Teraz albo nigdy

2016-05-18
2004-05-11
Maria Zawadzka-Strączek
sarah dessen

Polecam serdecznie tę książkę. To jest pierwsza książka tej autorki którą przeczytałam i na pewno sięgnę po kolejne. Autorka porusza trudne tematy z którymi każdy z nas prędzej czy później musi się zmierzyć. Robi to w ciekawy sposób biorąc pod uwagę różne perspektywy.

Przygodę z Sarah Dessen miałam zacząć od jej Zamku i klucza, ale tej książki nigdzie nie mogłam dostać. Dlatego też padło na Teraz albo nigdy. Nie wiem czy to lepiej czy gorzej, za to wiem, że to dobrze.
Bo to zdecydowanie dobra książka.
Troszeczkę nasuwa mi się skojarzenie z proza Kasie West, którą uwielbiam, ale Dessen w swoim pisaniu zawiera większy ładunek emocjonalny. Jest poważniej.

Macy jest dzielną dziewczyną. Chwilami aż nazbyt dojrzałą na swój wiek, ale jednocześnie to jeszcze dzieciak.
Jej związek z tym całym Justinem… To jak bardzo upierała się by trwać przy tym przebucu to dowód na to, że często to czego pragniemy nie jest jednocześnie tym czego potrzebujemy. Powinna dziada kopnąć w cztery litery i to prędzikiem.
Tak wartościowa osoba przy takim zadufanym zarozumialcu tylko się marnuje. A przecież czeka na nią inny, o wiele lepszy, ba! Normalny nieidealny facet ;) człowiek z krwi i kości a nie robot mający w głowie tylko wykresy i tabelki…

W książce jest zderzenie dwóch światów. Dwóch światów Macy – ułożonego, cichego, milczącego i spokojnego świata jej matki, Justina i Macy sprzed poznania Delii i reszty. Oraz świat właśnie Fortuny, chaotyczny, radosny i pełen życia. Bo na co dzień nasza bohaterka nie żyje, ona funkcjonuje jak robot, wypełnia zadania, spełnia oczekiwania jakie pokładają w niej ci którym powinno na niej zależeć najmocniej. I jak Justina mogę zrozumieć – napatoczyła się taka owieczka to ją wykorzystam, zmanipuluję, zrobię co chcę, tak matka Macy…
Brak mi na nią słów. Niby zapewnia swojemu dziecku spełnianie podstawowych potrzeb, ale kompletnie jej nie zna. Naciska na córkę, popycha w kierunku rzeczy które ją unieszczęśliwiają. Rozumiem, to rodzina jakby z wyższych sfer, ale ta pogarda dla Wesa z powodu jego przeszłości dla Krity z racji jej blizn… Nie mieści mi się to w głowie.
To nie powinno tak być.
Żałuję że Macy nie obudziła się i nie zbuntowała znacznie wcześniej. Szkoda mi jej, że dała sobą tak manipulować i nie dala się porwać tym którzy byli jej promyczkiem światła znacznie wcześniej.

Książka ma wady, albo raczej bohaterka robi głupoty, przynamniej na początku powieści, ale nie będę jej mocno krytykować czy karcić. Raz, że to trudny moment jej życia, a dwa to osoba bardzo młoda. Od tego się ma naście lat by popełniać błędy i uczyć się na nich. I przez pryzmat bycia licealistką trzeba oceniać postępowanie Macy.
Ale to naprawdę dobra historia. Spędziłam z nią czas wyjątkowo przyjemnie, pokochałam ekipę z Fortuny. Tak, Macy też do nich zaliczam ;)
Bohaterowie nie są czarno-biali. Są ludźmi, wielobarwnymi, żyjącymi postaciami i dzięki temu książkę czyta się tak dobrze.
I chciałabym więcej ;)
Tę książkę trzeba przeczytać. Teraz albo nigdy ;)

Bo to zdecydowanie dobra książka.

Na półkach: , , , , , , ,

"Teraz albo nigdy" to druga książka Sarah Dessen, jaką miałam okazję przeczytać. Nie zawiodła mnie, a nawet okazała się lepsza od poprzedniej ("Ktoś taki jak ty").

