Teatr odtrąconych poetów

- Kategoria:
- literatura młodzieżowa
- Tytuł oryginału:
- Every Last Word
- Wydawnictwo:
- Amber
- Data wydania:
- 2015-12-10
- Data 1. wyd. pol.:
- 2015-12-10
- Data 1. wydania:
- 2015-06-16
- Liczba stron:
- 320
- Czas czytania
- 5 godz. 20 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324155071
- Tłumacz:
- Julia Wolin
- Tagi:
- Tamara Ireland Stone literatura młodzieżowa zaburzenia psychiczne samotność depresja
Szesnastoletnia Samantha jest przeraźliwie samotna. Atakują ją myśli – natrętne, przerażające. Ale za wszelką cenę stara się udawać, że jest taka jak jej popularne koleżanki. Pewnego dnia poznaje dziewczynę, która prowadzi ją do Teatru Poetów, gdzie spotykają się niedopasowani i odrzucani przez innych.
Proste i piękne słowa tej powieści trafiają do serca. I przekonują, że można polubić siebie i siebie odnaleźć. - „Voya Magazine”
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Ciebie zainteresować
Oficjalne recenzje
Odnajdując siebie w słowach
Sick-lit, czyli literatura biorąca na celownik temat chorób, jest szalenie popularna, ale wcale nie łatwa. Wymaga wiedzy i szacunku względem chorych osób, a także wrażliwości. Podejmowanie modnego tematu w większości przypadków nie wyrządza nikomu krzywdy, ale jeśli chodzi o sick-lit, to tutaj należy być ostrożnym. Powielanie stereotypów, wyciąganie błędnych wniosków oraz cukierkowe wygładzanie i upiększanie cierpienia, z którym na co dzień borykają się chorzy to skutki uboczne powieści, które żerują na trendach. Przemyślane historie mogą pomagać tym, którzy szukają wsparcia, dodawać im otuchy i wskazywać kolejne kroki w szukaniu pomocy, z kolei zdrowi dzięki nim mogą utożsamić się z chorymi i wzbogacić swoją wiedzę. Do której kategorii zalicza się „Teatr odtrąconych poetów”?
Tamarę Ireland Stone do napisania powieści zainspirowała C., nastolatka, przyjaciółka rodziny, u której zdiagnozowano zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Obserwując jej walkę z chorobą, autorka zagłębiła się w świat osób cierpiących na nerwicę natręctw i tak powołała do życia Samanthę. Szesnastoletnia Sam wiedzie życie ślicznej, popularnej, utalentowanej nastolatki: uwielbia pływać, przyjaźni się z najpopularniejszymi dziewczynami w szkole i świetnie radzi sobie z makijażem. Przystojni chłopcy? Są. Imprezy, o których mówi się tygodniami? Są. Zaproszenia na modne koncerty? Są. Wysoka cena, którą trzeba za to zapłacić? Jest. Bo Sam każdego dnia musi walczyć o zwyczajność. Cierpiąca na ataki paniki i nerwicę natręctw dziewczyna ukrywa przed światem burzę niespokojnych myśli i problemy z odczytywaniem cudzych intencji oraz terapię i kolejne leki. Jej umysł działa inaczej i nie zawsze ma w sobie dość siły, by pokonać jego ograniczenia. Sam chce być taka jak inni, walczy o utrzymanie popularności, ale ciągle ma wrażenie, że zaufanie i akceptacja są daleko poza jej zasięgiem. Gdy w końcu decyduje się wyciągnąć rękę do świata, szala zawierająca spełnienie najgorszych przeczuć i najwspanialszych marzeń zaczyna się niebezpiecznie chwiać.
