Dzieła wybrane tom 4. Biały Kieł. Bellew Zawierucha

Okładka książki Dzieła wybrane tom 4. Biały Kieł. Bellew Zawierucha Jack London
Okładka książki Dzieła wybrane tom 4. Biały Kieł. Bellew Zawierucha
Jack London Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Dzieła / Jack London literatura piękna
Dzieła / Jack London
White Fang. Smoke Bellew
Wydawnictwo Iskry
1957-01-01
1957-01-01
Anna Przedpełska-Trzeciakowska, Kazimierz Piotrowski

Biały Kieł - Nie polecam właścicielom psów
Bellew Zawierucha - Momentami uciążliwa i nudna, ale ciekawie przedstawia przemianę bohatera, który zamierza zmienić swoje życie

Biały Kieł - Nie polecam właścicielom psów

Jedna z moich ulubionych ksiazek Londona. Jedynie 9 gwiazdek za brak sensownego zakonczenia ktore wyjasniloby wiele kwestii. Glowny bohater w ktorym mozna dopatrywac sie samego Londona wyrusza na Alaske w celu poszukiwaniu zlota by udowodnic swojemu wujowi ze za szybko go przekreslil...Z typowego mieszczucha, slabego I cherlawego, staje sie twardym I wytrwalym traperem. Historia goraczki zlota nad rzeka Klondike rozpala zmysly, emocje I wyobraznie. Tysiace smialkow porzuca swoje dotychczasowe zycie , stawia wszystko na jedna karte I wyrusza na koniec swiata z zamiarem szybkiego wzbogacenia sie. Wielu z nich porzuca stateczne, ustabilizowane zycie, sprzedaje majatek lub bierze pozyczke zeby sfinansowac kosztowna wyprawe. Niestety uda sie tylko nielicznym...Wielu z nich ogarnietych rzadza zlota I bogactwa poniesie najwyzsza cene na skutek braku odpowiedniego przygotowania, pokory, doswiadczenia, zdrowia, odpornosci na mroz I kondycji fizycznej. Najwiekszy paradoks stanowi to ze najwiekszego majatku dorobili sie ci ktorzy jak pisal London "nie wbili nawet lopaty w ziemie" tzn wlasciciele salonow, kasyn, domow publicznych, sprzedawcy sanek, narzedzi czy psow w Dawson. Czyli wszyscy ci ktorzy rozkrecili swoj biznes opierajac sie na naiwnosci poszukiwaczy I ich slepym pedzie po zloto. Fajnie bylo przeniesc sie oczami wyobrazni w tamte czasy I poczuc ten klimat.
Lubie ksiazki J. Londona, jednak blizsza mojemu sercu jest tworczosc J. O. Curwooda tzn. jego najwiekszego rywala w tamtych czasach. Dla mnie Curwood jest bardziej wiarygodny, wiekszosc swojego zycia przemierzal polnocne rejony Kanady, Yukonu i Alaski zbierajac materialy i inspiracje do nowych ksiazek. Dzieki temu tak wiele jest w nich rzetelnych informacji i ciekawostek z zycia ludzi i zwierzat. W ksiazkach Curwooda jest takze wieksze uwielbienie dla swiata i natury, gdzie kazda szumiaca jodla czy gwiazda na niebie inspiruje i przyspiesza bicie serca. Glownym mottem Curwooda bylo: "Przyroda jest moja religia.. Totez moja ambicja, marzeniem i wielkim celem jest przeniesienie czytelnikow w samo jej serce.. Kocham przyrode i mysle ze i oni beda musieli ja pokochac jesli tylko uda mi się zapoznać ich ze sobą..". Zachecam do przeczytania

Jako, że tym razem trafiłem na książkę typu "dwa w jednym" postaram się napisać po kilka słów na temat każdej powieści osobno.
"Biały Kieł" to przepiękna opowieść o wilku wędrującym gdzieś przez śniegi Alaski i Kanady. Swój przydomek Biały Kieł zyskał dzięki nieskazitelnej bieli jego zębów. Poznajemy go właściwie od samego początku, czyli od momentu narodzin. Początkowo wilczek jest bardzo słaby i mało zaradny tak, że cały czas trzyma się blisko matki wilczycy. Kiedy jednak pewnego dnia ta zostaje mu siłą odebrana musi dojrzeć i to w błyskawicznym tempie. Wkrótce staje się śmiertelnie niebezpiecznym drapieżnikiem, któremu nie straszne żadne zwierzę ani człowiek. Dodatkowo w stosunku do ludzi jest bardzo nieufny i trzeba mieć dużo cierpliwości aby wyrobić sobie u niego posłuch. Czy ktoś na ten posłuch zasłuży?
BK to kolejna powieść Jacka Londona, która potwierdza klasę mistrza. Jest napięcie, rozmach i wnikliwa analiza psychiki zwierzęcia, która okazuje się być w wielu punktach podobna do psychiki człowieka. Jest to choćby instynkt przetrwania w trudnych warunkach.
Jest to moim zdaniem bardzo dobra i bardzo piękna proza i dlatego pragnę ją polecić. Ocena bardzo dobra.
"Bellew Zawierucha" opowiada natomiast o redaktorze gazety, który pewnego dnia rzuca wszystko i wyjeżdża na daleką północ, do Klondike zwabiony panującą tam gorączką złota. Bellew nigdzie nie zagrzewa na długo miejsca i dlatego zyskuje sobie przydomek Zawierucha. O jego barwnych przygodach czytałem z dużym zainteresowaniem a dzieje się w tej książce sporo. Zawierucha m.in. jest tragarzem, prowadzi interesy, gra w ruletkę, bierze udział w wyścigach psich zaprzęgów, handluje jajkami oraz przemierza bezkresne tereny Alaski.
BZ to mniej znana powieść Londona co nie znaczy, że gorsza. Jest to wyśmienita proza, którą czyta się z prawdziwą przyjemnością. Pisarz przybliża nam sylwetkę człowieka- wagabundy jaki sam po trochu był i dlatego powieść jest tak interesująca. Jest to też klasyka dlatego warto ją poznać. Polecam z całego serca. Ocena bardzo dobra.

• Na sprzedaż
  • Bib