Nowoczesna czarodziejka

Okładka książki Nowoczesna czarodziejka Debora Geary
Okładka książki Nowoczesna czarodziejka
Debora Geary Wydawnictwo: Editio Cykl: Nowoczesna Czarodziejka (tom 1) fantasy, science fiction
Nowoczesna Czarodziejka (tom 1)
A modern witch
Editio
2015-06-16
2015-06-16

Kiedyś pochłaniałam wszystko, co miało w sobie słowo "Fantastyka". Tak było również w tym przypadku. Książkę "Nowoczesna czarodziejka", którą napisała Debora Geary, znalazłam w jednej z miejskich księgarni. Przeczytałam opis tej pozycji, który mnie zainteresował i tak oto ją kupiłam.

Historię przedstawioną w tej pozycji przeczytaliście kilka linijek wyżej, więc nie będę się powtarzać. Skupię się zatem stricte na tym, jakie wrażenie wywarła na mnie ta pozycja.

Na początku miałam pewien problem by wejść w świat przedstawiony przez autorkę. Kilka pierwszych stron męczyłam na prawdę dosyć długo, jednak kiedy fabuła zaczęła się rozkręcać, ja również stałam się bardziej zainteresowana tą historią.

Obawiałam się, że w książce "Nowoczesna czarodziejka", którą napisała Debora Geary, autorka przedstawi nam świat w którym żyje Lauren, a później totalnie o nim zapomni, kiedy główna bohaterka zacznie zadawać się z czarodziejami. Jakie było moje pozytywne zaskoczenie, gdy tak na prawdę pisarka połączyła oba te światy na tyle mocno, że wręcz oba wgryzły się w siebie!

"Była bardzo ciekawa, kim jest ten czarodziej, którego poznała jej przyjaciółka. Magia umysłu i latające talerze. I czytanie myśli. Obiad zapowiadał się fascynująco."
Nie tylko Lauren odkryła w sobie moce, o których nie wiedziała, ale także jej przyjaciółka znalazła coś (a raczej kogoś) kogo się nie spodziewała. Podobało mi się, że autorka nie tylko skupiła się na życiu głównej bohaterki, lecz przedstawiła nam także życie osób pobocznych, które otaczają Lauren, budując w ten sposób bardziej realistyczny świat.

Możemy dowiedzieć się na prawdę sporo o przyjaciółce kobiety - Natalii, o jej relacjach z rodzicami, jej marzeniach i pasjach, a także jej charakterze. Poznajemy także rodzinę mężczyzny - Jamie'go, który odwiedził Lauren,. by sprawdzić czy jest czarodziejką. Autorka pokazuje nam jak wygląda prawdziwa, czarodziejska rodzina, jak więzy rodzinne potrafią być silne, a dzieciaki od małego są uczone akceptacji i okazywania wsparcia drugiej osobie.

KONTYNUACJA RECENZJI NA BLOGU:

Co byście zrobili, gdyby nagle spokojna dorosłość, czyli stabilna praca, własne mieszkanie, przyjaciółka i zapas lodów zostały zaburzone przez informację, że władacie magicznymi mocami? To właśnie przytrafiło się głównej bohaterce "Nowoczesnej czarodziejki"

Lauren, doskonała agentka nieruchomości, przy okazji standardowych zakupów w internecie zostaje przekierowana na magiczny czat, stworzony przez kilka naaprawdę zdolnych czarownic, równie zręcznie włądających siłami natury, jak i myszką i klawiaturą. Przysłany do niej rodzinny nauczyciel magii zapoczątkowuje wydarzenia, które odmienią życie jej i wielu innych osób...

Dość nietypowa to książka, jak na standardowe fantasy, jakie czytam. Nie ma tu epickości, wielkich bitew z magicznymi potworami, czy konieczności ratowania świata. Nazwałabym to obyczajową powieścią fantasy. Przyjemna historia rodziny, przyjaźni, miłości, pełna spokoju i pozytywnej energii, którą charakteryzują się jej bohaterowie. Nie ma tu praktycznie żadnych wątków negatywnych, żadnych atagonistów, nawet sprzeczek pomiędzy postaciami. Moźna by uznać, że w zasadzie nic tutaj się nie dzieje - i o dziwo to jest ogromna zaleta tej pozycji. Ma w sobie bardzo ciekawą, wyciszającą aurę, jest idealna na jeden wieczór pod kocem z kubkiem kakao, aby się w pełni zrelaksować przy wyjątkowo lekkiej lekturze. Może tylko trochę za często bohaterowie jedzą lody... ale chyba taki urok pisarski autorki, którą z podobnym kubełkiem i łyżką widzę podczas pisania :)

Mnie urzekł ten spokój i odskocznia od tego, co jest standardowe w fantasy. Jest to w 100% nowoczesne podejście, które może nie trafi do każdego, ale na pewno zdobędzie wielu zwolenników. Ja polecam serdecznie :)

Bardzo lekka, wciągająca. Polubiłam każdą poboczną postać i chce poznać więcej ich losów

Miła ciepła, trochę inna. Nie jest to typowy romans, choć wątek jest mocny.

Miła ciepła, trochę inna. Nie jest to typowy romans, choć wątek jest mocny.

Całkiem przyjemna i lekka pozycja. Mimo iż nie ma w książce "zła" czyta się szybko i po każdym rozdziale chce się wiecej. Magia jest po to aby czynić dobro a czasem wręcz magia jest dla samej magii, nie ma tu zawilych intryg ,zagadek kryminalnych jednak nie czyni to pozycji w żaden sposób uboższej. Chcę więcej.