Czy „Teatr odtrąconych poetów” jest równie magiczny jak sam tytuł? W dużej mierze tak, zaś magia jawi się głównie za sprawą poezji. Słowa odgrywają olbrzymią rolę w losach bohaterów, a wiersze zamieniają się w klucze do ich najgłębszych pragnień oraz przeżyć. Terapeutyczna rola sztuki unosi się nad historią, w której nie brakuje smutku i samotności. Czy to tworząc, czy to zagłębiając się w cudzą twórczość, nastolatki nie uciekają od rzeczywistości – raczej znajdują zrozumienie i siłę, by się z tą rzeczywistością zmierzyć. Stone zbudowała powieść na wspaniałym pomyśle; poezja staje się elementem codziennej potrzeby, nie zaś odmierzanym przez lekcje wkuwaniem. Poezja z Teatru Poetów jest tworzona po to, by pomogła przetrwać najczarniejsze z chwil; dla bohaterów staje się symbolem, bo w świecie, który nieustannie ocenia i opiera się na pozorach, ona nie służy do tego, by komukolwiek zaimponować, za to pozwala na szczerość.
Okres dorastania jest trudny dla każdego nastolatka; planowanie przyszłości, szukanie siebie, konflikty z rówieśnikami i pierwsze poważne związki potrafią poważnie namieszać w życiu. Jeśli na dodatek młody człowiek zmaga się z chorobą psychiczną, to może spotęgować wrażenie wyobcowania, problemy z nawiązywaniem nowych znajomości czy strach przed stygmatyzacją. Wsparcie oraz zrozumienie są nieocenione w każdym przypadku, jednak jak przełamać barierę, która dzieli i często budowana jest z szykan, niedoinformowania i desperackiej potrzeby dopasowania się do większości? „Teatr odtrąconych poetów” skierowany jest na drugiego człowieka – na problemy, z którymi się boryka, na zachowanie, które może nie zawsze być dla nas zrozumiałe. To lekcja empatii, uświadamiająca, jak wiele osób codziennie toczy wewnętrzne walki, ukrywając je za uśmiechem. To również wejrzenie w umysł osoby cierpiącej na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (znane także pod angielskim skrótem OCD),wskazanie objawów i mechanizmów kierujących ich codziennym życiem. Ponieważ mamy do czynienia z książką Young Adult, temat choroby wpleciono w wątek romantyczny i wyraźnie zaznaczono go na tle dojrzewania bohaterów. Dzięki temu nastolatek może odnaleźć w niej elementy, z którymi się utożsami, a cała historia zostanie mu podana w przystępny sposób. Zaskakująca historia, warto dodać, bo Stone przygotowała dla czytelników niespodziankę. Takiego obrotu spraw się nie spodziewałam. Pomimo pozytywnego odbioru powieści, przyznaję, że niektóre z jej płaszczyzn mogłyby być jeszcze pogłębione. Myślę tutaj głównie o wątku romantycznym, sprawnie poprowadzonym, ale pozbawionym wyrazistości. Autorka rozpoczęła z dobrego miejsca, ale nie wyczerpała do końca potencjału kryjącego się w tym elemencie.
Gdyby „7 razy dziś” Lauren Oliver i „Wszystkie jasne miejsca” Jennifer Niven kiedykolwiek spotkały się, to „Teatr odtrąconych poetów” mógłby być owocem tego spotkania. Spokojna, wyważona opowieść o dorastaniu łączy się z tematyką chorób psychicznych. Choć można dojść do wniosku, że to smutna, niełatwa historia, to jednak kryje się w niej duży ładunek optymizmu, o który muszą zawalczyć bohaterowie. Być rozumianym – nie ocenianym, tego pragnie Samantha i jej przyjaciele z „Teatru odtrąconych poetów”. W międzyczasie ukrywają swoją samotność, smutek, cierpienie i odrzucenie pomiędzy strzępkami papieru, notatnikami, wersami i strofami. Tamara Ireland Stone stworzyła opowieść o życiu z chorobą, które, choć inne, nigdy nie jest gorsze i mniej warte przeżycia.
Natalia Lena Karolak
OPINIE i DYSKUSJE
Bardzo smutna, jak i zarazem pełna nadziei historia o nastolatce z problemami psychicznymi. Wielkim plusem książki są przekazy które niesie i wartości które reprezentuje. Najważniejszym z przekazów to aby znaleźć sobie ludzi przy których czuje się dobrze, mieć przyjaciół i samemu być dla siebie przyjacielem. Jeżeli ktoś chce złamać sobie serce, a następnie posklejać na nowo powinien zdecydowanie sięgnąć po nią.
