Okładka książki Czasami przychodzi do mnie anioł... Poczytaj z rodzicami i przygotuj się do I Komunii Świętej
Lucyna Kwiatkowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech historie biblijne
historie biblijne
Wydawnictwo Święty Wojciech
2015-08-26
2015-08-26

„Czasami przychodzi do mnie anioł…” to książka krążąca wokół spraw wiary, „Biblii”, ale wszystko to w baśniowej konwencji ocierającej się o codzienność. Dzięki temu nie zabraknie w niej tłumaczenia świata. Od prostej historii z nie zjedzonym w szkole śniadaniem autorka przechodzi do tłumaczenia, dlaczego należy szanować jedzenie i co ma ono wspólnego z wiarą. Razem z bohaterem dzieci odkrywają, że chleb jest i w kościele ważnym symbolem, a to z kolei staje się pretekstem do zabrania ich do wieczernika na Ostatnią Wieczerzę. Poza tym, że w książce znajdziemy wytłumaczenie najważniejszych fragmentów „Biblii” w bardzo subtelny sposób autorka przybliża dzieciom sprawy związane z małżeństwem, narodzinami, grzechem, świętami, Bogiem, wiarą.
„Czasami przychodzi do mnie anioł…” to świetna lektura dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej. Będzie ona sporą pomocą dla rodzin chcących wychować dzieci w katolicyzmie. Lektura, dzięki formie, lekka i pozwala dzieciom w łatwy sposób wytłumaczyć trudne sprawy

Lucyna Kwiatkowska, która jest wykładowcą Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i grafikiem napisała po konsultacji z osobami znającymi treści katechizmowe książkę pt.,,Czasami przychodzi do mnie anioł...Poczytaj z rodzicami i przygotuj się do I Komunii Świętej". Autorka pisząc książkę korzystała z własnych doświadczeń, gdyż jest mamą trójki dorosłych już dzieci, a także z tego, co zapamiętała z własnego dzieciństwa.

Książka jest pewnym uzupełnieniem dla treści katechizmowych poznawanych na lekcjach religii i za pomocą wiedzy, myślenia oraz wyobraźni zachęca dzieci do rozumowego przyswajania nowych treści. Ma formę dialogu chłopca z aniołem. Spotykają się wieczorem i rozmawiają o tym co wydarzyło się w ciągu dnia. Tematy dotyczą m.in. niezjedzonego śniadania w szkole i poszanowania jedzenia, pokonywania codziennych trudności, chodzenia do kościoła, dziesięciu przykazań, kłamstwa i prawdy, miłości, dziękowania za dobre rzeczy w życiu, Świętej Rodziny, biblijnych opowieści, modlitwy, śmierci, zmartwychwstania, Wielkiego Postu, spowiedzi, przygotowań do dnia I Komunii.
Czasem chłopiec wraz ze swoim aniołem zamieniają się w latające stworzenia i wyruszają w podróż do przeszłości. Z góry oglądają jak Jezus uzdrawia trędowatych, obmywa nogi uczniom, spotyka się z dziećmi oraz patrzą na wydarzenia z Ostatniej Wieczerzy.

Książka jest bardzo starannie i ładnie wydana. Pytania dziecka zaznaczone są kolorem pomarańczowym, a odpowiedzi anioła niebieskim. Do tego są odpowiednie ilustracje. Na końcu każdej rozmowy podane jest adekwatne źródło do Biblii, aby rodzic mógł przeczytać oryginał.

Myślę, że książka ,,Czasami przychodzi do mnie anioł..." może być przeznaczona nie tylko dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej, ale dla wszystkich, które chcą poznawać Boga.
Można ją wykorzystać do szczerej rozmowy z dzieckiem o właściwym zachowaniu chrześcijanina, a także zachęcić do czytania Pisma Świętego.
Więcej na: http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/