Bułgaria znana i nieznana: Kierunek Burgas!

Okładka książki Bułgaria znana i nieznana: Kierunek Burgas! Skarlet Albert
Okładka książki Bułgaria znana i nieznana: Kierunek Burgas!
Skarlet Albert Wydawnictwo: Skarlet&Albert turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
Skarlet&Albert
2015-07-01
2015-07-01
Bułgaria Burgas zabytki przyroda góry morze legendy obyczaje przewodnik

Tak, bajkowy język, archaizmy , a może głównie sam kraj. Bułgaria. Mam wrażenie, ze mało się pisze o tym kraju. Kto interesuje się podróżami, a nie zawsze ma możliwość sam zwiedzić wybrane miejsca, powinien sięgnąć po tę jakże malowniczą językowo opowieść!

ksiazkowyswiatmoniki.blogspot.com

„Bułgaria znana i nieznana: kierunek Burgas!” Skarlet Albert to dosyć nietypowy przewodnik, który przenosi nas w piękne miejsca Bułgarii. Autorka przedstawia nam w nim nie tylko zabytki architektoniczne, ale również faunę, florę, charakterystyczną dla danego obszaru, rezerwaty, jaskinie, legendy, czy obyczaje. To książka, która sprawi, że na nowo odkryjecie i zakochacie się w Bułgarii i jej cudownych miejscach.

W płynny i barwny sposób autorka prowadzi nas po obszarze tego państwa, zmierzając w kierunku terenów morskich. Swoją podróż rozpoczynamy od miasta zwanego Sofią. Poznajemy tu wiele ciekawych informacji, związanych z tym miejscem. Następnie przenosimy się do kolejnych miejsc, wartych naszej uwagi, aby w końcu poznać kilka zwyczajów i obyczajów, obowiązujących na tym obszarze.

Barwny i plastyczny język sprawia, że przewodnik czyta się szybko i przyjemnie. Niejednokrotnie czytając miałam wrażenie, że jest to opowieść snuta przez dobrego baśniopisarza. Do tego cudowne fotografie, przybliżające nam miejsca, opisane w przewodniku. Są one wręcz zachwycające. Już same tytuły poszczególnych podrozdziałów intrygują i ciekawią czytelnika. No przyznajcie sami, czy nie brzmią pięknie: „Kaktusy na wyspie żmij”, czy „Na słonecznym brzegu”.

Elementem, który szczególnie przykuł moją uwagę są legendy i obyczaje, które czytałam z wielkim zainteresowaniem. Dzięki książce mogłam się dowiedzieć, jak w Bułgarii wygląda ślub pary młodej, czy też zapoznać się z amuletami, charakterystycznymi dla mieszkańców tego miejsca. Autorka prezentuje nam też wiele ciekawostek, związanych z tym obszarem. Wśród nich przedstawia nam kuchnię Bałkańską. Co prawda nie jestem osobą, która interesuje się kuchnią, czy też gotowaniem, jednak informacje te pochłonęłam z dużym zainteresowaniem.

Podsumowując „Bułgaria znana i nieznana: kierunek Burgas!” to dosyć oryginalny przewodnik, który na nowo pozwala nam odkryć piękno tego państwa. W przyjemny i przystępny sposób ukazuje miejsca warte naszej uwagi. I choć za oknem szaro i ponuro, pozwala nam przenieść się w miejsca pełne słońca i wielu barw.

Gorąco zachęcam Was do sięgnięcia po tę książkę. Za możliwość przeczytania ebooka dziękuję autorce.

ksiazkowyswiatmoniki.blogspot.com

Z reguły nie sięgam po żadne przewodniki itp. ze względu na zbyt oficjalny i sztywny w jaki prezentowane są w nich informacje dotyczące różnych atrakcji turystycznych, walorów przyrodniczych etc. Ostatni jaki miałam w ręku był przewodnikiem po Londynie i był po angielsku! - poza obrazkami, nic więcej mnie w nim nie zainteresowało (i nie, nie dlatego, że nie znam angielskiego… :D) .
W przypadku Bułgaria znana i nieznana. Kierunek Burgas! nie ma mowy o suchych informacjach opatrzonych nieziemskimi fotografiami (podrasowanymi w photoshopie?). Tutaj (w tej książce) znajdziecie przepięknie przedstawioną wędrówkę od stolicy Bułgarii – Sofii, w kierunku Burgas. Napisaną bajkowym językiem (dosłownie!). Czytając miałam wrażenie, że znów mam kilka lat (załóżmy, że 7.),siedzę na kolanach dziadka, który opowiada mi magiczne i zapierające dech w piersi opowieści o tym niesamowicie różnorodnym kraju bałkańskim. Różnorodnym pod wieloma względami – architektonicznym, krajobrazowym, etnicznym, kulturowym, religijnym i historycznym. Kraju, w którym znajdziecie nuty antyczne, czy orientalne… Gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością, a na każdym kroku człowiek może „wpaść” na jakiś historyczny artefakt…

