His Holy Bones

Okładka książki His Holy Bones Ginn Hale
Okładka książki His Holy Bones
Ginn Hale Wydawnictwo: Blind Eye Books Cykl: The Rifter (tom 10) fantasy, science fiction
The Rifter (tom 10)
Blind Eye Books
2011-12-13
2011-12-13

Pomimo kilku małych rozczarowań, nie zmieniam swojej opinii na temat tej serii. Dla mnie zasługuje ona na dziesiątkę.

Moje zachwyty wyraziłam pod częścią szóstą :P Tutaj chyba trochę pomarudzę.

Część szósta była momentem przełomowym. Wiele kwestii zostało wyjaśnionych i w całej okazałości ukazał się kunszt pisarki w konstruowaniu powieści i intrygi. Niestety, na koniec części siódmej autorka zaserwowała mi cliffhanger :( I to w najgorszym możliwym momencie, kiedy jeden z głównych bohaterów (znowu) jest na skraju śmierci i czeka na ratunek. Wątek nie został kontynuowany, ponownie nastąpiła zamiana chronologii opisywanych wydarzeń i cofnęliśmy się do przeszłości. Naprawdę mnie to zirytowało, ale ufałam, że tego typu zabieg ma jakieś znaczenie.

Gdy autorka zastosowała go po raz pierwszy, odpowiadało to zastanej sytuacji. Narracja była prowadzona z perspektywy bohatera, który stracił pamięć i został teleportowany do dalekiej przyszłości. Odkrywanie świata i historii z jego punktu widzenia było interesujące. Odzyskiwanie przez niego wspomnień zbiegało się ze zmianą narracji do wydarzeń wcześniejszych, co bardzo mi się podobało. Mimo, że znaliśmy zastaną sytuację, opisy dotyczyły wydarzeń, które do niej doprowadziły.

Ten zabieg nie spodobał mi się jednak za drugim razem. Mimo, że charakteryzuje on tę serię, nie lubię nadużywania pewnych chwytów, nawet sprawdzonych. Pozostawienie czytelników w tak okropnym zawieszeniu i czytanie przez DWIE I PÓŁ CZĘŚCI o wydarzeniach, które nie miały już dla mnie większego znaczenia, bo fabularnie byłam daleko w przyszłości i chciałam poznać zakończenie dramatycznej sytuacji, w którą nas autorka rzuciła, rozczarowało mnie. Co prawda wyjaśniła w tej opowieści z przeszłości dwie interesujące kwestie, ale stanowiły one jednak tylko ciekawostkę. Uważam, że spokojnie mogła je wpleść w ciąg historii i nie opisywać tak dokładnie. Tutaj zamiana czasu nie podobała mi się za bardzo, ale to raczej z powodu mojej niecierpliwości. Nastąpiło tutaj jednak również ładne zapętlenie do przyszłości i sprawne przejście do zakończenia już w ostatniej, dziesiątej części.

Byłam również zaszokowana brutalnymi i makabrycznymi opisami, które pojawiły się w części ostatniej. Ciężko czytać o takich rzeczach, kiedy dotykają ulubionych bohaterów, ale dzielnie dobrnęłam do satysfakcjonującego końca :)

Urokiem tej serii, o czym wcześniej nie wspomniałam, jest również język. Może on wydawać się sztywny i nienaturalny, ja jednak jestem nim zachwycona. Wymagało to chwili przyzwyczajenia się. Odniosłam wrażenie, że powieść ta ma dość patetyczny, przypowieściowy styl, który mógłby może charakteryzować legendy bądź baśnie. Jest on bardzo poetycki i melodyjny, a opisy świata i tego, jak Rifter na niego wpływa, są niesamowite. Momentami może zbyt częste, ale tu znowu skłaniam się ku końcówce. Byłam niecierpliwa :D

Polecam tę serię wszystkim fanom fantastyki. Jest to dzieło nietuzinkowe, wyróżniające się, dla mnie nawet trochę alternatywne. Tego typu historia i bohaterowie będą mieli szczególne miejsce w moim sercu i pamięci.

Moje zachwyty wyraziłam pod częścią szóstą :P Tutaj chyba trochę pomarudzę.

• Romans
  • Ulubione ♥