rozwiń zwiń

Nowa Fantastyka 387 (12/2014)

Okładka książki Nowa Fantastyka 387 (12/2014)
Bartosz DziałoszyńskiAlan Gratz Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Nowa Fantastyka czasopisma
czasopisma
Nowa Fantastyka
Prószyński i S-ka
2014-11-24
2014-11-24
0867132X
fantastyka science fiction fantasy czasopisma fantastyczne

Okładka książki Tarnowskie Góry Kryminalnie Iwona Banach, Dariusz Barczewski, Agnieszka Chodkowska-Gyurics, Rafał Dębski, Piotr Górski, Dawid Kain, Kazimierz Kyrcz jr, Bożena Mazalik, Piotr Rogoża, Arkady Saulski, Andrzej Sawicki, Jacek Sobota, Robert Ziębiński
Ocena 7,7
Tarnowskie Gór... Iwona Banach, Dariu...
Okładka książki Czynnik turyński Krzysztof Komander, Piotr Rogoża
Ocena 6,6
Czynnik turyński Krzysztof Komander,...
Okładka książki Pożądanie. Antologia opowiadań miłosnych, zmysłowych, erotycznych i dziwnych Michał Cetnarowski, Anna Kańtoch, Jakub Małecki, Jakub Nowak, Łukasz Orbitowski, Bernadeta Prandzioch, Marcin Przybyłek, Piotr Rogoża, Wit Szostak, Szczepan Twardoch, Jarosław Urbaniuk, Jakub Żulczyk
Ocena 5,8
Pożądanie. Ant... Michał Cetnarowski,...

Okładka książki Nowa Fantastyka 388 (1/2015) Stephen Case, Xia Jia, Piotr Kenc, Ian McDonald, Piotr Mirski, Piotr Nesterowicz, Redakcja miesięcznika Fantastyka
Ocena 5,9
Nowa Fantastyk... Stephen Case, Xia J...
Okładka książki Nowa fantastyka 389 (2/2015) Jędrzej Burszta, Cory Doctorow, Mike Gelprin, Tomasz Kaczmarek, Iwona Michałowska, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Jarosław Urbaniuk, Charles Yu
Ocena 6,4
Nowa fantastyk... Jędrzej Burszta, Co...
Okładka książki Nowa Fantastyka 391 (4/2015) Tom Crosshill, Carrie Cuinn, Bartłomiej Dzik, Ina Goldin, Tadeusz Michrowski, Sławomir Prochocki, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Carrie Vaughn
Ocena 6,6
Nowa Fantastyk... Tom Crosshill, Carr...
Okładka książki Nowa Fantastyka 390 (3/2015) Mari Ness, K.J. Parker, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Szymon Stoczek, Anna Łagan
Ocena 6,8
Nowa Fantastyk... Mari Ness, K.J. Par...

Do Nowej Fantastyki wracam po kilkuletniej przerwie, i prawdę powiedziawszy, gdyby nie (w końcu) wydanie ebookowe, długo chyba do jej lektury bym nie powrócił. I jakie wrażenia po przerwie? Średnie, niestety. We wcześniejszych dwóch opiniach wskazano na pierwsze opowiadanie, "najlepsze" z całego numeru. Mnie osobiście Działoszyński nie powalił. Momentami się męczyłem, bo nie wiedziałem, czy w danym momencie Georgos coś sobie wyobraża, myśli, czy mówi. Bardzo możliwe, że to wina kiepskiego złożenia ebooka. Świat wykreowany przez autora jest bardzo ciekawy, klimatyczny i oryginalny. Ale warstwa filozoficzna, najważniejsza, bo reszta tylko tłem, pretekstem do wywodu o wierze jest, mnie nie przekonała. Dużo gadania, żeby dość do wniosku, że prawdziwa wiara jest tylko wtedy, gdy oddamy za nią życie. Nawet nie wtedy, gdy to zadeklarujemy z przekonania, ale dopiero wtedy, gdy fizycznie nasze życie poświęcimy. A póki żyjemy nic to nie znaczy. Może coś przegapiłem, może czytanie w pociągu nie sprzyjało w odbiorze, bynajmniej po lekturze nie zgodziłem się z notatką redakcyjną "o najlepszym prezencie gwiazdkowym" - nie dla mnie. Nie poczułem się zachęcony do kolejnych części.
Radość Palińskiego - męczyłem się przy lekturze. Refleksyjna? Mnie znudziła. Banalnie to jakoś wyszło.
Król Rogoży - lepiej niż Radość, ale w sumie dla mnie bez emocji tekst. Tyle, że ani się nie męczyłem, ani nie nudziłem.
Proza zagraniczna lepiej się prezentuje w tym wydaniu, a już myślałem, że polską zawsze będę przekładał nad zagraniczną. Nie w tym zestawieniu.
Bohater z Five Points Alana Gratzy. Moje ulubione z tego numery. Świetny świat, postacie. W końcu jakaś pozycja steampunk, która zachęca mnie do tego gatunku. I w przeciwieństwie do Wiary, tutaj poczułem się zachęcony do zapoznania się ze światem "The League of Seven".
Cegły, patyki, słoma G. Jones- o fajna pozycja. Fajnie wstrzeliła się w tematyka w to, co ostatnimi czasy można zobaczyć w filmie, Automata (seans przede mną), itp. Gdzie jest granica między naszą świadomością, człowieczeństwem a tym, które potencjalnie mogą osiągnąć byty przez nas stworzone.
Recenzje? Tylko komiksy i Marsjanin mnie zainteresowały, reszta jakaś taka sztampowa i mdła.
Felietony i publicystyka? "Demontaż Mechanicznej Pomarańczy" i "Wszystkie stworzenia mądre i głupie" dla mnie zasługują na wyróżnienie, pozostałe słabo. Kilka po pierwszym akapicie przestawałem czytać.
Jako numer wieńczący rok 2014 i rozpoczynający epokę ebookowych wydań Nowa Fantastyka wypada dość blado. Nie znalazłem w niej nic, co wyróżniłoby ją, nic co mógłbym polecić znajomym. Tylko epub i mobi.
Oby otwarcie roku 2015 było ciekawsze, jużczeka u mnie na czytniku.

Opowiadanie Działoszyńskiego jak dla mnie zasługuje na nominację do Zajdla. Jeden z najlepszych polskich tekstów w NF w ostatnim czasie.

(nieskoordynowane impresje) Bartosz Działoszyński przywraca mi wiarę w polską literaturę. Resztę polskich opowiadań pomińmy lepiej milczeniem i zasłoną miłosierdzia. Ale Działoszyńskiego więcej, więcej, jak najszybciej.
Tłumaczenia w porządku. (/nieskoordynowane impresje)

Tłumaczenia w porządku. (/nieskoordynowane impresje)

Dodaj cytat z książki Nowa Fantastyka 387 (12/2014)