Bardzo smutna, jak i zarazem pełna nadziei historia o nastolatce z problemami psychicznymi. Wielkim plusem książki są przekazy które niesie i wartości które reprezentuje. Najważniejszym z przekazów to aby znaleźć sobie ludzi przy których czuje się dobrze, mieć przyjaciół i samemu być dla siebie przyjacielem. Jeżeli ktoś chce złamać sobie serce, a następnie posklejać na nowo...
więcej Pokaż mimo toBardzo lubię czytać takie poruszające młodzieżówki i ta bardzo do mnie trafiła.
W momencie gdy pojawił się pewien zwrot akcji to chyba już do końca książki płakałam. Smutne, wzruszające, pokrzepiające i szokujące.
Bardzo lubię czytać takie poruszające młodzieżówki i ta bardzo do mnie trafiła.
Pokaż mimo toW momencie gdy pojawił się pewien zwrot akcji to chyba już do końca książki płakałam. Smutne, wzruszające, pokrzepiające i szokujące.
Książka dobrze pokazuje aspekt życia dziewczyny, zmagającej się z OCD. To, jak czuję się niezrozumiana, samotna, opuszczona. Towarzystwo, które pojawia się później, jest dosyć oklepanym pójściem na łatwiznę, w kwestii popchnięcia akcji książki, aczkolwiek zakończenie mrozi krew w żyłach i sprawia, że całkowicie w inny sposób, patrzymy na wszystko, co działo się wcześniej w tej książce
Książka dobrze pokazuje aspekt życia dziewczyny, zmagającej się z OCD. To, jak czuję się niezrozumiana, samotna, opuszczona. Towarzystwo, które pojawia się później, jest dosyć oklepanym pójściem na łatwiznę, w kwestii popchnięcia akcji książki, aczkolwiek zakończenie mrozi krew w żyłach i sprawia, że całkowicie w inny sposób, patrzymy na wszystko, co działo się wcześniej w...
więcej Pokaż mimo toSam/Samanta ma grupkę przyjaciółek z którymi wspólnie spędzą czas, ale nie zwierza się im ze swoich zmartwień. Ma hobbi, które jej pomaga, ale nie dzieli się tym z nimi. Ma swoje tajemnice, które zna tylko jej terapeutka. Sam ma problemy sama ze sobą, cierpi na zaburzenia obsesyjno kompulsyjne.
Jej życie zaczyna się jednak przekształcać, dzięki nowej znajomości, przyjaźni, a wniknięcie w Teatr Poetów pomaga jej w akceptacji, przebaczeniu i zrozumieniu siebie.
Znakomita młodzieżówka(nie tylko dla tej gr wiekowej) świetnie ukazująca problemy, frustracje, milczenie, uczucia, bunt młodych ludzi. Co więcej, fenomenalnie jest przedstawiony problem, z jakim mierzą się młodzi ludzie z nerwicą natręctw i jak ważne jest zrozumienie, wsparcie, pomoc ze strony rodzica oraz współpraca z terapeutą. I oczywisty wątek pierwszej miłości, bardzo umiejętnie poruszony. Zakończenie mocno zaskakuje, co jest kolejnym atutem tej książki. Bardzo polecam.
"Kiedy przestanę popełniać błędy? (...) A czemu na Boga chciałabyś przestać? Błędy. Próby i porażki. W ten sposób uczymy się chodzić, biegać i tego, że gorące przedmioty parzą. Całe życie popełniałaś błędy i nadal je będziesz, popełniać. - Super. - Chodzi o to, żebyś wyciągała z nich wnioski i szła dalej".
Sam/Samanta ma grupkę przyjaciółek z którymi wspólnie spędzą czas, ale nie zwierza się im ze swoich zmartwień. Ma hobbi, które jej pomaga, ale nie dzieli się tym z nimi. Ma swoje tajemnice, które zna tylko jej terapeutka. Sam ma problemy sama ze sobą, cierpi na zaburzenia obsesyjno kompulsyjne.
więcej Pokaż mimo toJej życie zaczyna się jednak przekształcać, dzięki nowej znajomości, przyjaźni,...