Autorzy w niesamowicie przystępny i intrygujący sposób wplatają w informacje o danym miejscu różne legendy i podania, opowieści ludowe, które od wieków przekazywane są z pokolenia na pokolenie i w wielu miejscach kultywowane po dziś dzień.
W przewodniku wspomniane są liczne eko-ścieżki, rezerwaty krajobrazowe, architektoniczne, czy obszary archeologiczne, a także adnotacje o poszczególnych obiektach/miejscach wpisanych na listę UNESCO.

Opisy flory i fauny, zwłaszcza gatunków charakterystycznych dla danego regionu, bądź niespotykanych nigdzie indziej przyjemnie uzupełniają całą opowieść o Bułgarii, jej pięknie i niepowtarzalności.

Przyjemnym dodatkiem jest również rozdział poświęcony kuchni bałkańskiej, ze wzmiankami o charakterystycznych produktach z jakich słynie.

Przewodnik ten zawiera też takie informacje, o atrakcjach turystycznych na jakie mogą natknąć się turyści wędrujący w kierunku Burgas, czy przydatny „słownik” z przydatnymi słówkami/zwrotami.
Wszystko to opatrzone przejrzystym spisem treści i indeksem zdjęć użytych na łamach przewodnika.

Jedyne do czego skłonna byłabym się przyczepić, to miejscami występujące błędy stylistyczne oraz „rozrzucone” opisy do zdjęć, które moim zdaniem powinny być bezpośrednio pod zdjęciem, bądź na początku strony następującej po zdjęciu.
Więc, to takie techniczne uwagi :)

Teraz zapytacie, czy warto sięgnąć po taki nietypowy przewodnik?
Warto! Z całą pewnością warto… Myślę, że dużo przyjemniej poznawać „coś nowego” w taki barwny i trochę „zaczarowany” sposób, niż przeczytać „suche” informacje, które niejednokrotnie bardziej zniechęcają niż zachęcają do odwiedzenia danego miejsca, czy atrakcji turystycznej…
Więc jeśli wybieracie się na Bałkany, mając w planach wycieczkę po Bułgarii, koniecznie zaopatrzcie się w egzemplarz Bułgaria znana i nieznana: Kierunek Burgas!, a nie ominie Was nic ciekawego!.

Polecam.

Lato trwa już w najlepsze. Rozpoczął się upragniony czas wakacji, urlopów i wypoczynku. Wielu z Was pewnie ma już swoje plany. Może ktoś z Was udaje się do Bułgarii? Jeśli tak, przeczytajcie koniecznie moją recenzję, przydadzą się Wam informacje w niej zawarte. Tych, którzy nigdzie się nie wybierają, zapraszam w podróż po kartkach książki.

Na moim blogu mieliście już okazję, zapoznać się z twórczością Scarlet i Alberta. Ja jestem zafascynowana tym, co mają nam do przekazania w swych książkach. W tej również znajdziemy wiele interesujących informacji. Poznamy kolejne legendy, tradycje, wierzenia i rytuały. Zobaczymy jaka jest naprawdę Bułgaria, jak wygląda życie codzienne Bułgarów. Życie Bułgarów płynie wolniej, potrafią się zdystansować, są bardzo towarzyscy - urzeka mnie ich zachowanie.

"Wspólną cechą wszystkich nacji zamieszkujących piękną Bułgarię jest towarzyskość i zamiłowanie do spędzania czasu w gronie szerszym niż najbliższa rodzina. Widać to we wsiach i w miastach. Sąsiedzi gawędzą przy małej czarnej w kawiarenkach, które są co krok, prawie przy każdym bloku w dużych aglomeracjach i w małych osadach, gdzie czasem kafejkę zastępują stoliki wystawione przed sklepem. Bułgarzy uwielbiają na co dzień i od święta bywać w knajpkach. W większych miastach mają ulubione miejsca, w których mogą słuchać swojej narodowej muzyki, tańczyć tradycyjne horo i cieszyć się chwilą.Prz stolikach siedzi zwykle kilka osób, bo bardziej wolę się "gościć" w urokliwej restauracyjce niż w domu. Dotyczy to ludzi w każdym wieku, bardzo młodych i tych na emeryturze."