Macy stara się poradzić sobie ze śmiercią ojca, do którego była bardzo przywiązana. Stara się być idealną córką, uczennicą, dziewczyną. Za wszelką cenę chcę dorównać swojemu idealnemu chłopakowi - niezwykle zorganizowanemu, wręcz pedantycznemu i wypranemu z emocji prymusowi, Jasonowi. Dziewczyna nieustannie stara się wpisać w ten "idealny" schemat, by przypodobać się Jasonowi i matce, z którą jej relacje osłabiły się po śmierci ojca. Dziewczyna czuje jednak, że w końcu musi dać upust swoim emocjom, przeżyć żałobę we właściwy sposób żałobę, a nie ukrywać się ciągle za murem złożonym ze słów "wszystko w porządku". I wtedy poznaje ludzi z cateringu Fortuna - ludzi nietuzinkowych, może nieco dziwacznych. Każdy z nich jest inny, ale wszędzie ich pełno. Dzięki nim Macy zrozumie wreszcie, że tak naprawdę potrzebuje w życiu nieco chaosu, niezaplanowanych, niespodziewanych wydarzeń, by móc zachować równowagę i poradzić sobie z żałobą... Czy jednak zmieni się pod wpływem nowych znajomych czy jednak postanowi nadal dopasowywać się do otoczenia i czyichś oczekiwań?

„Teraz albo nigdy” to jedna z tych książek, które czyta się łatwo, szybko i przyjemnie. Historia głównych bohaterów jest taka jak wszystkie, bo wydaje mi się, że niczym nie zaskakuje. Jednocześnie sposób pisania autorki nie pozwala czytelnikowi na oderwanie się od lektury - ciągle chce się do niej wracać. Warto przeczytać dla rozrywki. Motto w książce? Carpe diem, chwytaj dzień, korzystaj z teraźniejszości zamiast wracać do przeszłości, czyli tytułowe teraz albo nigdy.

Przechodząc do pióra autorki, muszę przyznać, że po raz drugi się nie zawiodłam. Pomimo iż czytałam książkę dłużej niż zamawiałam ze względu na pracę lub domowe obowiązki, to jestem w pełni zadowolona. Może nie popisała się tutaj wzruszającą historią, która miałaby wycisnąć ze mnie wszystkie łzy, ale sprawiła, że wczułam się w klimat i dzięki temu z zainteresowaniem pochłaniałam kolejne strony lektury. Posługując się prostym językiem, z pewnością trafi do wielu czytelników, a poza tym, wplata w swoje powieście pewne wartości, które warto sobie zapamiętać i wcielić w życie. Warto zastanowić się nad tym, co chce nam przekazać - bo nie są to byle jakie sprawy.
Jest to powieść młodzieżowa, więc idealnie powinna wpasować się w gusta większości czytelników, nawet tych starszych czy młodszych. Ze względu na te wartości, warto znaleźć dla niej chociażby chwilę.
Ciesze się, że po drugim spotkaniu nadal jestem zadowolona z tego, co dostałam i jestem przekonana, że sięgnę po kolejne powieści pisarki - aż skompletuje je wszystkie. I Wam to polecam. Jeśli nie chcecie ich na swoich półkach, to wybierzcie się do biblioteki i wypożyczcie egzemplarze, poznajcie i przemyślcie to, co dostaniecie za darmo od samej autorki.
Tak jak wspominałam, byłam zainteresowana pomimo zmęczenia i pracy tym, co zaserwuje mi autorka. Przyznam, że na początku nie mogłam się wkręcić, ale później strona po stronie umykały mi w szybkim tempie. Cieszę się, że Dessen bez problemu pisze książki, które niosą "coś" ze sobą. Pozwala to na niejaką edukację czytelników, jakąś przypominajkę dla naszego życia. Upomina nas byśmy byli sobą, robili to, co uważamy za słuszne i potrzebne. Ostrzega nas przed tym, by nie robić czegoś pod dyktando innych, by nie zatrzeć granicy samokontroli i samodzielnego podejmowania decyzji dotyczących życia. Rozumiem, wiem może grać tutaj rolę. Zdaję sobie sprawę z tego, że czasami gdy panuje fala buntu lub mody na coś tam, człowiek myśli inaczej. Później może to dostrzeże. Czytając tę lekturę przypomniałam sobie ostatnie sześć/siedem lat życia i doszłam do wniosku, że też myślałam inaczej. Nie widziałam wszystkiego takiego jak było i byłam bardzo naiwna. Ale zdarza się, że człowiek się zmienia, uwierzcie mi na słowo. :D
Nie płakałam, nie wzruszyłam się, ale wyniosłam wiele rozmów w głowie z tej książki, przypomniałam sobie siebie z przeszłości... Napiszę Wam tyle: każdemu przyda się ta powieść.Pozwoli przemyśleć kilka spraw, uzmysłowić sobie jeszcze coś innego, a czegoś może nauczy. Szczególnie młodsze grono czytelników.
est to książka, która może nie zostanie długo z Wami tak jak wartości, które wniesie lub odświeży w Waszych głowach. Jestem przekonana, że dacie sobie radę z wolnym czasem i pracą - więc znajdziecie dla lektury chwilę. Poznacie główną bohaterkę oraz inne postacie, relacje między nimi, które są naprawdę różne i tylko na ich podstawie można sądzić, kto jaki jest z charakteru, sposobu bycia. Uważam, że jest to jedna z ciekawszych książek, która powinna się Wam spodobać, trafić do głów i zostać z Wami na jakiś czas. Przyjaźń, miłość rodzicielska, zauroczenie to tylko kilka z wątków, o jakich przeczytacie w Teraz albo nigdy. Uważam też, że Sarah Dessen odwaliła kawał świetnej roboty pisząc tak dobrą powieść, skierowaną dla młodzieży, która nie jest pustą książką. Jest taką, która zostawia coś po sobie tak, jak powinna każda inna powieść.

