywistych względów mniej bogaty i różnorodny niż jego starszy kolega, ale posiada ogromny potencjał - dzięki nowej formie otrzymujemy piękny materiał na ścienne grafiki, malowane farbami obrazy lub postery uzupełnione o ulubione motta. Według mnie to doskonała zachęta do zadbania o siebie (tak, kolorowanie relaksuje i odpręża) i najbliższe otoczenie. Wszak nie ma jak własnoręcznie wykonana dekoracja ściany w ulubionej gamie kolorów!

Johanna Basford to graficzka, która zasłynęła na całym świecie dzięki książkom do kolorowania. Jej Tajemny ogród rozszedł się w milionach egzemplarzy – w samych Chinach sprzedano blisko 4 miliony tej kolorowanki. Obecnie nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia ukazała się wersja Tajemnego ogrodu dla „zaawansowanych”.

Karty tej książki do kolorowania są o wiele grubsze niż w tradycyjnych malowankach (dzięki temu możemy pokusić się nawet o wypełnienie wzorów farbami) i nadruk jest tylko na jednej stronie, co daje możliwość oprawienia naszej twórczości np. w antyramę lub ramkę z kolorowym passepartout i powieszenia na ścianie w salonie.

W Tajemnym ogrodzie dla zaawansowanych znalazło się 20 najciekawszych grafik, które znane są wszystkim miłośnikom Johanny Basford. Wszystkie grafiki są też nieco większe niż zwykle, co pozwala na uzyskanie bardzo ciekawych efektów przy kreatywnym kolorowaniu.

Postawić sobie możemy jeszcze tylko pytanie, czy książka jest faktycznie przeznaczona jedynie dla wtajemniczonych? Uważam, że każdy, kto chce kolorować może po nią sięgnąć. Jednak przy jej wypełnianiu warto poświęcić chwilę na kreatywne i dokładne kolorowanie, gdyż efekt pracy może naprawdę nas zaskoczyć i faktycznie zechcemy oprawić nasze „dzieła sztuki” :)

Karty tej książki do kolorowania są o wiele grubsze niż w...

W OGRODZIE PEŁNYM TAJEMNIC

Widzicie drzwi. Stare, drewniane, dąb pewnie ścięto do ich wykonania, okute żelaznymi zdobieniami. Osadzone są w cegłach, a może w roślinach, zieleń jest wszędzie, choć jeszcze nie ma koloru, plątanina liści, gęsto wyciągająca swoje ramiona w stronę wejścia. Wchodzicie dopiero, czy może już weszliście? Kto to wie. Jedno jest pewne: znajdujecie się dopiero u stóp Tajemnego Ogrodu.

Wraz z opisaną wyżej ilustracją, zaczyna się niniejsza książka. Artystyczna kolorowanka dla każdego, niezależnie od wieku, kto chciałby własną dłonią nadać barw przesyconym detalami i skomplikowanymi kształtami ilustracjom. Z każdą kolejną stroną zagłębiamy się krok po kroku w roślinność i sekrety tego miejsca. Widzimy kwiaty, widzimy bogactwo owadów. Starą studnię. Domek na drzewie. Co jeszcze kryje się tam dalej? Za zakrętem i za kolejnym parawanem zieleni?

Nagrodzona Elle Decoration Design Award i Channel 4 Talent Award artystka zaprasza nas do krainy, gdzie zabawa z kredkami, flamastrami czy farbami nawet, trwać będzie całymi godzinami. W odróżnieniu od większości podobnych publikacji, kolekcjonerska edycja „Tajemnego ogrodu” oferuje znakomitą jakość. Tekturowa podkładka, grube, wielkoformatowe plansze, świetny papier… Kartki nie ulegną wilgoci, nie pofałdują się, kolor niezależnie od używanych narzędzi nie przebije przez strony. Kolorowanie więc staje się zabawą, jaką być powinno, bez konieczności uważania na papier.

Poza tym same rysunki są znakomite. Odpowiednio skomplikowane, odpowiednio wzorzyste. Nawet sama okładka aż kusi by ją pokolorować.

