W sieci umysłów

Okładka książki W sieci umysłów James Dashner
Nominacja w plebiscycie 2015
Okładka książki W sieci umysłów
James Dashner Wydawnictwo: Albatros Cykl: Doktryna śmiertelności (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Doktryna śmiertelności (tom 1)
The Eye of Minds
2013-10-08
Rafał Lisowski, Anna Dobrzańska
dystopia
Inne

Bardzo ciekawa fabuła, osadzona w świecie cyberpunk.

Książka napisana bardzo łatwym językiem, szybko i przyjemnie się ją czyta.

Akcja fabuły rozgrywa się w wirtualnej rzeczywistości zwanej VirtNetem. Trzech nastoletnich graczy zostaje uwikłanych w tajemniczą zagadkę i oczekuje się od nich pomocy w schwytaniu cyberprzestępcy.
Wydarzenia toczą się dość szybko, nie ma rozległych opisów krajobrazów (ja osobiście nie przepadam za kilometrowymi opisami) - za to mamy dużo dialogów.
Rozbawiła mnie nazwa skrzyni do VR - "trumna" :')

Końcówka jest zaskakująca i nieprzewidywalna :)

Bardzo ciekawa fabuła, osadzona w świecie cyberpunk.

Książka napisana bardzo łatwym językiem, szybko i przyjemnie się ją czyta.

Wydarzenia toczą się dość szybko, nie ma...

Jestem ogromną fanką "Więźnia labiryntu" i bardzo chciałam zapoznać się z inną serią Jamesa Dashnera. Tym bardziej, że akcja "Doktryny śmiertelności" ma miejsce w cyberprzestrzeni a bardzo lubię takie klimaty.

I z czystym sercem mogę powiedzieć, że się nie zawiodłam. Dashner stworzył intrygujący i brutalny świat przedstawiony. Możliwość prowadzenia swojego życia wewnątrz wirtualnej rzeczywistości jest czymś z ogromnym potencjałem, w tym wypadku bardzo dobrze zrealizowanym. Chociaż czułam lekki niedosyt, bo liczyłam na bliższe przedstawienie kodowania czy hakowania. Tak tylko autor pokazał, że nie zna się na tym tak samo jak ja i dał czytelnikom szerokie pole do wyobrażeń pełne niewiadomych.

Jest akcja i sporo zakazujących pomysłów, które udowadniały, że James Dashner ma świetną wyobraźnię. Pod koniec "W sieci umysłów" miałam ochotę mu zaklaskać.

Trochę niestety zabrakło w przedstawieniu postaci. Autor bardziej skupił się na akcji niż na charakterów, a szkoda.

To seria dla fanów "Player One", "Sword Art Online", bo mają podobny porywający klimat.

Zdecydowanie najmocniejszym punktem tej książki jest zakończenie. Gdyby nie zwrot akcji pod koniec, pewnie nie miałabym ochoty na czytanie dalszych tomów. I nie chodzi tu o to, że "W sieci umysłów" jest słabą powieścią. Uważam, że wykreowany wirtualny świat jest bardzo ciekawy, a fabuła wciąga, przez co czytelnik wręcz płynie przez kolejne strony. Jednak czegoś mi w tej książce brakowało i nie przywiązałam się za bardzo do bohaterów, co poskutkowało tym, że czytałam ją z małym zaangażowaniem.
Na szczęście dzięki temu, że zakończenie mnie bardzo zaskoczyło, niebawem zabiorę się za czytanie drugiego tomu.

O jezuu! Jak patrze to ta książka ma średnie opinię i bardzo się zdziwiłam, gdyż mogłabym te książkę uznać za najlepszą książkę jaką dotychczas przeczytałam! Zakończenie mnie miota z nóg, a cała fabuła była poprowadzona plynnie. Cholera nie umialam się oderwać. Nie bylo momentu znudzenia czy monotoni! Ani razu. I to jest fascynujące. Cholera to jest dobra książka. Oh wow

"W sieci umysłów" nie zachwyciła i nie zniechęciła swoją treścią. Była czasami nużąca jak pogoda jesienią. Postacie niewyraźne i bez polotu. Nijakie jak niedoprawione pierogi ruskie. Z plusów mogę wymienić skonstruowany wirtualny świat oraz zaskakujące lokacje, które mogą rozbudzić wyobraźnie. Otwarte zakończenie miało sprawić by wciągnął mnie VirtNet, niestety nie na tyle i wolę się wylogować...

Jest dobra. Fabuła ciekawa, ale brakowało mi czegoś, czegoś co by ją w jakiś sposób uzupełniło i czytanie nie stawałoby się monotonne.

Na półkach: , , , , ,

Genialne zakończenie książki, ciekawi bohaterowie - fantastyka z górnej półki!

Genialne zakończenie książki, ciekawi bohaterowie - fantastyka z górnej półki!

Liczyłam na dużo więcej sięgając po tą książkę, a to ze względu na Więźnia labiryntu, którego uwielbiam. Nie żeby zaraz W sieci umysłów była słaba, nie. Jest po prostu nie dla mnie. Nie do końca kręci mnie cyber-rzeczywistość, gry komputerowe i całą ta wirtualna reszta. Nie jest to jednak minusem książki. Za minus uznaję postać głównego bohatera, który nie wzbudził we mnie żadnych emocji i pewne luki w fabule. W niektórych momentach akcja tak pędzi, że nie mamy czasu nawet o tym pomyśleć, ale autor nie wszystko wyjaśnia, co pozostawia niedosyt.
Zakończenie, które w założeniu ma zachęcać do sięgnięcia po kolejny tom, mnie nie zachęciło.

Po książkę "W sieci umysłów" sięgnęłam na skutek mojego oczarowania serią "Więźnia Labiryntu".
Historia opowiedziana "W sieci umysłów" spodobała mi się, jednak nie oczarowała mnie tak bardzo jak "Więzień Labiryntu". Może to przez jednowątkowość i prostą konstrukcję, może przez ograniczoną ilość występujących postaci. Mimo to książkę czytało mi się lekko i przyjemnie a koniec zachęcił do sięgnięcia po tom II. Na dodatkową pochwałę zasługuje alternatywny, wirtualny świat stworzony przez Jamesa Dashnera.
Podsumowując, uważam, że "W sieci umysłów" to powieść całkiem udana choć ewidentnie czegoś mi w niej brakowało.