Jak to jest być nierozumianym przez rówieśników, mieć ciągle wrażenie, że jest się innym, „nienormalnym” i nie móc być w stu procentach sobą?
A jak to jest spróbować to zmienić?
Przekonuje się o tym główna bohaterka, Sam, która znajduje tajemnicze pomieszczenie w swojej szkole, gdzie podczas dwóch przerw w tygodniu spotyka się kilkoro uczniów, którzy… czytają. Czytają to, co napiszą i na czym napiszą. Wkrótce bohaterka przekonuje się, że dla niej poezja to swego rodzaju ucieczka od rzeczywistości… No ale czy można ciągle się chować?
Poruszane zostają ważne tematy – od choroby, przez stratę ważnej osoby, po wyśmiewanie w szkole – czyli tematy, o których rzadko się rozmawia, a są niezwykle ważne!
Bo przecież ilu z nas to spotkało?
A ilu z nas o tym mówi?
Mimo że tematyka powieści nie jest łatwa – nie mamy do czynienia z typową młodzieżówką o szkolnych perypetiach – książkę czyta się bardzo szybko. Przyciąga – to chyba dobre słowo.
Teatr Odtrąconych Poetów przyciąga.
Jak to jest być nierozumianym przez rówieśników, mieć ciągle wrażenie, że jest się innym, „nienormalnym” i nie móc być w stu procentach sobą?
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toA jak to jest spróbować to zmienić?
Przekonuje się o tym główna bohaterka, Sam, która znajduje tajemnicze pomieszczenie w swojej szkole, gdzie podczas dwóch przerw w tygodniu spotyka się kilkoro uczniów, którzy… czytają. Czytają to,...
Książka bardzo mi się podobała, chociaż wedlug mnie za szybko stało się to wszystko z tym romansem. Mimo tego, że nie lubię tego typu wątków, w książce nie był to temat przewodni. Szybko odwróciłam sobie uwagę nagłym zwrotem akcji, dzięki któremu mogę powiedzieć że książka mnie usytysfakcjonowała.
Książka bardzo mi się podobała, chociaż wedlug mnie za szybko stało się to wszystko z tym romansem. Mimo tego, że nie lubię tego typu wątków, w książce nie był to temat przewodni. Szybko odwróciłam sobie uwagę nagłym zwrotem akcji, dzięki któremu mogę powiedzieć że książka mnie usytysfakcjonowała.
Pokaż mimo toSięgnęłam po książkę, ponieważ wydawała mi się ona idealną, a przede wszystkim lekką, lekturą na wakacje. Owszem, czytało się bardzo przyjemnie, ale nie spodziewałam się tak pięknie rozbudowanej fabuły i wątków pobocznych. Problemy poruszane w tej historii są bardzo istotne, dziś szczególnie w kręgach młodzieżowych, ale nie tylko. Ja sama odnalazłam w książce piękno i niezwykle przydatne rady na każdy dzień. Jestem pewna, że kiedyś wrócę do tej lektury i polecam ją każdemu z całego serca.
Sięgnęłam po książkę, ponieważ wydawała mi się ona idealną, a przede wszystkim lekką, lekturą na wakacje. Owszem, czytało się bardzo przyjemnie, ale nie spodziewałam się tak pięknie rozbudowanej fabuły i wątków pobocznych. Problemy poruszane w tej historii są bardzo istotne, dziś szczególnie w kręgach młodzieżowych, ale nie tylko. Ja sama odnalazłam w książce piękno i...
więcej Pokaż mimo toKiedy tylko zobaczyłam z tyłu książki porównanie do "Stowarzyszenia Umarłych Poetów" pomyślałam, że muszę to przeczytać. I chociaż początkowo czułam się rozczarowana, to koniec końców książka naprawdę mi się podobała.
