Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych

Okładka książki Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych
Marianna Oklejak Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Seria Artystyczna literatura dziecięca
literatura dziecięca
Seria Artystyczna
Egmont Polska
2015-10-19
2015-10-19

Okładka książki Basia. Wielka księga przyjaźni Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Ocena 7,0
Basia. Wielka ... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia i szkoła Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Ocena 8,8
Basia i szkoła Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia i przyjaciele. Dżesika Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Ocena 8,5
Basia i przyja... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia, Franek i pojazdy Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Ocena 10,0
Basia, Franek ... Marianna Oklejak, Z...

2002

Niesamowita książka, ilustracje i wydanie.
Zaznaczmy: dla miłośników tematu. ;-)

Niesamowita książka, ilustracje i wydanie.
Zaznaczmy: dla miłośników tematu. ;-)

Bardzo przereklamowany twór, ciężko nawet określić grupę docelową.

Bardzo przereklamowany twór, ciężko nawet określić grupę docelową.

Cuda wianki to książka, którą kupując dziecku kupiłam poniekąd...dla siebie :) Marianny Oklejak nie trzeba chyba nikomu reklamować - książka jest naprawdę pięknie wykonana i należy do takich do których regularnie się wraca i nigdy nie kurzą się na półce. Chociaż mojego synka interesują głównie typowo męskie tematy jak np. motoryzacja czy narzędzia cały czas wraca do tej jakże uroczej książki. Dla niewtajemniczonych dodam, że zawartość to współczesna historia wpasowana w cykl pór roku, podczas której poznajemy elementy polskiego folkloru, mamy np. drogi dla pojazdów z haftów z różnych regionów, poznajemy różne ludowe instrumenty, stroje i obyczaje, a w dialogi powplatano fragmenty dawnych pieśni. Zdecydowanie nie jest to książka dla leniwego rodzica, chcącego odklepać treść linijka po linijce ponieważ trzeba wiele dziecku wytłumaczyć, raczej mamy tu zachętę do niespiesznego odkrywania, nic nie jest prosto podane na tacy -dla mniej kreatywnych mamy sporo przypisów na ostatniej stronie, choć muszę zaznaczyć, że pytania dziecka mnie niekiedy przerastały:)
Zachwyceni zarówno pięknymi ilustracjami, jak i całokształtem książki dokupiliśmy sobie do kompletu ,,Cuda niewidy" - zagadki z motywami ludowymi, nawiązujące stylistyką do ,,Cuda wianków". Mamy teraz piękny komplet do odkrywania bogactwa ludowej kultury. Synek zachwycony, jednak od razu zaznaczę, że dzieci mało czytające lektura może zniechęcić, to raczej pozycja dla tych bardziej wnikliwych i dobrze obytych z różnorodnymi książkami.

(..) „Cuda Wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych” to niesamowity obrazkowy przewodnik po polskiej kulturze ludowej. Czasami niedocenianej, czasami modnej, czasami lekceważonej, tu inspirującej i zaskakująco nowoczesnej.
Już we wstępie autorka pisze, że książka ta powstała z zachwytu. I to naprawdę czuć. Barwne i niezwykle przemyślane kolaże koronek, haftów i wycinanek, czepków i kapeluszy, wzorów i ozdób, butów, spodni i zapasek można studiować w nieskończoność, wciąż odkrywając w nich nowe treści podane wprost i przemycone gdzieś ukradkiem.
„Cuda Wianki” to pozycja, która nie wpisuje się w prostą formułę ilustrowanej / obrazkowej książki popularnonaukowej, leksykonu. Jej kompozycja wykorzystuje naturalny cykl pór roku i pór życia. Zaloty, huczne weselicho, narodziny, śmierć, smutek i radość, kłótnie i beztroski relaks, rozstania i jednoczące dzielenie się opłatkiem - wszystko to, codzienność człowieka, autorka wykorzystała jako przekonujące tło do przedstawienia czytelnikowi mnóstwa elementów wywodzących się z naszej rodzimej kultury ludowej.
Nie da się opisywać obyczajowości ludowej bez uwzględnienia jej zakorzenienia w rytuale - tym chrześcijańskim, i tym starszym, bardziej archaicznym, który przez katolicyzm został wchłonięty i przetworzony. Święcenie palm wielkanocnych, kraszanki i pisanki, kolędnicy to tylko wybrane przykłady. Pojawiają się też przydrożne kapliczki, w tym warmińska, dokładnie taka, jaką mijałam co dzień w drodze do szkoły.
W książce prezentowane są rzeczy zwykłe i niezwykłe, znane i nieznane. Oprócz wspomnianych wyżej czytelnik znajdzie tu także ludowe instrumenty, zabawki (niektóre do tej pory dostępne w sklepach i nadal atrakcyjne), naczynia, regionalne potrawy. Poznamy między innymi kaszubskie burczybasy, suki biłgorajskie, ligawki podlaskie, kurpiowskie fapernuchy, bieszczadzkie proziaki.
Autorka przywołuje przy tym niemal wszystkie regiony Polski od Łowicza po Kołbiel, od Hajnówki po Kurpie, od Zamościa po Kaszuby. Czasami podobne, bardzo często diametralnie różne. Choćby paski - konia z rzędem temu, kto odróżniłby opoczyńskie od łowickich.
Już sama forma książki dowodzi, że sztuka ludowa nie jest tylko reliktem przeszłości, ale wciąż żyje wokół nas. Autorka na kolejnych rozkładówkach pokazuje, w jaki sposób może ona koegzystować z naszą współczesnością. Przyjrzyjcie się bliżej poszczególnym kartom. DJ miksujący muzykę na niedzielnym grillu, koncert rockowy, rowerzyści i nordic walking, sushi i komunikator internetowy. Treść pozostaje od lat ta sama, zmienia się tylko formuła. Dodatkowo gdzieniegdzie w zupełnie zaskakujących miejscach poukrywane są odniesienia do dzisiejszej popkultury. (...)
Wszystko okraszono przewijającymi się przez całą książkę oryginalnymi fragmentami przyśpiewek ludowych, które okazują się być, ku mojemu zaskoczeniu, jak najbardziej aktualne. Szczególnie w formie wymiany zdań w komunikatorze. Hip-hopowa bitwa na rymy? A może tym razem muzyczna utarczka na przyśpiewki?

