Moje śliczne

2015-10-07
Data 1. wydania:
2015-01-01
Katarzyna Ciążyńska
gwałt literatura amerykańska niebezpieczeństwo ojciec przemoc psychopata rozstanie samobójstwo siostra strach śledztwo thriller zabójstwo snuff movie
Inne

Oficjalne recenzje i

Thriller niejednoznaczny

Link do recenzji

520 13 24

1979 ocen

Jak już się przebrnie przez skomplikowany początek to później jest tylko coraz lepiej. Akcja toczy się szybko, są fajne opisy, jest brutalnie, ciekawie i trudno się oderwać od książki. Jedynie nie klei mi się wątek z tym, że facet zostawia wszystkie dowody zbrodni praktycznie na wierzchu. Tak to super, polecam:)

Czyta się bardzo dobrze. Jednak coś jest nie tak w fabule, albo ja się a bardzo czepiam. Kto zostawia tak jawne dowody swojego uczestnictwa w zbrodni?

Zawiła fabuła dużo zwrotów akcji, idealna książka na nudna niedzielę.

Zawiła fabuła dużo zwrotów akcji, idealna książka na nudna niedzielę.

Kilka książek pani Slaughter już przeczytałem i mówiąc prawdę ta niewiele odbiega stylem od tych dobrych , ale na ich tle wypada blado . Autorka wykorzystuje dość ograny główny wątek , w którym współmałżonek nagle dowiaduje się , że druga połowa jego małżeństwa prowadziła podwójne życie i nie była tym kogo znała . Nie jestem bynajmniej przeciwnikiem korzystania ze schematów fabularnych , ale trzeba mieć naprawdę dobry pomysł na intrygę kryminalną , by z nich korzystać . Pani Slaughter tylko częściowo się to udało w "Moich ślicznych" kreując jeszcze bardziej złego i perfidnego męża oraz dodając do tego rodzinną tragedię żony i jej bliskich . Jednak powieść kryminalna rządzi się swoimi prawami i powinna spełniać kilka warunków : W tej , wartka akcja jest , ale zagadka istnieje bardzo krótko , główna bohaterka wprawdzie zmaga się z psychopatą , ale łatwo się domyślić co z tego wyniknie . W książce dominują wątki obyczajowe : opisy relacji maki z córkami , siostry z siostrą , ojca z córką i żoną , po traumatycznym przeżyciu , które zmieniło ich życie na zawsze . Nie podoba mi się włączenie do tekstu brutalno-naturalistycznych opisów tortur ociekających uryną , potem i krwią . To nie jest w stylu autorki , którą znałem i polubiłem .
Zakończenie z kolei jest tak przesłodzone , że aż mdli . Moim zdaniem byłoby lepiej gdyby powieść kończyła się na przedostatnim rozdziale .
Nie wiem czy tę książkę polecić , bo czego innego się podziewałem po pani Slaughter .

„(…) niezależnie od tego, jak daleko się ucieka, zawsze kończy się na początku”.

Była sobie rodzina.
Szczęśliwa rodzina.
Mąż, żona i trzy ich śliczne córki.
Pewnego dnia jedna z dziewcząt, 19 letnia Julia zniknęła bez śladu. To zdarzenie naznaczyło wszystkich członków tej rodziny, choć każdego nieco inaczej. Nadzieja na jej odnalezienie Juli budziła się i gasła na zmianę, aż w końcu zamieniła się dziurę w sercu, a właściwie w sercach czterech osób. Matka odgrodziła się od wszystkich wysokim murem żalu. Ojciec nie mogąc ustalić, co się stało z jego śliczną córeczką – popełnił samobójstwo. Pozostałe siostry - Claire i Lydia, zaczęły na swój sposób radzić sobie z bólem, w rezultacie zerwały ze sobą kontakt na lata.

20 lat później Paul, mąż Claire, zostaje zamordowany. Milioner, architekt, wypływowy mężczyzna nieoczekiwanie pozostawia na skraju rozpaczy żonę dla której był całym światem. Przeglądając jego rzeczy, Claire odkrywa niepokojące nagrania, filmy których ktoś brutalnie gwałci i morduje młode dziewczyny. Jest w szoku, że jej mąż mógł w ogóle patrzeć na coś takiego.
Czy przystojny, zabawny, czatujący i cholernie inteligentny facet, dobry człowiek którego żoną była przez 18 lat mógł być psychopatą?
Claire postanawia skontaktować się z siostrą, bo to co znajduje w rzeczach męża okazuje się dotyczyć również jej. Kobiety rozpoczynają prywatne śledztwo. Grę w której stawką jest życie lub śmierć..
Kim był Paul?
Mężem, przyjacielem, kochankiem.. kłamcą, sadystą, gwałcicielem… mordercą?
Prawda jak okruchy szkła w sercu będzie bolała, piekła, paliła, rwała, szarpała, uwierała, szczypała, uciskała..
„Moje śliczne” to znakomity thriller. Trzyma w napięciu, budzi grozę, zaskakuje nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Opowieść o zbrodni, która zakiełkowała na podatnym gruncie. O psychopatycznym umyśle, który owładnięty rządzą władzy nad innymi, potrafi posunąć się do czynów, których nie da się usprawiedliwić ani wybaczyć. O krzywdach jakie ludzie wyrządzają sobie nawzajem. Ale też o sile miłości, mocy więzów krwi i kobietach, które walczą do końca.
To mocna książka, raczej nie dla każdego, ale myślę, że znakomita większość fanów gatunku będzie na TAK. Ja z pewnością będę kontynuować swoją przygodę z twórczością Autorki.
Polecam.

Była sobie rodzina.
Szczęśliwa rodzina.
Mąż, żona i trzy ich śliczne córki.

Klasyczny kryminało-romans.
I tyle.

Klasyczny kryminało-romans.
I tyle.

45/2022 (A)

45/2022 (A)

Rewelacja, dosłownie rewelacja.
Akcja od pierwszej do ostatniej strony. I jeszcze zakończenie, spore zaskoczenie.

Rewelacja, dosłownie rewelacja.

Rewelacyjna historia, napisana tak, by czytelnik nie był w stanie rozstać się z nią choćby na chwilę. Muszę poznać inne książki autorki.

Zaskakująca książka, cały czas autorka trzyma w niepewności , akcja zwarta , pełna zaskakujących sytuacji . Polecam.
Była to moja pierwsza książka tej autorki i na pewno sięgnę po kolejną .

Była to moja pierwsza książka tej autorki i na pewno sięgnę po kolejną .