Jak z tytułu można wnioskować, rzecz o czarodziejce we współczesnych czasach. I proszę sobie wyobrazić, że w całej książce nie ma grozy (większej niż dziecko zgubione w galerii handlowej). Radość, ciepło, przyjaźń i miłość (rodzinna i nierodzinna).

Lekka, łatwa i całkiem przyjemna książka na leniwy wieczór.
Nie trzyma w napięciu i nie wymaga myślenia. Taka w sam raz na lekki reset mózgu i oderwanie od kłopotów codzienności.

Lekka, łatwa i całkiem przyjemna książka na leniwy wieczór.

Bardzo przyjemna książka, szybko się ją czytało. Ciekawe połączenie współczesności z magią i czarodziejkami. Trochę romansu, trochę śmiechu, oraz zmartwień. Praktycznie wszystko czego można się spodziewać po książce z takim tytułem.

Nie potrafię określić jak czytałoby się ją płci przeciwnej, jednak jako kobieta, mogę spokojnie powiedzieć, że książka mnie oczarowała, albo wręcz zaczarowała ;)

Recenzja pochodzi z bloga: zperspektywyczytelnika.blogspot.com

Lauren jest agentką nieruchomości. Bardzo dobrą agentką - zawsze wie, jakie mieszkanie jest idealne dla jej klientów, nigdy się nie myli. I nagle pewnego dnia robiąc zakupy w internecie, została przekierowana na czat. Czarodziejski Czat. To nie mogła być pomyłka, choć bohaterka uważa, że tak właśnie jest. Jej rozmówczynie nie wiedzą za bardzo, co o tym sądzić, więc postanawiają wysłać do niej Jamiego, który ma sprawdzić jaką mocą dysponuje Lauren.

Jestem totalnie rozczarowana tą pozycją. Dlaczego? Pierwszą rzeczą, która sprawiła, że miałam ochotę odłożyć tę książkę był język. Był okropnie sztywny, wręcz nienaturalny. Dorośli i dzieci posługiwali się tymi samymi zwrotami. Było mnóstwo powtórzeń. Nie wiem, może to wina tłumacza?
Sama książka była nudna. Nie było żadnej akcji. Jeśli pojawiał się jakiś problem, to był on tylko przez pół strony i zaraz znalazł się cudowny sposób na jego rozwiązanie. Nie było ani głównego wątku, nie mówiąc już o jakiś pobocznych. Wszystko szło wręcz idealnie, każdy był na właściwym miejscu o właściwej porze. Książka do bólu przewidywalna. Zero zaskoczeń, zero zwrotów akcji.
Z drugiej zaś strony niektóre nieistotne rzeczy były rozwodzone przez kilka stron, chociażby w pewnym momencie przez prawie dwa rozdziały czarodziejki zachwycały się nad rzeczą, którą właśnie odkryły.

Bohaterowie bardzo wyidealizowani. Ja rozumiem, że autorka chciała, byśmy ich polubili. Owszem, polubiłam ich. Ale żaden z bohaterów niczym się nie wyróżniał, wszyscy byli wykreowani (o ile można w ogóle mówić o jakiś kreacji) na jedno kopyto.
Bardzo zirytowało mnie to, że autorka chciała pokazać, że Lauren nie potrafi uwierzyć w to, iż jest czarodziejką. Było to tak niedopracowane, że wyszło na to, że Lauren raz już się z tym pogodziła, a za chwilę znowu nie przyjmowała tego do wiadomości.

Choć książka ma niespełna 300 stron, przeczytanie jej zajęło mi tydzień. Czytając ją strasznie się męczyłam, kilka raz chciałam przerwać, ale cały czas miałam nadzieję, że może jeszcze zacznie się coś dziać. Nie zaczęło. Książka po prostu jest o niczym.
Zdecydowanie nie polecam tej książki, sama nie zamierzam sięgać po drugi tom.

Recenzja pochodzi z bloga: zperspektywyczytelnika.blogspot.com

Lauren to zaradna agentka nieruchomości z Chicago, która robiąc internetowe zakupy trafia na czad dla... czarodziejek, gdzie szybko dowiaduje się, że jest jedną z nich. Ale czy naprawdę mogłaby mieć jakieś nadnaturalne zdolności i o tym nie wiedzieć? Na wszelki wypadek autorka czarodziejskiego kodu, wysyła do niej swego brata by sprawdził czy dziewczyna naprawdę ma magiczne zdolności. Tak zaczyna się przygoda Lauren z magią, która sprawi, że będzie miała okazję poznać naprawdę sporo podobnych jej ludzi - zwłaszcza pewną ekscentryczną rodzinę, pełna uroczych czarodziejątek. Wszystko to na zawsze odmieni jej życie, i życie kilku jej bliskich ludzi.
"Nowoczesna czarodziejka" jest nowoczesna, a więc bohaterowie zamiast ważyć wywary w saganach programują internetowe strony, piszą programy lub sprzedają swe magiczne wyroby ziołolecznicze w sieci. W książce pani Geary magia w pełni współgra z techniką, co pozwala zacieśniać łączące czarownice i czarodziejów więzi. Interesujący pomysł.
Książka jest bardzo lekka, fabuła jest prosta i niestety niczym nie zaskakuje. Dużo opisów tego jak Lauren uczy się zasad działania magii i jej użycia są bardzo ciekawe, ale po pewnym czasie niestety zaczynają męczyć. Żałuje, że autorka nie pokusiła się o wprowadzenie jakiegoś bardziej dramatycznego wątku, który nadałby całości dynamiki i charakteru i rozwiał nieco ten iście sielankowy obraz szczęścia i miłości.
Muszę przyznać, że mimo wielu zalet i intrygującego pomysł to jedna ze słabszych książek, jakie dane mi było czytać w tym roku. Szkoda. :(

• 2015

Dodaj cytat z książki Nowoczesna czarodziejka