Marynarka Wojenna Cesarstwa Japonii w wojnie na Pacyfiku

Okładka książki Marynarka Wojenna Cesarstwa Japonii w wojnie na Pacyfiku Mark E. Stille
Okładka książki Marynarka Wojenna Cesarstwa Japonii w wojnie na Pacyfiku
Mark E. Stille Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie historia
historia
Wydawnictwo Poznańskie
2015-09-09
2015-09-09

Jeśli chodzi o samą treść to wyczerpująco i dość ciekawie opisuje kolejne okręty CMWJ. Schematy i rysunki również bardzo ładne. Natomiast polska edycja to dramat. Błędy w tabelach, same tabele posortowane alfabetycznie nazwami okrętów zamiast, co byłoby o wiele bardziej logiczne, rokiem przyjęcia do służby.

Bardzo interesujące opracowanie dziejów cesarskiej marynarki wojennej w okresie ii wojny światowej.

Recenzowaną przeze mnie pracę można podzielić na dwie części. Pierwsza część ma charakter rozbudowanego wstępu, dotyczącego strategii, doktryny oraz udziału Marynarki Wojennej Cesarstwa Japonii w wojnie na Pacyfiku (natomiast na końcu książki Mark E. Stille przedstawia własne konkluzje i analizy). Autor, w przystępny sposób opisuje historię budowy japońskiej floty. Wskazuje elementy, które przyczyniły się do budowy określonych typów jednostek oraz skrótowo (skupiając się wyłącznie na działaniach morskich) przedstawia przebieg działań wojennych od Pearl Harbor po inwazję USA na Okinawę. Tą część książki charakteryzuje duża ilość map oraz planów najważniejszych bitew.

Natomiast druga część dotyczy opisu wszystkich typów okrętów używanych przez Japonię w latach 1941-1945. Zostają omówione lotniskowce, pancerniki, krążowniki ciężkie i lekkie, niszczyciele oraz okręty podwodne. Każdy z wymienionych przeze mnie typów okrętów jest potraktowany, jako osobny rozdział w książce. Autor opisując dany typ statków zastosował pewien schemat. Każdy z rozdziałów rozpoczyna się od krótkiego wstępu charakteryzującego dany typ okrętu. Następnie czytelnik zaznajamia się z projektem i budową danego typu okrętu, jego uzbrojeniem i modyfikacją podczas służby oraz działaniami bojowymi.

Poza tym zamieszczono liczne kapsułki. Mają one za zadanie uzupełniać główny tekst, podając informacje dotyczące uzbrojenia, nazewnictwa czy danych technicznych okrętu. W przypadku najbardziej charakterystycznych jednostek, takich jak pancernika Yamatoczy, czy lotniskowca Zuikaku zamieszczono kolorowe ikonografii z dokładnym opisem poszczególnych części statku. Całość uzupełnia niezwykle bogaty materiał fotograficzny oraz reprodukcje kolorowych obrazów przedstawiających statki Marynarki Wojennej Cesarstwa Japonii.

Świetnie wydana książka, ciekawe analizy, dużo szczegółów i szkiców dotyczących okrętów Cesarskiej Marynarki Wojennej.
Jedyne czego mi brakowało w tej pozycji to położenie większego nacisku na służbę bojową każdego z omawianych okrętów. Nie obraziłbym się gdyby autor każdorazowo skrócił fragmenty dotyczące modyfikacji okrętów po wprowadzeniu do służby, a położył większy nacisk na ich szlak bojowy. Przecież i tak prawie wszystkie z tych modyfikacji sprowadzały się do instalowania działek plot 25mm - jaki jest sens o tym wspominać za każdym razem jak omawia się kolejny typ okrętu?
Niemniej, książka zdecydowanie warta wydanych pieniędzy.

Książka jest ilustrowanym przewodnikiem po flocie wschodzącego słońca.
Autor starał się w przystępny sposób opisać jej rolę w zmaganiach za oceanem.
Z racji objętości można ją traktować jako zarys wiedzy ogólnej.
Publikacja nie jest tylko odtwórczym powielaniem faktów, autor je analizuje i syntezuje wnioski. Niekoniecznie ze wszystkimi musimy się zgadzać.
Zaczynamy od doktryny Cesarskiej Marynarki w wojnie na Pacyfiku. To ona zadecydowała o takim, a nie innym kształcie japońskiej floty. Ten rozdział wyjaśnia dlaczego tak konstruowano okręty. Dalej skrót udziału floty w zmaganiach na oceanie. Po tym rozdziale przechodzimy do charakterystyk poszczególnych klas okrętów. Autor skupił się na lotniskowcach, pancernikach, krążownikach, niszczycielach i okrętach podwodnych. Nie znajdziemy tu np. jednostek pomocniczych. Na koniec mamy konkluzje i analizę. Pouczające.
Każda klasa okrętów przedstawiona jest według następującego schematu:
-rozwój i powstanie - ogólnie;
-uzbrojenie;
-wyposażenie dodatkowe;
-poszczególne typy okrętów.
Każdy typ okrętu jest opisany tak samo:
-projekt i budowa;
-uzbrojenie;
-modyfikacje podczas służby;
-służba podczas wojny.
I tutaj mamy pierwszą wadę książki. Schematyczność sprawia, że nie zaprawiony w boju czytelnik będzie znudzony.
Opisy uzupełniają grafiki, barwne sylwetki, wielkie przekroje i zdjęcia.
Nie zawsze jednak każdy typ jest przedstawiony w ten sposób. Czasami jedyną ilustracją jest niewyraźne zdjęcie.
Niekiedy, aż się prosi o rysunek rzutu bocznego a nie dostajemy nic.
Język autora nie jest trudny i technicznie zaawansowany. To duży plus. Minusem mogą być liczne powtórzenia pewnych fraz.
Wydanie książki jest wzorowe. Kredowy papier i twarda oprawa.
Jedynie, co mnie drażniło to strasznie mała czcionka męcząca oczy.
Jeżeli szukacie nieskomplikowanej całościowej monografii ta książka została stworzona dla Was. Osoby niezainteresowane tematem w żaden sposób, niech sobie darują.

Książka jest ilustrowanym przewodnikiem po flocie wschodzącego słońca.
Autor starał się w przystępny sposób opisać jej rolę w zmaganiach za oceanem.
Z racji objętości można ją traktować jako zarys wiedzy ogólnej.
Zaczynamy od...

Świetne kompendium wiedzy o historii i charakterystykach wszystkich typów okrętów biorących udział w wojnie na Pacyfiku po stronie Cesarstwa Japonii.

• Niesamowite książki
  • Japonia,Chiny,Korea
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • WW II
  • II wojna światowa