Pamiętnik Mal

2015-09-21
2015-09-21
Anna Klingofer
pamiętnik

Piękny pamiętnik Mal, córki Diaboliny z Następców! Opisuje w nim swoje uczucia, to jak ją traktuje jej matka. Jej refleksje, wspomnienia, podróż do Auradonu i wiele innych. Najbardziej urzekły mnie jednak zapiski o pojawiającej się powoli miłości do Bena, przyszłego króla Auradonu. Ona i Ben spędzają razem coraz więcej czasu i Mal dowiaduje się że zaczyna coś do niego czuć. Mimo to próbuje sobie uświadomić że on jest tylko pod wpływem miłosnego zaklęcia. Koniec jest jednak zaskakujący. Polecam!

Wiele nastolatków prowadzi pamiętniki, w których na papier przelewają swoje zmartwienia, radości i myśli. Jedną z takich osób jest Mal, córka okrutnej, złej i potężnej Diaboliny. Gdy w jej życiu wszystko się zmienia i wraz z przyjaciółmi zostaje zmuszona do przeniesienia się z Wyspy Potępionych do Auradonu, to pamiętnik jest powiernikiem jej sekretów i teraz Wy możecie go poznać. To w nim znajdziecie odpowiedź na pytanie, co tak naprawdę skrywa się w sercu Mal.

Po lekturze „Wyspy Potępionych” i „Księgi zaklęć Mal” sięgnęłam po kolejną książkę z tego cyklu. Na uwagę zasługuje już samo wydanie publikacji. Twarda i barwna okładka oraz treść ozdobiona ciekawymi rysunkami i utrzymana w kolorystyce pasującej do bohaterki, czyli fioletu i czerni.

W pamiętniku poznacie informacje o tym, co wydarzyło się po przeprowadzce dzieci złoczyńców do Liceum w Auradonie, ale z perspektywy tylko głównej bohaterki. Mal opowiada o różnych sytuacjach, które ich spotkały, a także nowo poznanych osobach. Obserwując uczucia Mal widać jak stopniowo kruszeje lód w jej sercu oraz jak trudno przełamać jej nieufność względem drugiego człowieka. W książce poruszony został także istotny temat, jakim jest ocenianie dzieci po czynach rodziców. Taka ocena może okazać się niesprawiedliwa i przede wszystkim krzywdząca.

„Pamiętnik Mal” to interesująca publikacja zwłaszcza dla miłośników filmu „Następcy”. Dostarcza kolejnej porcji informacji na temat wydarzeń, w których uczestniczą: Mal, Jay, Evie oraz Carlos. Opowieść prowadzona przez Mal jest ciekawa i wyostrza obraz ukazując jej myśli a także początki rodzącego się uczucia. Czy Mal pozna prawdziwe szczęście? Czy Auradon stanie się nowym domem dla czwórki dzieci złoczyńców z Wyspy Potępionych?

Tina McLeef to jedna z pisarek, która napisała dwie książki do serii ,,Następcy". ,,Pamiętnik Mal" to poszerzony opis wydarzeń z ,,Wielkiej księgi Mal".

Czwórka przyjaciół miała udać się do Auradonu, czyli królestwa dobra. Przez kilkanaście lat wychowywali się na Wyspie Potępionych, gdzie zło było na porządku dziennym. Diabolina, matka Mal, nie chciała jednak,by pojechali tam bez celu. Tak naprawdę każdy rodzic przyjaciół chciał, by wrócili z różdżką Dobrej Wróżki. Czy udało się zrealizować ten cel?

Jak na pamiętnik przystało w publikacji znajdziemy mnóstwo zapisków Mal - dotyczą one zarówno wydarzeń w Auradonie, jak i jej własnych przeżyć. Poczytamy także co nieco o pozostałych trzech bohaterach oraz o uczuciach samej Mal. Niektóre strony są pełne zapisków, inne mają bardzo dużą czcionkę i są tylko np. jakimiś hasłami. Zgodnie z okładką wewnątrz znajduje się mnóstwo fioletowych elementów. Na końcu znajdują się puste kartki do zapisania swoich myśli.

Najpierw skusiłam się na lekturę ,,Księgi zaklęć Mal". Wam polecam zacząć od ,,Pamiętnika Mal", gdyż to w tej książce wydarzenia są opisane bardzo szczegółowo. Ta druga publikacja to skrót zdarzeń opisanych w tym pamiętniku. Jeśli już o zeszycie zapisków mowa, myślę, że doskonałym pomysłem byłoby wydanie takiej książki, tylko z pustym miejscem do pisania, zachowując całą oprawę graficzną. Wśród miłośniczek serii na pewno znalazłyby się chętne osoby na taki zakup. Mogłyby wtedy całkowicie upodobnić się do Mal.

,,Następcy. Pamiętnik Mal" to książka o walce dobra ze złem, o walce ze swoim przeznaczeniem. Czy przyjaciele postąpią zgodnie z wolą rodziców, ukradną różdżkę i wrócą na Wyspę Potępionych? Przekonajcie się sami.

Moja ocena: 5/6

2029

Gdybyście ty i twoi przyjaciele zostali zmuszeni do opuszczenia miejsca, w którym dorastaliście, i przeniesienia się do nowego liceum, gdzie wszyscy nienawidziliby was na dzień dobry, co wtedy? Gdyby twoja matka była najnikczemniejszą kobietą, jaka kiedykolwiek stąpała po ziemi, i oczekiwała od ciebie, że pomożesz jej dokonać totalnej destrukcji? I gdybyś wtedy spotkała kogoś naprawdę wyjątkowego… i to wywróciłoby twój świat do góry nogami?

