Zielona Gęś. Najmniejszy teatr świata

2015-10-13
Literatura polska

Groteska, absurd, śmiech.

2019

Robiąc porządki, myślałam że biblioteczkę w jedno popołudnie odgruzuję. Wszystkie nowe i większość starych książek mam w formie elektronicznej. Myliłam się. Szelest kartek, delikatne tumanki kurzu;), zapach papieru, dziwne wzruszenie na widok tytułu i ciąg skojarzeń sprawiły, że każdą książeczkę brałam do ręki, kartkowałam, czytałam jakiś fragment i…zajęły mi porządki ponad...

Ewidentnie to nie jest rodzaj humoru, który do mnie dociera. Absurd za absurdem, nonsens za nonsensem. Dobrze natomiast, że na końcu zostało napisane parę słów o tym, w jakich czasach autor pisał te "gęsi" i jak to odnosiło się do rzeczywistości. Być może, gdybym przeczytała to wszystko na samym początku, dużo łatwiej i może z większym zrozumieniem przeczytałabym całość. Na...

Fantastyczne i cudowne, śmiałam się prawie przy każdym. Ale czasem był to śmiech przez łzy, a czasem dziwiło mnie jak coś napisane w latach 40. może być wciąż tak aktualne. Żałuję, że nie żyję w czasach p. Gałczyńskiego, bo bardzo chciałabym go poznać (może w zaświatach :))

absurd i nonsens a jednak logika jest, jak ja to kocham

Wybitny Gałczyński, czarodziej i szarlatan, i jego absolutnie genialny teatrzyk "Zielona Gęś". Cudowne poczucie humoru, arcydzieło, do którego będę wracał bardzo często.

Najmniejszy teatrzyk świata, jak określa je autor, to krótkie scenki (dziś powiedzielibyśmy skecze albo gagi), drukowane w Przekroju, o charakterystycznym absurdalnym, surrealistycznym humorze, mające cechy satyry, krytyki, czy wprost kpiny. swojego czasu były bardzo kontrowersyjne za ośmieszanie cech Polaków, historii, bohaterów i wieszczów. Nie dało się w nich uniknąć...

Nieprawdopodobny humor Konstantego Ildefonsa. Poszczególne utwory są tak inteligentnie absurdalne, wręcz pure nonsensowne, że nie sposób się nie zaśmiewać przy lekturze. Można otworzyć na dowolnej stronie a zabawa gwarantowana. Koniecznie!!

Aburdalnie genialne dzieło, pełne ironicznego spojrzenia na powojenną rzeczywistość oraz przywary Polaków. "Teatrzy Zielona Gęś" niemal w ogóle się nie zestarzał, a poruszana w nim problematyka nadal jest aktualna. Skłania do przemyśleń i refleksji. Świetnie bawiłem się podczas lektury.

Genialny komiks! Może nie tak szalony i absktakcyjny jak sama Zielona Gęś, jednak równie dobry. I ta cartoonowa kreska idealnie pasująca do tematyki i poczucia humoru Gałczyńskiego. Świetna robota, szkoda tylko, że komiks jest taki krótki.

Dyskusje

1 265