Koń trojański

Okładka książki Koń trojański Brian Haig
Okładka książki Koń trojański
Brian Haig Wydawnictwo: Albatros Cykl: Sean Drummond (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
Sean Drummond (tom 4)
Private Sector
Albatros
2006-11-06
2006-11-06
Maciej Pintara
koń trojański brian haig

Kolejna część cyklu o aroganckim prawniku nadal trzyma dobry poziom. Akcja może nie pędzi, ale nadal czuć napięcie. Sean oczywiście sypie żartami na lewo i prawo czasami lepszymi czasami gorszymi oraz podobnie jak w poprzednich częściach jego misją jest denerwowanie wszystkich dookoła. Po przeczytaniu tej książki tylko jedno mnie zastanawia czemu główny bohater się nie starzeje, a nawet można powiedzieć, że ubywa mu lat.

Książka średnia. Sporo akcji i humoru, fabuła też się trzyma kupy, choć wydaje się być trochu ponaciągana i pogmatwana. Bohaterowie rozczarowują - brakuje im charakteru i są przewidywalni, a postać głównego antagonisty jest po protu spłycona. O zakończeniu też nie można powiedzieć, że powala na kolana. Miło się czytało, ale jest to bardziej książka do odfajkowania niż do zapamiętania.

Thiller z dużą dawką humoru i sarkazmu

Thiller z dużą dawką humoru i sarkazmu

To moja trzecia książka z Seanem Drummondem w roli głównej. Dwie poprzednie były nieco lepsze, w tej natomiast intryga jest na tyle zawiła, że trudno się w tym odnaleźć. Poza zmianą tematyki prawa (z wojskowego na korporacyjne) nie wnosi nic nowego - ot po prostu inny pomysł na książkę.

Trochę mnie dziwi fakt, iż mimo że autor po raz kolejny opisuje swojego głównego bohatera w samych superlatywach, począwszy od ponadprzeciętnej inteligencji, a skończywszy na okazałych rozmiarach przyrodzenia, jego główna postać - Sean nie tylko nie przespał się z żadną otaczającą go na każdym kroku pięknością, ale też przez trzy tytuły z żadną się nie umówił!? Innymi słowy - przez trzy tomy serii nie wyrwał żadnej panny?! WTF!? ;-) Co by jednak nie mówić w gębie jest mocny, ma ostry jak brzytwa język i z wielu szermierek słownych wychodzi obronną ręką. Chyba tylko to ratuje autora, bo gdyby nie ciekawe dialogi, książki z Seanem Drummondem w roli głównego bohatera byłyby śmiertelnie nudne.

Ogólnie świetna książka, ale żeby się odnaleźć w fabule, to chcąc, nie chcąc, choć trochę trzeba się orientować w pewnych sprawach. Mimo wszystko, mam wrażenie, że Autor dołożył wszelkich starań, aby ukazać skomplikowaną historię w przystępny dla Czytelnika sposób. Ale nie okłamujmy się... ktoś kto nie liznął bankowości, prawa, prawa korporacyjnego (czyli ktoś tak prosty, jak na przykład ja :) ) będzie miał spore trudności w dokładnym zrozumieniu złożoności systemu. Jednakże dzięki temu książka świetnie obrazuje, jak bardzo porąbana i skomplikowana jest dzisiejsza rzeczywistość.

Kolejnym plusem jest główny bohater, który inteligentnie drwi ze wszystkiego i wszystkich na lewo i prawo. Na początku mnie śmieszył, potem trochę nudził kolejnymi docinkami, ale w końcu całkowicie przekonałem się do niego i jego zabawnej interpretacji otoczenia. Z niecierpliwością czekałem na każde nowe spostrzeżenie :)

Końcówka nieco przewidywalna, ale nie zmienia to faktu, że całość godna jest polecenia. Z radością przyjąłem do wiadomości fakt, że Sean Drummond jest nie tylko bohaterem tej książki, ale również innych powieści Haiga. Nic tylko sięgnąć po następne.

A tak już na koniec... ciekaw jestem, kto wymyślił polski tytuł? (org. - Private Sector). Każdy wie, jak interpretować wyrażenie „koń trojański” i co może oznaczać. Przyznam bez bicia, że sam tytuł zaintrygował mnie, ale bardzo szybko zacząłem doszukiwać się jego znaczenia w fabule i tak na dobrą sprawę cała historia staje się przewidywalna. Dopiero teraz, po przeczytaniu i spojrzeniu z dystansu, stwierdzam, że polski tytuł zachęca i zniechęca jednocześnie - psuje Czytelnikowi część zabawy polegającą na zgadywaniu, co jest grane. Czy to tylko moje odczucie?

Przyznam że całkowicie się pogubiłem w tym kancelaryjno-prawniczym zamęcie i żargonie. Ale za to nie raz uśmiałem się z żartów głównego bohatera :D Plus dla autora za ujęcie i ukazanie działania zabójcy.

• Thriller/sensacja/kryminał
  • ☆ Literatura zagraniczna