Kto więc lubi tego typu aktywne spędzanie czasu, powinien z „Ogrodem…” się zapoznać. Kolorowanie stało się ostatni modne, ale w zalewie tytułów ten właśnie zdecydowanie wart jest polecenia.

Recenzja opublikowana także na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2015/11/28/tajemny-ogrod-dla-wtajemniczonych-johanna-basford/

W OGRODZIE PEŁNYM TAJEMNIC

Dorośli kolorują!
Uwielbiam kolorować, lubiłam jako dziecko i nic się nie zmieniło, dlatego bardzo się cieszę, że wreszcie ktoś pomyślał o dorosłych i wymyślił kolorowanki dla nas.

Johanna Basford to rysowniczka, autorka przepięknych książek - kolorowanek, które zachwyciły wielbicieli kolorowania na całym świecie. Utalentowana artystka za pomocą tuszu i atramentu tworzy na papierze małe arcydzieła, cudowne, fantazyjne i bardzo skomplikowane wzory, które można kolorować kredkami, mazakami, glinkami, a nawet farbami. Wybór należy do nas!
Ostatnia z książek, czyli "Tajemny ogród dla wtajemniczonych" to wyjątkowa kolorowanka, zawierająca dwadzieścia ilustracji wybranych przez autorkę z poprzedniej książki, "Tajemny ogród". Publikacja składa się z dużych, sztywnych kart, które można włożyć do ramki i powiesić na ścianie. Zdradzę Wam, że ta książka jest po prostu wspaniała, a wzory robią duże wrażenie. Pierwsza z kart przedstawia drzwi, wrota prowadzące do ogrodu, co kojarzy się z książką Frances Hodgson Burnett "Tajemniczy ogród", wertując kolejne karty podziwiamy faunę i florę ogrodu, piękne, misterne obrazy, które możemy kolorować wedle uznania.
Dla kogoś takiego, jak ja, czyli osoby bardzo aktywnej, z mnóstwem energii, ta książka jest idealną formą odpoczynku i przede wszystkim wyciszenia. Kolorowanie to dla mnie czysta przyjemność, możliwość chwilowego oderwania się od obowiązków i nie przesadzę, jeśli stwierdzę, że ta książka po prostu uspokaja, to naprawdę odstresowujące zajęcie.
Johanna Basford w wywiadzie telewizyjnym przyznała, że nie wierzyła w sukces swoich ilustracji, bała się, że książki nikogo nie zainteresują, ale jej obawy okazały się bezzasadne, książki zachwycają i mają ogromną rzeszę fanów na całym świecie. Poza tym, pochlebnie wypowiadają się o nich psychologowie, którzy podkreślają dobroczynny wpływ kolorowania na nasze samopoczucie, bo skupiając się na tej czynności, po prostu odpoczywamy i miło spędzamy czas. Całkowicie zgadzam się z ich opinią, to świetna zabawa!
"Tajemny ogród dla wtajemniczonych" Johanny Basford to cudowna podróż do świata wyobraźni. Ilustracje są zachwycające, a kolorowanie naprawdę odpręża, spróbujcie i przekonajcie się, jaka to frajda!

Wszystkich "kolorofanów" informuję, że już niebawem ukaże się kolejna książka Johanny Basford, "Zaginiony ocean".
Dominika Ławicka

Dorośli kolorują!

Najnowsza propozycja od Wydawnictwa Nasza Księgarnia to lekko zmodyfikowany Tajemny Ogród. Jak można przeczytać na okładce jest to wersja dla wtajemniczonych, wydana na jednostronnych kartkach, które z łatwością można wyrwać, na znacznie lepszym, grubszym papierze i w większym formacie. Prezentuje się c u d o w n i e!

Cała opinia:

Cała...