Jak każda pozycja wydana w egmontowskiej serii Art, także ta rozpoczyna się charakterystyczną wycinanką, tym razem stylizowanego na ludową figurkę konika. Dodajmy do tego twardą oprawę, piękne albumowe, niezwykle staranne wydanie wypełnione kolażami, niemal komiksowymi wstawkami i mamy przepis na kolejne małe edytorskie arcydzieło.

Oczywiście książka w żadnej mierze nie wyczerpuje tematu (mimo dodatkowych przypisów z bardziej szczegółowymi informacjami), bo i nie takie zadanie postawiła przed sobą autorka. To raczej punkt wyjścia do dalszych odkryć, a nawet zachęta do poszukiwania własnych korzeni. (...)

Dzięki tak twórczemu wykorzystaniu obrazu „Cuda wianki” stanowią świetną propozycję niemal dla każdej grupy wiekowej. Barwne kolaże zainteresują przedszkolaka, drobne szczegóły wzruszą dorosłego. Wszystkim dostarczą mnóstwo rozrywki i naprawdę ogrom wiedzy o tym, co powinno być nam najbliższe, o naszej tradycji.

Całą recenzję znajdziesz na blogu

"Cuda Wianki" to prawdziwy cud. Cud-książka o folklorze, który przecież, jak powszechnie wiadomo, jest stary, nudny i do nikogo nie przemawia, prawda? A tej książce folklor gra, bawi, czaruje i wciąga - tyle kolorów, tyle wzorów, tyle pomysłów. Warto do niej zajrzeć i dać się uwieść.

Pełna wersja recenzji:

Pełna wersja...

Dłuższy już czas zbieram się za opisanie tej książki i nadal nie jestem pewna, czy będę w stanie ująć w blogowym poście jej wyjątkowość. Bo Cudawianki autorstwa Marianny Oklejak są księgą wyjątkową. Książka została uhonorowana Nagrodą Literacką Polskiej Sekcji IBBY w kategorii książka obrazkowa. Na jej stronach zaś ujęto polski folklor, to, z czego możemy być dumni i o czym powinniśmy pamiętać, co powinniśmy zachować dla kolejnych pokoleń.

Atutem książki Marianny Oklejak jest jej forma, idealna dla czytelników w każdym wieku. Bo jak najłatwiej ukazać dzieciom, czym jest folklor i dlaczego jest tak wyjątkowy? Oczywiście obrazkiem! To ilustracje najlepiej przemawiają do najmłodszych i doskonale obrazują to, co słowami czasem ciężko ująć. Dzięki księdze bogatej w duże, barwne ilustracje dziecko zrozumie, czy jest folklor. Czymś pięknym, niepowtarzalnym, unikatowym i wartym zachowania dla kolejnych pokoleń. Któż lepiej doceni piękno feerii barw na ludowych strojach, zawiłość wzorów na pisankach czy imponującą wielkość palm, jak nie dziecko właśnie?

Ilustracje uzupełniają tradycyjne wierszyki, a publikację wieńczą przypisy, gdzie wyjaśniono istotę przytoczonych zwyczajów ludowych. Księga ta zachwyci nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Cudwianki to publikacja, w której folklor i tradycje ludowe przenikają się z naszym światem, teraźniejszością. Być może przez to stają się bliższe, jeszcze bardziej nasze. Być może dzięki temu zrozumiemy, że w żadnym razie nie są reliktem przeszłości. I nie będą, póki im na to nie pozwolimy.

O tej książce, chociaż bardziej dla dzieci niż dla dorosłych, napisać muszę. To takie kompendium wiedzy o wzornictwie polskiego folkloru. Przyznam, że książka zaskoczyłam mnie mnogością wzorów i kolorów, przy czym bardzo wiele można się z niej nauczyć - tu rodzic poznaje ten niezwykły świat razem z dzieckiem.