Cała recenzja do przeczytania na blogu.

Bardzo polecam! Świetna książka.

Bardzo polecam! Świetna książka.

Sięgnęłam po książkę nie wiedząc czego się po niej spodziewać. Jest to bardzo książka o sposobie radzenia sobie ze stratą bliskiej osoby. Czasami zamykamy się w sobie, czasami pochłania nas perfekcja, czasami bunt, a czasami jawna rozpacz pozwala szybciej poradzić sobie ze stratą. To książka głównie o tym jak młoda Macy radzi sobie ze stratą ojca. Pochłonięta próbą kontrolowania własnego życia nie zauważa swojego nieszczęścia. Oczy otwiera jej dopiero praca w firmie cateringowej FORTUNA w której poznaje ludzi, którzy w normalnym życiu nie grzeszą idealnością, a okiełznanie chaosu staje się dla nich chlebem powszednim. Przed dziewczyną stoi nie tylko walka o siebie, ale także o własną rodzinę i prawdziwą miłość.
To bardzo pozytywna książka szczególnie dla młodych osób. Autorka pisze w sposób ciekawy i lekki, dzięki czemu książkę czyta się bardzo szybko. Jestem pozytywnie zaskoczona tą powieścią.

Choć od śmierci ojca Macy minęło juz półtora roku,tak ona,jak i jej matka i siostra nadal nie pogodziły się z tą stratą.Jak mówi Macy:

"Nie można przyzwyczaić się do tego,że ktoś odszedł na zawsze.Kiedy już myslisz,że udało ci sie z tym pogodzić,zaakceptować to-ktoś ci o tym przypomina i prawda nagle znowu uderza w ciebie z cała mocą."

