Muzyka Ericha Zanna

The Music of Erich Zann
1921-01-01
1921-01-01
12 min.

U Lovecrafta strach tkwi w tym, czego nie znamy. Ciemność, skrywana tajemnica, zamknięte drzwi, dźwięki, których nie sposób do niczego przypasować - kiedy już dowiemy się, co nam zagraża, będzie za późno. Bohater opowiadania słyszy, jak jego sąsiad Erich Zann gra na skrzypcach. Nie spodziewa się, że muzyka starszego człowieka, jest tak naprawdę formą obrony przed atakiem obcych, mrocznych dźwięków. Możemy sobie tylko spróbować wyobrazić, jak mogłoby to wszystko brzmieć.

Dziwna, prześladująca i fascynująca opowieść o studencie, który odkrywa muzykę Ericha Zanna. Doceniam Lovecrafta, nie mogłam się doczekać końca.
Autor wiele ukrywa przed czytelnikiem do tego stopnia, że nie tylko wyobraźnia przejmuje kontrolę, ale nawet sam nie wiesz, co się dzieje i dlaczego tak się dzieje.

Lovecraft to nazwisko, którego nie trzeba reklamować.
Jego podejście do grozy tę grozę ugruntowało, nadało jej dostojeństwa, szyku i taktu.
Jeśli zaś chodzi o to niezwykłe opowiadanie, o ten muzyczny spektakl strachu, wielkiego niepokoju i rosnącej z każdym słowem tajemnicy - no cóż, jest to kawał bardzo dobrej pisarskiej roboty.
Czytelnika zostawia ze znakiem zapytania.
Nic nie jest takie, jakie być powinno.
Rzeczywistość uciekła nie tylko bohaterowi ale i czytającym.
Gdzieś w ciemności jest odpowiedź, ale nikt nie ma ochoty na poszukiwania.
7/10

Lovecraft to nazwisko, którego nie trzeba reklamować.
Czytelnika zostawia ze znakiem zapytania....

Krótka, acz genialna historia. Niedopowiedzenia, klimat, szaleństwo. Po prostu klasyka.

Jak zwykle ciekawy pomysł i średnie wykonanie.

Jak zwykle ciekawy pomysł i średnie wykonanie.

Było to pierwsze moje zetknięcie z twórczością Lovecrafta z rekomendacji kolegi i muszę przyznać, że po przeczytaniu, ciarki przeszły mi po plecach. Jest tajemnica, groza, szał, strach. Genialne opowiadanie!

Genialne opowiadanie. Marzę o dobrze zrobionym filmie.

Genialne opowiadanie. Marzę o dobrze zrobionym filmie.

• Horror
  • H.P. Lovecraft