Samantha to szesnastolatka z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi, która dzięki nowej, tajemniczej przyjaciółce trafia do szkolnej piwnicy, gdzie grupka ludzi spotyka się, aby dzielić się swoją twórczością w tak zwanym Teatrze Poetów.
Opowieść o zrozumieniu, dorastaniu, a także o tym, że ludzki umysł nie jest tak oczywisty jak może nam się wydawać. Zaburzenia, z którymi zmaga się Samantha, nie zostały potraktowane powierzchownie ani zepchnięte na boczne tory, lecz cały czas były częścią bohaterki. Na końcu dobry i nieoczekiwany zwrot akcji, którego zupełnie się nie spodziewałam.
Kiedy tylko zobaczyłam z tyłu książki porównanie do "Stowarzyszenia Umarłych Poetów" pomyślałam, że muszę to przeczytać. I chociaż początkowo czułam się rozczarowana, to koniec końców książka naprawdę mi się podobała.
więcej Pokaż mimo toSamantha to szesnastolatka z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi, która dzięki nowej, tajemniczej przyjaciółce trafia do szkolnej piwnicy, gdzie grupka ludzi...
16 letnia Sam leczy się psychiatryczne, gdyż cierpi na ataki paniki, nerwicę i natręctwo myśli. Od lat utrzymuje chorobę w tajemnicy. Nieustannie zabiega o względy ,,przyjaciółek,, które poniżają ją i słabszych oraz ciągle chcą udowadniać, że są lepsze od niej. Jednak pewnego dnia tajemnicza Caroline zaprowadza Sam do sekretnego pokoju w piwnicy szkoły. Miejsce to, przez wtajemniczonych nazywane jest Teatrem Poetów. Spotykają się tam osoby z problemami, odrzucone, gnębione lub ignorowane przez innych uczniów.
Od tej pory świat dziewczynki całkiem się zmienia.
I kiedy Sam zaczyna myśleć, że wszystko w jej życiu nareszcie się układa, napotyka na niespodziewanego przeciwnika-Siebie.
A dokładnie swój mózg, przez co nie może już dłużej sobie ufać.
Aby dowiedzieć się prawdy, musi odkryć smutną historię o początkach Teatru Poetów.
Uczniowie podczas tajnych spotkań recytują napisane przez siebie wiersze, które może nie są najlepszej jakości, ale to nie o to chodzi. Chodzi o szczerość. Piszą, aby przekazać zaufanym ludziom to co ich smuci, raduje, opisują problemy i uczucia, o których nigdy by głośno nie powiedzieli.
I to jest piękne❤.
Teatr Odtrąconych Poetów to mądra, często łamiąca serce historia o odmienności i odrzuceniu wśród młodych ludzi, tylko ze względu na to, że są inni niż wszyscy.
W czytaniu przeszkadzało mi jedynie to, jak szybko nawiązywały się relacje między bohaterami.
Mimo wszystko to chyba jedna z najlepszych książek jakie czytałam. Bardzo, bardzo polecam. Porusza naprawdę Ważny temat.
☀
16 letnia Sam leczy się psychiatryczne, gdyż cierpi na ataki paniki, nerwicę i natręctwo myśli. Od lat utrzymuje chorobę w tajemnicy. Nieustannie zabiega o względy ,,przyjaciółek,, które poniżają ją i słabszych oraz ciągle chcą udowadniać, że są lepsze od niej. Jednak pewnego dnia tajemnicza Caroline zaprowadza Sam do sekretnego pokoju w piwnicy szkoły. Miejsce to, przez...
więcej Pokaż mimo toDobra lektura o problemach psychologicznych uczniów z liceum. Samantha ukrywa przed znajomymi to, że ma nerwicę i ataki paniki. Pisze wiersze i czyta je na spotkaniach tytułowych odtrąconych poetów.
Uczniowie różnych szkół powinni przeczytać.
Dobra lektura o problemach psychologicznych uczniów z liceum. Samantha ukrywa przed znajomymi to, że ma nerwicę i ataki paniki. Pisze wiersze i czyta je na spotkaniach tytułowych odtrąconych poetów.
Pokaż mimo toUczniowie różnych szkół powinni przeczytać.