rozwińzwiń

Nowa Fantastyka 402 (03/2016)

Okładka książki Nowa Fantastyka 402 (03/2016) Elizabeth Bear, Adam Dzik, Ken Liu, Jakub Łukaczyński, Sarah Monette, Mateusz Petryka, Redakcja miesięcznika Fantastyka
Okładka książki Nowa Fantastyka 402 (03/2016)
Elizabeth BearAdam Dzik Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Nowa Fantastyka czasopisma
czasopisma
Nowa Fantastyka
Prószyński i S-ka
2016-02-25
2016-02-25
0867132X

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Księga magii Eleanor Arnason, Elizabeth Bear, John Crowley, Andy Duncan, Kate Elliott, Matthew Hughes, Megan Lindholm, Scott Lynch, George R.R. Martin, Garth Nix, K.J. Parker, Rachel Pollack, Tim Powers, Lavie Tidhar, Greg Van Eekhout, Ysabeau S. Wilce, Liz Williams
Ocena 6,8
Księga magii Eleanor Arnason, El...
Okładka książki Nowa Fantastyka 448 (01/2020) Elizabeth Bear, Tomasz Marchewka, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Cezary Zbierzchowski
Ocena 6,9
Nowa Fantastyk... Elizabeth Bear, Tom...
Okładka książki Nowa Fantastyka 446 (11/2019) Elizabeth Bear, Piotr Górski, Matthew Hughes, Krzysztof Matkowski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Krzysztof Rewiuk, Marta Sobiecka
Ocena 7,2
Nowa Fantastyk... Elizabeth Bear, Pio...

Mogą Cię zainteresować

Na półkach: , , , ,

Felietony w tym numerze są bez dwóch zdań rewelacyjne, gwarantują chwilę refleksji w zabieganym dniu, nie przechodzą bez echa, a to w natłoku codziennej informacji i lawiny wydarzeń, całkiem solidny sukces. Adam Dzik swoją „Rzeką zapomnienia” gładko wpisał się w główny nurt gatunku, nie zaskoczył, ale i nie zawiódł, co sprawiło, że tekst czytało się z wielką przyjemnością. Kołowrót przeznaczenia totalnie do mnie nie trafił, kreacja świata przedstawionego robi wrażenie, jednak reszta to zdecydowanie przerost formy nad treścią. Tytus Androidus trafił w mój interpretacyjny krwiobieg dopiero po dłuższej chwili po lekturze, technologia będąca zwierciadłem ludzkości, niemal widzę Lema jak klaszcze siedząc na widowni, nie pozostaje mi nic innego jak klaskać razem z nim. Gdyby wizja wymiaru sprawiedliwości i resocjalizacji w wykonaniu Elizabeth Bear okazałaby się naszą realną przyszłością, to lęk i paranoja zdominowałyby każdą sekundę życia, pytaniom o prawdziwą tożsamość człowieka nie byłoby końca. Fascynujący tekst. Bubołak Elizabeth Bear oraz Sary Monette to tekst, który miłośnikom gatunku oferuje to co najlepsze, podobnie jak w życiu światło kroczy pod parasolem mroku, nie ma miejsca na jednoznaczność i prostotę wśród nakładających się na siebie zdarzeń. Ken Liu po raz kolejny udowodnił swą klasę - problem technologii wobec ludzkiego sumienia i elastycznej moralności – brutalna diagnoza, precyzyjne pchnięcie wymierzone w zwolenników „czystej wojny”.

Rzeka zapomnienia - Adam Dzik
Opowiadanie ma kilkanaście stron, przeczytałem półtora i dałem spokój. W najmniejszym stopniu nie jestem zainteresowany tym, co autor ma do powiedzenia. Jest to konsekwencją poziomu językowego, literackiego i intelektualnego. Czytając czułem złość, przykrość i zażenowanie. W stopce redaktor cieszy się, że to opowiadanie (wraz z pozostałymi z działu polskiego) ma swym twardym SF uhonorować rocznicę śmierci Stanisława Lema. Mistrz pewnie przewraca się w grobie. 0/10

Kołowrót przeznaczenia - Mateusz Petryka
To opowiadanie jest odrobinę krótsze od poprzedniego ale mimo wszystko porzuciłem go mniej więcej w 1/3. W stopce redaktor ostrzega, tym razem zupełnie słusznie, że "narracja i fabuła schodzą tym razem nieco na dalszy plan". Pomijając eufemizm "nieco" wszystko się zgadza, nie da się tego bełkotu czytać. 0/10

Tytus Androidus - Jakub Łukaczyński
Dział literatury polskiej ratuje ostatnie, najkrótsze, opowiadanie. Dłuższy szort, dobrze napisany, z pomysłem, fajnym nawiązaniem. 7/10

Przymierze - Elizabeth Bear
Niezłe, problemowe opowiadanie. Skłania do zastanowienia się nad granicami człowieczeństwa, stopniem odpowiedzialności za czyny, kierunkiem w którym zmierza ludzkość, . 7/10

Bubołak - Elizabeth Bear i Sarah Monette
Przyzwoity pomysł na świat, jakiś pomysł na fabułę, ale wykonanie niedorobione, pewne dziury logiczne plus lekki infantylizm i brak zdecydowania czy to ma być farsa, groteska, czy dramat. Szkoda, mogło być zupełnie nieźle. 5/10

W pętli - Ken Liu
Kolejne dobre opowiadanie problemowe. W zasadzie o wartościach, o kondycji człowieka, etyce. Jedyną wadą jest nadmiernie publicystyczna forma, rzecz przypomina felieton dla zmyłki ubrany w formę fabularną. Merytorycznie - 10, językowo -10, literacko - 4. I tak najlepsza rzecz w numerze 8/10

Felietoniści na plus, Wielgosz na plus, Parowski na dwa minusy (już nie ma o czym bredzić - zaczyna opowiadać po raz wtóry te same anegdoty),recenzje zasadniczo do zsypu - na dziesięć zamieszczonych jedna, góra dwie ma sens.

Numer raczej słaby, warto przeczytać Liu, Bear i króciaka Łukaczyńskiego.

Rzeka zapomnienia - Adam Dzik

Na półkach: , , , ,

Niezapomniane opowiadanie Liu, ciekawy pomysł u Bear. Reszta numeru średnia.

Niezapomniane opowiadanie Liu, ciekawy pomysł u Bear. Reszta numeru średnia.

Numer z opowiadaniami inspirowanymi Lemem dla uczczenia 10 rocznicy śmierci ojca założyciela polskiej fantastyki. Kawał dobrej literatury.

• Czasopisma
  • 2016
  • Nowa Fantastyka
  • 2016
  • SF
  • Lub czasopisma
  • Ebook

Dodaj cytat z książki Nowa Fantastyka 402 (03/2016)