Mal znana z książki Wyspa potępieńców powraca w książkowej formie, tym razem komentując wydarzenia, jakie rozegrają się na ekranie najnowszego hitu Disneya.
Oczywiście jest to pamiętnik, w którym przedstawia swoje przeżycia, przemyślenia i różnego rodzaju rysunki i obrazki.

Pisana czcionką stylizowana na odręczne pismo, w twardej oprawie, z pewnością sprawi przyjemność każdej młodej damie, która jako pasjonatka czytania, nie oprze się poznaniu, tego w jaki sposób działania Mal wpłynęły na nią samą, a także resztą bohaterów.
Nie jestem oczywiście damą, a młodą tym bardziej, ale przeczytałem i zapewne nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po tę uroczą książkę.
Dziękuję Wydawnictwu Egmont za udostępnienie mi tej pozycji.

PAMIĘTNIK POTĘPIONEJ LICEALISTKI

Najnowszy telewizyjny hit Disneya ma duże książkowe wsparcie na naszym rynku. Poza powieściowym prequelem wydarzeń, jaki ukazał się nie tak dawno temu, w ręce fanów wpadają także inne dodatki, a pamiętnik Mal głównej bohaterki „Następców” to właśnie jeden z nich.

Fabuła filmu, a więc i wszystkich powiązanych z nim rzeczy, to opowieść o nowym pokoleniu, dzieciach najważniejszych złych disnejowskich bajek, które wraz z rodzicami zamieszkują na Wyspie Przeklętych, skazani na wieczną banicję, marne warunki bytowania i pozbawienie mocy. Z pewnych przyczyn jednak młodzież z wyspy zostaje zaproszona by uczęszczać do liceum w świecie, w którym żyją wszystkie księżniczki i książęta, królowe i królowie tych samych opowieści. A to wielka szansa, bowiem poza wyspą magiczne moce złych działają…

Niniejsza publikacja to osobiste notatki Mal, która uczęszczając do wspomnianej szkoły, spisuje wydarzenia, przemyślanie, wspomnienia. Oczywiście jak na pamiętnik przystało, nie jest to typowa książka, tylko tomik stylizowany na tego typu brudnopis zamknięty w twardej oprawie, z gumką, która te okładki otacza. Wnętrze też jest brudnopisowe. Różna, stylizowana na ręcznie wykonaną, czcionka, rysuneczki, trochę miejsca dla chcącego coś dopisać czytelnika.

Ładne wydanie to jedno, drugie to oczywiście treść, a dokładniej styl. „Pamiętnik Mal” to nadal przede wszystkim opowieść współgrająca z ekranową opowieścią, streszczająca ją w pewnym sensie, w innym rozbudowująca. Można go także uznać za swoistą kontynuacje wspomnianą już przeze mnie powieść „Wyspa Potępionych”, tak więc komu ta pozycja się podobała, kto wpadł w zainteresowanie filmem, będzie bawił się naprawdę dobrze.

A ja dziękuję wydawnictwu Egmont za udostępnienie mi egzemplarza do recenzji.

Recenzja opublikowana także na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2015/09/24/pamietnik-mal-tina-mcleef/

PAMIĘTNIK POTĘPIONEJ LICEALISTKI

Fabuła filmu, a więc i wszystkich powiązanych z nim rzeczy, to opowieść o...

Jakiś czas temu na moim blogu, pojawiła się recenzja książki "Wyspa potępionych", wówczas wspominałam też o filmie, który swoją premierę miał osiemnastego września w Disney Channel. W obu tych wersjach jedną z głównych bohaterek jest Mal córka Diaboliny. Tym razem przedstawię coś bardzo ciekawego, otóż mówię o "Pamiętniku Mal", który powstał na podstawie filmu.

Mal i jej przyjaciele jadą do Auradonu, gdyż dostają drugą szansę. Jednak dla Mal najważniejsze jest sprostanie wymogom matki i dlatego też ma ukraść różdżkę Dobrej Wróżki. Jednak w trakcie pobytu w Auradonie coś się zmienia, a w Mal i jej przyjaciołach zachodzą zmiany...

"Pamiętnik Mal" to tak jakby streszczenie filmu, jednak widziane oczami Mal. Poprzez taką wersję książki poznajemy nie tylko historię, ale także odczucia nastolatki, która powinna być zła, ale czy taka jest? Forma pamiętnika pozwala czytelnikowi wejść w rolę głównej postaci i tym samym bardziej zrozumieć jej wahania.

Utwór nie jest zbyt długi, jednak bardzo ciekawie przedstawiony. Książeczka jest pełna rysunków, porad, planów oraz rozterek Mal. Podczas czytania wiele razy uśmiechałam się pod nosem.
Twarda okładka nadaje odpowiedni akcent, całej graficznej stronie pamiętnika.

Im bardziej wgłębiałam się w opowieść Mal, tym bardziej widziałam jak duże odzwierciedlenie ma historia w realnym życiu. Jaką presję odczuwają dzieci, gdy są naciskane przez rodziców i jak trudno im oderwać się od środowiska w jakim były wychowane. Jednak, aby iść do przodu trzeba zaryzykować.
Niby jest to wersja przeznaczona dla dzieci, ale rodzice też mogą do niej zajrzeć i rozważyć swoje postępowanie.

"Pamiętnik Mal" przypadł mi do gustu - oprawa graficzna jest rewelacyjna, tekst odpowiedni dla młodszych czytelników, a czytanie szybkie. Dodatkowo forma pamiętnika może wydać się bardziej interesującą i mniej nudną wersją, która w magiczny sposób uczy.
Bardzo trudno jest mi opisać ten sposób opowiadania historii, gdyż podczas jej poznawania tworzy się hipnotyzujący nastój.
Książeczka powinna przypaść do gustu czytelniczkom młodszego pokolenia, które polubiły Mal.

Mal i jej...

• Film/Serial