Gorzka sake

Mariusz Kołecki Wydawnictwo: W.A.B. kryminał, sensacja, thriller
W.A.B.
2015-01-01
2015-01-01

Jako że interesuję się tematyką Yakuzy, od razu sięgnęłam po tę książkę. No i się zawiodłam...
Autor miał pomysł, ale wykonanie kiepskie. Może konstrukcja przeplatających się ze sobą historii różnych bohaterów niektórym może się podobać, ale mnie męczyła. Co rozdział, to co innego, ale to tego mogłam się przyzwyczaić... najgorsza była sama treść. Widać, że autor ma jakąś wiedzę na temat Japonii, może i nawet dużą, ale wplątywanie "desu ne" na koniec polskiego zdania zamiast zwykłego "czyż nie?", albo "Noriko udała się do swojego apato" - gdzie zacznijmy od tego, że w języku japońskim słowo apto nie istnieje. Istnieje za to apāto (podwójne środkowe a). Dlaczego nie użyć słowa "mieszkanie" ? Takich językowych wtrąceń jest masa, co było niezwykle irytujące.

Przeczytałam ponad połowę, ale później uznałam, że nie warto się męczyć.

Treść książki złożona jest z kilku wątków, historia rozgrywa się w japońskich miasta i obozy pracy w Korei Północnej.

Gorzka sake zawiera panoramę japońskiej mafii, jakuzy. W tle domy publiczne, nocne kluby, nierząd, stręczycielstwo. Na dokładkę otrzymujemy intrygi polityczne, walkę o władzę.

Co uczyni córka, która nie spełnia oczekiwań ojca? Czy zapomni o chłopaku, z którym została rozdzielona? Jak daleko sięgają chore ambicje człowieka? Do czego doprowadzą knowania ojca Noriko?

Co uczyni córka, która nie spełnia oczekiwań ojca? Czy zapomni o chłopaku, z...

W pewnym momencie myślałam że czytam dokument o KRN...
Książka niby nie jest zła ale w ogóle mnie nie wciągnęła. Jak są książki w których fabuła jest mało rozbudowana tak tutaj jest odwrotnie... Rozbudowane, a bardziej pasuje rozbabrane... Bo wątki są ale jakby rozwijane pomacoszemu.

Raz dokument o KRN, raz o kaligrafii a reszta po łebkach i chyba z tego powodu nie wciąga. Pomysł ciekawy ale wygląda to trochę jakby to miałbyć zalążek do serii...

Na pewno na plus iż fabuła osadzona w raczej niezbyt często wykorzystywanym kraju, można trochę zapoznać się ze sposobem życia w innej kulturze.

W pewnym momencie myślałam że czytam dokument o KRN...

Książka bardzo mi się spodobała. Brawa dla autora za znajomość tamtych realiów. Szczerze zazdroszczę. Cała fabuła nie pozwala nam odetchnąć, trzyma w napięciu do ostatniej strony - do rewelacyjnego zakończenia. Polecam!

Jedna z najlepszych książek, jakie ostatnio czytałem.
Sięgnąłem po nią 'z pewną taką nieśmiałością', bo cóż ciekawego może o yakuzie napisać Polak ?
Z każdą przeczytaną stroną rosło jednakże moje zafascynowanie zarówno powieścią jak i autorem. Widać, że Pan Kołecki doskonale orientuje się w japońskich klimatach, zwyczajach, języku. Książka wciąga od samego początku. Wielotorowo prowadzona akcja doskonale się zazębia, pełnokrwiści (a właściwie zimnokrwiści) bohaterowie. Oprócz Noriko nie ma właściwie w powieści pozytywnych postaci, ale w niczym nie umniejsza to satysfakcji z lektury.
Powieść wciąga i zarazem przeraża. Nie wiem, na ile prawdziwe mogą być (są ?) opisane sytuacje, ale momentami włos jeży się na głowie.
To inna Japonia, niż ta znana z potocznych przekazów. To Japonia okrutna, chciwa, żądna władzy. To Japonia, która wzbudza grozę.

Polecam zdecydowanie!!

Jedna z najlepszych książek, jakie ostatnio czytałem.

Mroczna część Japonii czyli Yakuza. Tutaj otrzymujemy splecione ze sobą wątki kilku osób które nie mają nic wspólnego z tą organizacją i kilku przedstawicielu Yakuzy także tych będących głowami rodzin. Szybka i dobrze przemyślana akcja ukazująca nam także, że w Japonii Yakuza to nie tylko mafia ale także dość poważni gracze polityczni którzy "pomagają" swoim polityką w drodze na szczyt.
Całkiem poprawna, nie dająca nam chwili wytchnienia właśnie dzięki swojej wielowątkowości (gdy akcja zamiera u jednej postaci, to u innych dopiero się rozkręca). Poznamy tutaj świat nielegalnych eksperymentów medycznych, prostytucji, handlu ludźmi a także hakerstwa. Czyta się lekko a końcówka jest naprawdę niezła.

Jak na debiut jest dobra. Wciągająca akcja pod koniec, bardzo ciekawe zakończenie i pomysłowo zostały splecione losy wszystkich bohaterów.
Wielowątkowa, więc każdy znajdzie choć jeden wątek który spodoba mu się najbardziej.
Moja ocena jest podyktowana tym, że autor poupychał dużo terminologii, która czasami nie była konieczna i wydawała się wpchnięta " na siłę " by przybliżyć czytelnikowi kulturę Japonii. Dla wielu laików może to brzmieć spoko, dla mnie po jakimś czasie się robiło uciążliwe, bo coś tam już o Japonii wiem.
Dodatkowo temat jest mistrzowski, bo ciemna strona Japonii to temat rzeka i świetnie się czyta o bohaterach wrzuconych w taki momentami brutalny świat. Temat porywa i jak ktoś jest zainteresowany Japonią od tej drugiej, mniej przyjemnej strony to polecam.

Zapraszam do obejrzenia recenzji :)

Zapraszam do obejrzenia recenzji :)

Super książka! Bardzo polecam osobom interesującym się Japonią i lubiącym szybką akcje! Autor naprawdę wie jak napisać świetnego thrillera.

W trzech słowach: wciągająca, wielowątkowa, spójna.

Pierwsza książka, którą przeczytałam w podobnych realiach, jak dla mnie warto przeczytać. Oceniam książkę, jako dobrą, tylko dlatego, że to nie moja estetyka.

W trzech słowach: wciągająca, wielowątkowa, spójna.

• Rasowo tak... 007, zgłoś się. 🕵️
  • Utrwalone dagerotypy a stereotypy
  • Książki do kupienia
  • Thriller/Kryminał

Dodaj cytat z książki Gorzka sake