Pojutrze

Albatros
2005-01-01
2005-01-01
Juliusz Garztecki
Thriller sensacja kryminał Hitler naziści czy nazizm moze wrócić?

Nie mogę powiedzieć, że spotkało mnie rozczarowanie, bo niczego błyskotliwego się nie spodziewałem. Książkę ściągnąłem z półki, opisanej jako "Sensacyjne", chcąc sobie zapewnić lekką lekturę na majówkę.
Ku mojemu zaskoczeniu, powieść była całkiem niezła, znacznie lepsza niż się spodziewałem. Atutem jest dobrze przygotowane tło, dokładne opisy miejsc i sytuacji, co sprawia, że czytelnik "widzi" te miejsca w wyobraźni i sprawia to wrażenie solidnie wykonanej roboty. Akcja przeprowadzona jest dobrze - nie błyskotliwie, ale dobrze. Zwalnia, gdy bohater jest zmęczony i targają nim niepewności, przyspiesza, gdy trzeba działać szybko. Postaci są wyraziste, przynajmniej te najważniejsze - poboczne mogą się czytelnikowi mylić, ale nic to nie szkodzi, bo wkrótce i tak będą martwe. To właśnie jest słaby punkt książki - trupów więcej niż w Hiroszimie. Autor tak szafuje tu ludzkim życiem, że po pewnym czasie gdy tylko pojawia się nowa postać, możemy być pewni, że końcowej strony nie dożyje. Niepotrzebnie też wpleciono tu wątek miłosny, który spłyca powieść i czyni ją przewidywalną.
Prawa fizyki traktowane są tu dość dowolnie. Wspomnę tylko o cięciu skalpelem w temperaturach bliskich zeru bezwzględnemu. Tak, jakby w takich temperaturach cokolwiek można było uciąć. Urąbać, ukruszyć, rozbić - jak najbardziej - ale uciąć? I to jeszcze tak precyzyjnie? Już w minus 70 st. Celsjusza większość przedmiotów robi się krucha jak szkło.
Akcja rozwija się dość długo. Niepotrzebnie długo. Gdy dochodzi do kulminacji, czytelnik zaczyna się trochę gubić, ale to uwaga na plus - bowiem podobnie gubią się śledczy. Zakończenie trudne do przewidzenia, co też jest zaletą, ale co znajduje się w tajemniczym pakunku, średnio inteligentny czytelnik domyśli się od razu - nie trzeba było zwlekać z tym do ostatniego słowa. Ostatniego - dosłownie!
W sumie, nie była to lektura na dwa wieczory, jak się spodziewałem. Trochę wysiłku jednak kosztowało przebrnięcie przez zagmatwaną akcję. Jeśli ktoś to lubi - polecam. Ale moim zdaniem, to po prostu niedoskonałość formy. Treść na czwórkę, forma na trójkę. Wychodzi ocena przeciętna. Dodatkowa gwiazdka za oryginalny pomysł.

Przerażają mnie takie wizje !!
Nazizm,skrajna prawica ,mimo.To książka dla mnie jest świetna.
Stara ale,jara :-)
akcja w Berlinie najlepsza.No,właśnie czy Niemcy.Tęsknią za III Rzeszą ?
Może,jak część Polaków za PRL ?
W książce,mamy dużo postaci.Ale,powieść jest tak.Napisana,że dość łatwo znaleźć się kto był kim./
Bardzo dobra książka.

Przerażają mnie takie wizje !!
Nazizm,skrajna prawica ,mimo.To książka dla mnie jest świetna.
Stara ale,jara :-)
akcja w Berlinie najlepsza.No,właśnie czy Niemcy.Tęsknią za III Rzeszą ?
Może,jak część Polaków za PRL ?
Bardzo dobra książka.

Klasyczna sensacja z kryminałem sprzed ponad 20 lat, dzisiaj nazywane thrillerem.
No wartka akcja, no chce się czytać, tylko czemu autorowi płacili za wierszówkę?
Połowę opisów i wymiany listy nazwisk co drugą stronę można by uniknąć.
Pomysł z obciętymi głowami, no no, jakby nie patrzeć prawie arcydzieło...

Połowę opisów i wymiany listy nazwisk co drugą stronę można by uniknąć.
Pomysł z obciętymi głowami, no no, jakby nie patrzeć prawie arcydzieło...

Sięgając po powieść pana Folsom'a "Pojutrze" przypuszczałem, że lektura będzie niezła. No cóż, trochę się pomyliłem. "Niezła" nie oddaje nawet w niewielkim ułamku faktycznego poziomu lektury. Fenomenalna i błyskotliwa - zdecydowanie, zapierająca dech w piersi -jak najbardziej. Po rozpoczęciu lektury karteczki same się przewracają. Można nawet odnieść wrażenie, że płynie się kolejnymi jej stronami. Z każdym jednym rozdziałem chciałem wiedzieć więcej.

Pozycja ta jest chyba pierwszą - a może jedną z naprawdę nielicznych - w której występujący przedstawiciele "tej złej strony" potrafili naprawdę wprawić w zadumę i podziw. Folsom stworzył prawdziwych geniuszy zła, którzy z pobożną cierpliwością oraz determinacją dążyli do realizacji iście szatańskiego planu.

Sami bohaterowie także stanowią duży plus dla całości powieści. Stanowią jej podstawę. Odpowiednio wykreowani bohaterowie nadają każdej powieści charakteru i pewnej realności. W tym przypadku każdy z nich posiadał swoje życie. Każdy opowiadał pewną historię. Każdy cechował się pewnymi zaletami, wadami czy ideami.

Taka lektura to czysta przyjemność. Powieść zdecydowanie warta przeczytania:)

Bardzo ciekawa sensacyjna książka nieznanego mi wcześniej autora. Czy można byłoby 'odtworzyć' Hitlera ? Oby nie, a książkę polecam z czystym sumieniem.

Temat na książkę ciekawy. Początek bardzo obiecujący, ale później... No cóż, im dalej w las tym więcej drzew. Od około 1/3 książki nie mogłam się doczekać jej końca. I to nie dlatego, że tak się wciągnęłam w fabułę. Dla mnie pozycja przeciętna.

Miejscami ciężko się czyta, ale sam pomysł rewelacyjny!

Miejscami ciężko się czyta, ale sam pomysł rewelacyjny!

Książka wciągnęła mnie od pierwszych stron. Ciężko mi się od niej oderwać. Po prostu jest zaj*bista!!! Niezły dreszczyk emocji. Interesująca fabuła. Polecam!

ogólnie bardzo dobra, z tym że, autor sie rozpędził i nie wiedział kiedy skończyć.

Całkiem zręcznie napisana amerykańska sensacja o zabarwieniu politycznym.

Całkiem zręcznie napisana amerykańska sensacja o zabarwieniu politycznym.

• 2009
  • POSIADAM