Wiśniowy sad

Anton Czechow Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Arcydzieła Literatury Rosyjskiej klasyka
Вишнëвый сад
klasyka
9788328204102
K. Magnicki, A. Dziobkiewicz
Arcydzieła Literatury Rosyjskiej

Wybrałem tę książkę z dwóch w sumie banalnych powodów. Raz, że nie miałem nic ciekawszego do czytania, a dwa to fakt, że po raz ostatni utwór dramatyczny czytałem prawie 4 lata temu. Pomyślałem, że przyda się odmiana.

Niestety za bardzo nie chwyciłem dramaturgii "utraconej przeszłości". W zasadzie największym pozytywem była scena zaręczyn, która mnie ubawiła.

Ostatni z dramatów Czechowa tym razem o dominacji i zmianie. Upadek starego porządku i zasłużone od dawna zniszczenie honoru rodziny, która w swojej impotencji nie umiała reagować na twardą rzeczywistość pełną ludzi, którzy zawsze będą mieli na ciebie pomysł w razie gdyby tobie go zabrakło. Dobre ujęcie rozwlekłości i rozpadu w snobizmie i oderwaniu od rzeczywistości klasy...

Do Czechowa potrzebne są czas i odpowiednia wrażliwość. Przede wszystkim do Czechowa trzeba dojrzeć, inaczej dupa - jak pytanie na polskim: co poeta miał na myśli. Lol

Antoni Czechow, chyba jak nikt inny, zrozumiał i odmalował schyłek pewnej epoki oraz po mistrzowsku sportretował ludzi, którzy do niej należeli, a potem wraz z nią przemijali. Na jego oczach.

Mowa oczywiście o rosyjskim ziemiaństwie przełomu XIX i XX wieku – o tych wszystkich ubożejących dziedzicach, melancholijnych inteligentach, rozmaitych pięknoduchach, dziwakach,...

Zabawne i uczy.

Wydanie zawiera dwie sztuki teatralne: Wiśniowy sad i Oświadczyny.
Obie krótkie, obie trochę zabawne, składające się z lekkich i prostych dialogów. W sam raz dla kogoś kto chciałby coś z wyższej półki ale lekko strawnego. Wiśniowy sad szczególnie zasługuje na uwagę ze względu na bardzo mądre życiowe przesłanie, ale do tego niech Czytelnik lepiej dojdzie sam.

Daję 7/10 tylko ze względu na niespodziewane, bo nie ujęte nawet w tytule "Oświadczyny". Uśmiałam się do łez. Trójka bohaterów robi wrażenie ;)

A sam "Wiśniowy sad"? Chyba jeszcze raz muszę przeczytać, to jednak za czas jakiś. Komedia w czterech aktach??? Nie zgadzam się. Nie, nie...

Na półkach: , , , , ,

"WIŚNIOWY SAD"
Luba Raniewska wraca z Paryża do swojej posiadłości. Zadłużonej posiadłości - należałoby dodać. Dowiaduje się, że wkrótce tytułowy sad będący w jej posiadaniu ma zostać sprzedany za długi. Jednak ani Luba, ani jej brat, Leonid Gajew, nie robią nic, aby temu zapobiec. Konkretny plan ma tylko kupiec Łopachin. Czy sad da się uratować?

Czechow w swym dramacie...

Na świecie jest wiele pięknych miejsc, które każdego człowieka potrafią wprowadzić w zadumę, ale przy tym dać poczucie szczęścia. Takie miejsca pamięta się. Nawet jeśli nie jesteśmy w stanie powiedzieć, gdzie to było, w jaki sposób tam się znaleźliśmy, pozostaje wspomnienie uczucia, które prawdopodobnie będzie pojawiać się już do końca życia. Zdradzę wam tajemnicę. To nie...

Chyba się starzeję, bo z coraz większym sentymentem i z rosnącą przyjemnością sięgam po klasyczne utwory, które pierwszy raz przeczytałam wiele lat temu.
Tak było i z "Wiśniowym sadem" Czechowa, który wciąż pozostaje dla mnie rosyjskim mistrzem opowiadań i dramatów.

Niesamowita jest atmosfera tego dzieła. Niemal fizycznie odczuwa się niepokoje bohaterów, ich...

Dyskusje

• Literatura rosyjska