Tym,co przypomina Macy o ojcu sa codzienne relacje z ludźmi,ich współczująca mina mówiaca-to ta dziewczyna była świadkiem śmierci swojego ojca.Kolejnym przypomnieniem są przesyłki z firm telezakupowych,od kupowania których jej ojciec był uzależniony...
Macy stara sie być ideałem.Idealną córką-by jej matka miała w niej podporę.Idealną uczennicą ,bo według matki:
"Nadchodzący rok jest dla ciebie bardzo ważny.Dla ciebie i twojej przyszłości.Musisz skupic się na nauce i zdać egzaminy."
Idealną pracownicą ,bo pracuje w bibliotece,zastępując swojego chłopaka,zreszta ta akurat praca będzie świetnie wyglądała na jej świadectwie.
Idealną dziewczyną,a więc nieabsorbującą,odgadującą życzenia Jasona,starannie ubraną i doskonale sie zachowującą,nie rozmawiającą o uczuciach,żyjącą według przygotowywanych przez Jasona list...
Matka nie portafi z nią rozmawiać,uciekając w pracę.Pracuje obsesyjnie wręcz,nie ma czasu na nic z wyjątkiem pracy.Wystarcza jej zapewnienie Macy ,że wszystko jest w porządku.A gdy zachowanie dziewczyny okazuje sie niekoniecznie perfekcyjne zaczynają się zakazy i szlaban.To sposób jej matki na radzenie sobie z żałobą.
Taki rodzaj zachowania jest dobry dla Macy do czasu wyjazdu Jasona.Dziewczyna podejmuje dodatkową pracę w firmie cateringowej,a towarzystwo pracowników tej firmy pomaga jej otworzyć się na ludzi i zakosztować nieco beztroski.Macy pod wpływem nowych przyjaźni zmienia się.Staje się badziej towarzyska,nawiązuje nowe przyjaźnie,powoli zaczyna godzić sie ze stratą ojca.Przyjaźń z Kristą,Delią,Bradem i Wesem pomaga jej również w sytuacji,gdy zrywa z nią chłopak...
Bardzo polubiłam pracowników Fotruny.Kristy,Monika,Brad,Delia i Wes są świetnie naszkicowani,każde z nich ma swoją odrębną historię,cechy charakteru właściwe tylko im.Każdy z nich jest inny, wyjątkowy i niepowtarzalny - wszyscy są na swój sposób wspaniali oraz zasługujący na miano prawdziwego przyjaciela.
"Teraz albo nigdy" to ciekawa książka,poruszająca wiele trudnych tematów.Pokazuje tęsknotę,bunt i stratę,młodzieńczą miłość,trudne nieraz relacje z rodzicami,powolne wkraczanie w dorosłość,przeżywanie żałoby w różny sposób.Mówi o tym,że nie wolno bać się marzeń i o tym,że człowiek jest tylko człowiekiem,a nie ideałem.Mamy prawo popełniać błędy i uczyć sie dzięki nim.
Książka,mimo,że przeznaczona dla młodzieży ,nie jest nudna.Ma niezłe tempo i dość dynamiczną akcję.Czyta się ją szybko i z zainteresowaniem.Nie brakuje w niej homoru,mimo dość ciężkich tematów,poruszanych przez autorkę.
I na koniec jeszcze jedna uwaga Macy:
"Wróciłam do biegania,choć nie zwracałam juz uwagi na swoje czasy i odległości.Skupiałam się na tym ,ile sprawia mi to przyjemności.Wiedziałam,że nie chodzi o samo dotarcie do mety,tylko o drogę,jaką się w tym celu przemierza."

Tym,co przypomina Macy o ojcu sa...

Książka ta wiele wniosła do mojego życia. Co prawda pierwsze strony strasznie się ciągnęły. Miałam wrażenie, że bohaterka całą książkę spędzi w domu podczas tego jednego wieczoru. Dopiero z czasem historia zaczyna się rozwijać. Główna bohaterka to postać, z którą można się zżyć. W dzisiejszych czasach kiedy kładzie się tak wielki nacisk na bycie idealnym (idealną córką, siostrą, przyjaciółką, uczennicą, pracowniczką, itd.) łatwo zatracamy się w pogoni za ideałem przy czym nie zauważamy ile ta pogoń nas kosztuje. Przeżywając historię głównej bohaterki przede wszystkim sami sobie uświadamiamy, że drobny chaos w naszym życiu jest potrzebny, że nie da się wszystkiego kontrolować i nie powinniśmy próbować być zawsze idealni. Opowieść ta uczy też jak radzić sobie bo stracie bliskiej osoby. Ta ciepła powieść chodź skupia się na młodej dziewczynie może wiele wnieść do życia osób w różnym wieku.

Fabuła niesamowicie przewidywalna, natomiast nie dla zwrotów akcji takie książki się czyta.

Całkiem miła, wciągająca lektura z nieskomplikowaną, ale ciekawie obudowaną historią.

• 2016
  • Literatura młodzieżowa