Jeśli folklor polski kojarzy się Wam jedynie ze starszymi paniami, które dziergają koronkowe stringi lub z zespołem Mazowsze, to zdecydowanie nadszedł czas na pogłębienie wiedzy o naszym kraju, o jego tym, co piękne a gdzieś nam w tym szalonym pędzie medialny umyka.
Więcej na ten temat, tak na zachętę, tutaj: http://matkapuchatka.blogspot.com/2016/01/wzorkowy-zawrot-gowy-cuda-wianki.html

Jeśli folklor polski kojarzy się Wam jedynie ze starszymi...

Tytuł: "Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych".
Autor: Marianna Oklejak
Liczba stron: 80
Wydawnictwo: Egmont
Data premiery: 19-10-2015

Polska jak długa i szeroka posiada bardzo rozbudowaną historię, podania, zwyczaje, kuchnie, a nawet i język!
Marianna Oklejak zabiera nas w ciekawą podróż po folklorze, który od regionalnego, aż po chłopski - jest niezwykle barwny i interesujący.

Badania nad folklorem polskim zaczynają się w XIX wieku i są związane z walką o utrzymanie świadomości narodowej. Dlatego taka książka jak ta, będzie dobrym prezentem dla najmłodszych, aby zobaczyli jak poszczególne regiony Polski się od siebie różnią, a także aby pogłębić wiedzę na temat np. malowania kraszanek, czy obchodzenia poszczególnych świąt.

Może wielu z Was nie zdaje sobie sprawy jak ważną sprawą jest folklor. To swoista, bardzo cenna spuścizna po naszych dziadach, pradziadach, a co za tym idzie - duma, że Polacy "nie gęsi" i tak jak inne kraje mogą się poszczycić pięknem kultury i różnorodnością.

Folklor dzieli się na dwie grupy: materialną do której zaliczamy architekturę ludową, sztukę ludową i stroje ludowe, oraz niematerialną w skład której wchodzą; pieśni, przysłowia czy legendy. Folklor zdobywa coraz więcej sympatyków, powstają nowe Zespoły Pieśni i Tańca. Nie sposób nie wspomnieć o pięknych strojach łowickich, góralskich, czy o potrawach śląskich, zróżnicowanej mowie i odmianach gwary oraz języka polskiego.

Ta bogato ilustrowana książka będzie dobra dla "dużych" i "małych" ponieważ każdy z pewnością znajdzie tu przydatne, a może przez wielu nieznane ciekawostki i piękne obrazki. Rozdziały dzielą się na poszczególne pory roku: od wiosny, do zimy - a co za tym idzie, opisane są tu święta, a także tradycje jak malowanie pisanek, czy chodzenie po kolędzie. Nie mogło też zabraknąć ciekawych malunków stroi ludowych, czy wspomnienia o ślubie, narodzinach dziecka i wielu innych.

Ze swojej strony serdecznie polecam. Jedynym minusem jest to, że książka jest dość cienka, ale nie można mieć wszystkiego. ☺
Opinia opublikowana również na moim blogu: http://wiedzminka-ciri.blogspot.com/2016/01/cuda-wianki-polski-folklor-dla-modszych.html

Tytuł: "Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych".
Autor: Marianna Oklejak
Liczba stron: 80
Wydawnictwo: Egmont
Data premiery: 19-10-2015

Polski folklor jest piękny i różnorodny, to świat pełen zaskakujących barw, kształtów i rymów. Jest tego mnóstwo a książka pokazuje jedynie wycinek tego cudownego świata. Autorka znana jest z ilustracji do można by rzec kultowej Basi, którą uwielbiają dzieci więc wiadomo, że ilustracje będą na najwyższym poziomie i trafia w gusta dzieci.

Jak mawia przysłowie "Cudze chwalicie swego nie znacie" i taka prawda bo ta książka powstała z zachwytu nad naszą Polską kulturą ludową. Bo jest to podróż w ten zaczarowany i jakże bliski świat, który mam na wyciągnięcie ręki. Książka stanowi zachętę do odkrywania tego mało znanego świata i zaprasza w podróż by poznać tradycyjne hafty, wycinanki, piękne zabawki czy instrumenty. Przeczytamy też fragmenty starodawnych pieśni, poczujemy atmosferę potańcówek jednym słowem przeniesiemy się w cudny i kolorowy świat.

Dodatkowo książka Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych zdobyła - decyzją jury graficznego tytuł Najlepszej Książki Roku 2015 PS IBBY w kategorii książka obrazkowa.

Jak mawia przysłowie "Cudze...

Na zaledwie siedemdziesięciu kilku stronach autorce udało się zawrzeć najważniejsze motywy i tradycje naszej kultury, co stanowi świetne wprowadzenie do tematu i inspirację do dalszych poszukiwań i zgłębiania polskiego folkloru. Warto sięgnąć.

Cała opinia na:

Cała opinia na:

Dodaj cytat z książki Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych