Chalepianka. Zapiski z Krety

National Geographic
2015-05-06
2015-05-06
Literatura podróżnicza podróże Kreta Grecja

Interesująca książka o Krecie. Narratorem jest Polka zamieszkująca ten zakątek Grecji. Z lektury można dowiedzieć o ciekawych miejscach, mentalności, jedzeniu, zwyczajach Krety i Kreteńczyków. Jej treść zachęciła mnie do poznania okolic Chalepy, Chanii, a nawet na osobistą wizytę i zgłębienie wolniejszego życia w śródziemnomorskim klimacie.

Kupując książkę nie doczytałam, że autorka opisuje jedynie Kretę Zachodnią. Mimo to uważam, że jest to słuszna decyzja, ponieważ pisze to co wie a nie co jej ktoś powiedział. Sama dobrze wiem, że każdy rejon Krety może się trochę różnić i za to plus dla autorki, że nie stara się na siłę pisać przewodnika po całej Krecie.
Powracając do książki, bardzo podobały mi się osobiste spostrzeżenia autorki, praktyczne rady i opisy miejsc, które warto zobaczyć a poza tymi najbardziej popularnymi nie miałam pojęcia o ich istnieniu.
Każdy znajdzie tu rady gdzie zjeść, co kupić, gdzie pojechać ale też opis kultury, tradycji, kuchni kreteńczyków.
Polecam osobom, które akurat wybierają się w te rejony.

Powracając do książki, bardzo podobały mi się...

Piękny opis Krety plus cudowne zdjęcia. Dla miłośników Grecji pozycja obowiązkowa.

Bardzo dobra książka opisująca grecką wyspę Kretę. Żałuję tylko, że nie pozostawiłam sobie jej na ten czas kiedy bym ją zwiedzała. Książka wprowadza w klimat Grecji. Kreta tak inna niż pozostałe wyspy. Nawet kolory niebieski i biały nie są często spotykane na tej wyspie. Dziwne prawda? Większości wszystkie greckie wyspy kojarzą się niskimi białymi budynkami. A tu okazuje się, ze spotkamy je tylko praktycznie na pocztówkach. Autorka tak szeroko opisuje każde aspekty życia kreteńskiego, że chyba nie czytałam bardziej szczegółowej książki podróżniczej. Zaczynając od jej historii, skąd sie tam wzięła, poprzez wino, jedzenie, pamiątki, zwyczaje, zakupy, co zwiedzać... Mogłabym wymieniać i wymieniać. A napisane jest to w tak ciekawy i bardzo dobrze przyswajalny sposób, że aż chce się ją czytać od rana do wieczora. I do tego te zdjęcia... Lubię oglądać to co czytam. Więc zdjęcia w książce podróżniczej to dla mnie obowiązek. Wspaniałe wydanie.No ale dobra marka, wiec nie ma się co dziwić.

Ta książka sprawiła, że pokochałam miejsce, w którym nigdy nie byłam. Zapragnęłam również, by się w nim znaleźć... choć na chwilę.

Książka jest ciężka (chyba przez grubą okładkę),więc raczej nie nadaje się na podróż. Szkoda, bo mogłaby być świetnym towarzyszem wyprawy na Kretę. Za to w środku znajdziemy kilka cudowności:

- zdjęcia, które są przepiękne. Na nich możemy zobaczyć miejsca, jedzenie, rzeczy związane Kretą. Te zdjęcia sprawiają, że miejsce to wydaje się przede wszystkim piękne i warte zwiedzania. Wąwozy mnie zachwyciły, jedzenie sprawiło, iż chciałam je spróbować, zabytki chciałam zobaczyć od środka, a na przedstawionych plażach chciałam się chwilę poopalać.

- przepisy. Pod koniec, w rozdziale "Uczta Dionizosa" poza opisem potraw, na kilka z nich autorka zamieściła przepisy. I ja już wiem, że niektóre z nich wypróbuję. Te, które będę mogła wypróbować, te które wyglądają smakowicie.

- minisłownik języka greckiego. Przyjemnie było poznać niektóre słówka po kreteńsku. Zawsze też przy danym pojęciu pojawił się krótki opis. Zatem wiem już jak jest autobus po kreteńsku, ale też, że sieć autobusów działa sprawnie w okolicach Chanii i na Krecie. Podobnie jest z innymi słówkami. Wiele ciekawostek się w podrozdziale z minisłownikiem dowiedziałam.

- życie na Krecie. Z książki dowiedziałam się, że autorka tam mieszka. Zatem cały pierwszy rozdział jest poświęcony kretańskiej rzeczywistości, dzięki czemu dowiedziałam się jak wyglądają tam święta, ale też jak autorce się mieszka na Krecie.

- Kreteńskie obrzędy. Przyznam, iż rozdział nt. zaręczyn, wesela, chrztu dziecka i zabobonów był bardzo ciekawy. Najbardziej byłam zszokowana chrztem, a bardziej wiekiem dziecka, które idzie do chrztu. Dziwne to dla mnie. Bo w sumie trochę czekają, ale i tak dziecko nadal nie jest świadome tego, co właśnie się dzieje.

- aktywnie i leniwie. Ten rozdział polubiłam. Ale o ile opisy plaż mnie nudziły, tak przy aktywnym wypoczynku się zaciekawiłam (ach, te wąwozy... ile mogłabym tak się pospacerować :D ).

Książka jest przepięknie wydana. Choć akurat moje wydanie miało pecha, i w środku było kilka stron lekko zniszczonych. Ale treść i tak dało się przeczytać i nie przeszkadzało mi to. Papier jest śliski (chyba po raz pierwszy zwróciłam uwagę na papier).

Ta lektura zachęca do poznania Krety. Autorka podpowiada, jakie miejsca warto zobaczyć, gdzie wybrać się na plaże, do jakich sklepów zajrzeć i nawet, co kupić do jedzenia. Są też opisy różnych tawern, w których autorka była i poleca jedzenia. Aaa, i kilka słów o winiarniach czy serach. Dużo jest ciekawych rzeczy.

O zwykłym życiu na tej wyspie też jest kilka słów. Autorka pisze o swoich początkach, o szkole językowej, w której się uczyła języka. Nawet ją poleca. O poszukiwaniu pracy, więc jest też kilka słów o rynku pracy i z tego, co przeczytałam uważam, że tam chyba jest trudniej o pracę niż w Polsce.

Ogólnie więc książkę polecam. Jedynie żałuję, że gdybym się kiedyś wybrała na wycieczkę po Krecie, to niestety nie wzięłabym tej lektury. Za ciężka jest. :D Choć chciałabym. Bowiem mogłabym wówczas podróżować, zwiedzać razem z książką. Czytać o miejscach będąc w nich. Porównać słowa autorki z rzeczywistością.

- zdjęcia, które są przepiękne. Na nich możemy...

Kto mnie dobrze zna, ten wie, że nigdy nie interesowały mnie zagraniczne wycieczki. Podróże lubię. Wręcz kocham! Ale jak dotąd (nie tylko z przyczyn ekonomicznych) zawsze wybierałam atrakcje znajdujące się na terenie Polski. W naszym kraju jest tak bardzo dużo rzeczy, które chciałabym jeszcze zobaczyć. Tak wiele miejsc, które marzę, by kiedyś zwiedzić. Wiele osób, które ma na swoim koncie nie jedną wycieczkę zagraniczną nie ma nawet pojęcia o tym, jak wiele cudownych zabytków i widoków mają tu na miejscu. Często są one wręcz na wyciągnięcie ręki. Dlatego też te wszystkie dalekie podróże nie robiły na mnie większego wrażenia. Podziwiam te wszystkie kraje, o których czytam. Zachwycam się miejscami, które widziałam na ilustracjach, ale gdy przychodziło co do czego i zaczynałam snuć plany na własny urlop, nawet mi do głowy nie przyszło, że tym razem moglibyśmy ruszyć gdzieś dalej. Ale... jak już nie raz się przekonałam, wszystko jest fajne do czasu. W pewnym momencie przychodzi dzień, w którym nasze pragnienia się zmieniają. I ja właśnie do tego momentu dobrnęłam. Nie dlatego, że Polska stała się dla mnie za ciasna. Nie dlatego, że nie mam już tu co oglądać. Oj, nie... Myślę, że w Polsce jeszcze na bardzo długo starczy mi zakątków do podziwiania. Tą moją nagłą zmianę zawdzięczam książce, którą właśnie przeczytałam. Jej autorka zaraziła mnie swoją pasją i wielką miłością do... Grecji!

Nie znam nawet odrobinki języka angielskiego. Nigdy w życiu nie byłam za granicą (poza małym jednodniowym epizodem w Pradze). Boję się latać samolotem :P A mimo to - wycieczka do Grecji, a konkretnie na wyspę Kreta - to jedno z moich obecnych marzeń. Oszalałam? Możliwe. Ale odkąd skończyłam czytać tą książkę cały czas myślę o tym, że kiedyś zobaczę na własne oczy te wszystkie miejsca, które dzięki niej poznałam. Chciałabym podążać szlakiem wytyczonym przez autorkę tego albumu i podziwiać piękno tej cudownej wyspy osobiście. Nie będę Wam tu oczywiście wymieniać zabytków, które warto zobaczyć podczas takiej wyprawy. Nie będę rozwodzić się nad pięknem tamtejszych plaż i wspaniałymi mieszkańcami, którzy chętnie i z ogromna przyjemnością przyjmują nowych gości. Skupię się raczej na tym, co znajdziemy w tej książce, która tak bardzo zmieniła mój punkt widzenia. A trzeba przyznać, ze jest tu chyba wszystko, więc mam o czym pisać ;)

"Chalepianka. Zapiski z Krety" to takie połączenie pamiętnika, wspaniałego albumu ze zdjęciami, książki podróżniczej i przewodnika po tym pięknym zakątku naszego globu. Anna Laudańska mieszka w Grecji już 11 lat. Przez ten czas zdążyła nauczyć się języka greckiego, doskonale poznać tą piękna wyspę oraz założyć rodzinę. Dzięki niej mamy możliwość poznać Kretę jak to się mówi, od podszewki. Dowiedzieć się, jacy są jej mieszkańcy, jak wygląda życie na wyspie oraz co warto zobaczyć tam na miejscu. I co najfajniejsze jest w tym wszystkim? Że są to informacje bardzo obszerne, szczegółowe i prawdziwe. Bo Anna Laudańska nie owija w bawełnę. Nie opisuje jedynie zalet tego miejsca, ale pokazuje nam prawdziwe oblicze Krety wymieniając zarówno jej zalety jak i wady. Przeczytamy zatem nie tylko o cudnym krajobrazie oraz wspaniałych plażach zapierających dech w piersiach, ale także o plagach komarów czy innych insektów. Dowiemy się jakie cudowne zabytki można tu zobaczyć, ale nie zdziwią nas tam dzikie tłumy turystów. Na szczęście autorka dzieli się z nami także własnym doświadczeniem i pokazuje także miejsca bardziej kameralne, a równie atrakcyjne co te poprzednie. Poznamy także podstawowe słownictwo, tak by móc w miarę swobodnie poruszać się po okolicy. Przeczytamy o tradycjach greckich, upodobaniach kulinarnych itp. Powiem Wam szczerze, że ta książka to wręcz encyklopedia wiedzy, dla tego, kto chciałby wybrać się w podróż na Kretę. Nie zabraknie w niej wiedzy i doświadczenia autorki książki, wraz z namiarami na konkretne trony internetowe, na których możemy dowiedzieć się jeszcze więcej! Autorka tego albumu pisze w taki sposób, że nie sposób zakochać się w Grecji i jej mieszkańcach. Jej opisy pełne ciepła i miłości do tamtych zakątków sprawiają, ze sami się zakochujemy. Oj, tak naprawdę mogłabym tak pisać i pisać. Ale powiem krótko. Ja już połknęłam bakcyla i jeśli tylko kiedykolwiek nadarzy się taka okazja - wybiorę się na Kretę. Baaardzo bym chciała. A Was zapraszam do lektury. Warto!

Zdjęcia książki znajdziecie na blogu: http://annaradziach.blogspot.com/2015/08/chalepianka-zapiski-z-krety.html

I jakże miło było znów powrócić na Kretę, tym razem w wydaniu książkowym. Autorka bardzo profesjonalnie i zarazem ciekawie podeszła do tematu. Razem z mężem byliśmy w opisywanej malowniczo Chani, na cudownym Balos i Gramvousie i trzeba przyznać, że pani Anna nie mija się z prawdą o tej części Krety, nie ma zachwalania wszystkiego, nie ma nudy i nużących opisów, za to mamy świetny przewodnik turystyczno-kulinarny po Zachodniej Krecie. Są też dość ciekawe przepisy kuchni kreteńskiej, opisy obyczajów i tradycji Kreteńczyków, zajmująca osobista historia Autorki o życiu codziennym na wyspie i wiele kolorowych i pięknych zdjęć. Jako przewodnik - świetna, polecam i gdy znów odwiedzimy Kretę, na pewno nie zapomnimy o polecanych przez Autorkę miejscach :)

Książkę dobrze się czyta, przywołuje piękne wspomnienia jeżeli ktoś zna Kretę. Brakuje tylko opisu Krety Wschodniej, która jest również warta zwiedzenia.

Jak ktoś planuje wycieczkę na Kretę to ta pozycja jest świetnym przewodnikiem po wyspie. Można w niej znaleźć ciekawe miejsca warte obejrzenia ( ja bym chciała zobaczyć na pewno trzy ) Autorka oprowadza nas również po regionalnych kuchniach z bardzo dużą dokładnością, umieściła nawet parę przepisów jak i informację gdzie co i za ile. Podaję nawet linki do stron internetowych by zainteresowani mogli sobie co nieco jeszcze dokładniej doczytać, lub po prostu, zarezerwować miejsce lub stolik . Fajna podróż ze ślicznymi ilustracjami

Za dużo reklam, za mało Krety.

Za dużo reklam, za mało Krety.

• Podróżnicze
  • Literatura podróżnicza