Kolorowanka przeznaczona dla kolorofanów w każdym wieku. Format jest zaskakująco duży (25x33cm),a jakość i styl fantastyczne. Idealnie nadaje się na pokolorowanie i powieszenie w cichym zakątku. Ilustracje inspirowane szkocką przyrodą to cudo samo w sobie. Tajemna brama strzegąca wejścia do ogrodu. Drzewa przepełnione świergoczącymi ptakami. Gałązki jarzębiny, smaczne maliny. Domek na drzewie z lampionami. Świat owadów, ptaków. Prawdziwa gratka dla wtajemniczonych. Przyjemnego relaksu w ogrodzie:)

Niejednokrotnie w moim życiu bywały chwile, że ogromnie zazdrościłam wszystkim mającym zdolności plastyczne. Moje rysunki zawsze przypominały to samo, przez wiele lat wyglądały tak samo i niczym praktycznie nie różniły się. Zdobywając z ciężkim trudem ocenę dobrą z plastyki, wydawało mi się, że nigdy nie sprostam czemuś, czego zrobienie wymagało by zdolności manualnych. Oczywiście, nic bardziej mylnego, szybko okazało się, że można robić ładne rzeczy (np. hafty, czy decoupage) niekoniecznie umiejąc rysować. Jakby nie było, pewien kompleks pozostał mi do dzisiaj. Gdy w moje ręce trafił „Tajemny ogród” Johanny Basford, pierwsza moja myśl, to było – to jest właśnie to! Mogę w końcu stworzyć coś, co nie do końca będzie moją pracą ale w jakiś sposób mogą się również pod nią podpisać. Tak jak pisałam w recenzji, wydanie to, oprócz wielu zalet, nie do końca było, nazwijmy to, wygodne w użyciu. Gdy syn chcąc mamie zrobić niespodziankę, pokolorował obrazek pisakami, zniszczył mi w ten sposób kilka stron. Teraz już nie ma tego problemu. To wydanie jest zadrukowane jednostronnie, kartki są zdecydowanie grubsze i mocniejsze. Mało tego, każda strona tworzy swojego rodzaju niepowtarzalny obraz , można go oprawić i powiesić. Uważam, że jest to całkowity strzał w dziesiątkę. Tutaj każda praca będzie inna, choćbyśmy bardzo starali się, każda będzie na swój sposób unikatowa i po prostu nasza. Johanna Basford wybrała 20 ilustracji, które już w tonacjach czarno-białych ogromnie przyciągają oko, zmuszają do pewnego skupienia się i wyciszenia. Kolorując, każdy z nas może poczuć się choć na chwilę artystą. Autorka podsunęła ogrom możliwości, od nas samych zależy jak potraktujemy swoją pracę, czy z przymrużeniem oka, czy naprawdę do niej przyłożymy się. Jedno jest pewne stworzyła obrazy pełne detali, ogromnie precyzyjne, dała również możliwości do dorysowywania pewnych elementów. Ktoś powie, że kolorowanie to zdecydowanie pośledniejsza sztuka, lub w ogóle nie sztuka. Najważniejszy jest jednak akt pewnego tworzenia obrazu, a dodając mu kolory na pewno nabiera on pewnych specyficznych cech, bliskich wykonawcom, przez co staje się po prostu w jakiś sposób nam drogi. Jest to również świetna wspólna zabawa rodzinna, w której każdy może wykazać się swoimi zdolnościami. Ja na pewno spróbuję, i kto wie, może w końcu na ścianie zawiśnie obraz niekoniecznie mojego autorstwa, lecz na pewno mi bliski.

Jeśli chcecie się dowiedzieć, czy warto zakupić sobie kolekcjonerskie wydanie "Tajemnego ogrodu", koniecznie zajrzyjcie: http://magicznyswiatksiazki.pl/?p=21847 :)

Ta wersja o wiele bardziej mi podpasowała niż zwykła :) łatwiej kolorować markerami czy cienkopisami bo nie przebijają :)

• Kolorowanki
  • Otrzymana do zrecenzowania 2015
  • Przeczytane 2016
  • Moje papierowe :)

Dodaj cytat z książki Tajemny ogród dla wtajemniczonych