Morze Czarne, jeziora, góry, rzeki, temperatura w listopadzie +/-20 stopni, gwarantują że każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Na pewno nie będziecie się nudzić. Jeśli lubicie zwiedzać zabytki, nie będziecie zawiedzeni, bo w całej Bułgarii jest ich bardzo dużo. Możecie udać się do Muzeum Róż, zobaczyć tracki grobowiec, który wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO, czy na antyczny stadion, wybudowany w II wieku, na którym odbywały się walki gladiatorów. To tylko mała cząstka tego, co Bułgaria ma do pokazania. O innych ciekawych zabytkach poczytacie sami, jeśli tylko sięgniecie po książkę.
Bułgaria to nie tylko zabytki, to piękne góry, doliny, rzeki, rezerwaty przyrody. To również legendy. Wierzycie w nie? Jeśli nawet nie, to i tak poczytajcie. Wiele z nich ma ogromne znaczenie i są bardzo ciekawe. Odkryjecie też wiele źródeł mineralnych, którym przypisuje się właściwości lecznicze.

Burgas to malownicze miasto położone nad Morzem Czarnym i otoczone jeziorami. Jest czwartym, co do wielkości miastem w Bułgarii. Znajduje się tu Muzeum Archeologiczne, z cennymi znaleziskami. Można też zwiedzić Muzeum Etnograficzne, czy Muzeum Nauk Przyrodniczych, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona górom Strandża. Jako ciekawostkę, powiem Wam, że w Burgas jest też pomnik Adama Mickiewicza, który przebywał tam przez kilka miesięcy za swego życia. Wielu turystów przyjeżdża też do Burgas ze względu na imprezy i ciekawe festiwale.

W wielu restauracjach bułgarskich są programy folklorystyczne. Jednym z punktów programu jest taniec na rozżarzonych węglach.

"... W tym czasie, najstarsza lub najstarszy nestinar, pali duże ognisko, które musi płonąć cały dzień. Pod wieczór ogień przestaje być widoczny, zostaje warstwa rozżarzonych do czerwoności węgli. Zbierają się nestinari i wszyscy mieszkańcy. Zaczyna się taniec przy dźwiękach bębna i dud. Najpierw najstarsi trzy razy okrążają tanecznym krokiem żar i przechodzą po nim "na krzyż". Po nich młodsi, w coraz szybszych rytmach."
W książce odnajdziecie również obyczaje bułgarskie i tradycje ślubne, bardzo różniące się od naszych.
Oprócz tego znajdziecie wykaz eko - ścieżek dla pieszych i rowerzystów. Poznacie słówka i zwroty bułgarskie, które przydadzą się Wam w czasie podróży. W swej książce autorzy zawarli również walutę, ceny wejść do muzeów i innych obiektów oraz piękne kolorowe zdjęcia, które przyciągają nasz wzrok.

Naprawdę, szczerze zachęcam Was do zapoznania się z twórczością Scarlet i Alberta. Dzięki nim, Bułgaria staje mi się coraz bliższa. Mam nadzieję, że kiedyś sama zobaczę te wszystkie piękne miejsca. Ta książka to nie jest zwykły przewodnik. To wiedza, którą przekazują nam prawdziwi miłośnicy tego kraju.

Na moim blogu mieliście już...

Powoli zbliża się lato, a co za tym idzie wyjazdy na wakacje, urlopy. Jeśli ktoś z Was miałby ochotę wybrać się do Bułgarii, to serdecznie polecam tę właśnie pozycję. Nie jest to typowy przewodnik jakich wiele na tym świecie, ale to książka, która jest pisana przez osoby, które znają i kochają Bułgarię.

Morze Czarne, jeziora, rzeki, góry, w listopadzie +-20 stopni, czy to już nie zachęca by odwiedzić te niezwykłe miejsca? Któż z Was nie chciałby się wybrać do tego pięknego kraju? Do kraju, w którym życie toczy się wolniej i na luzie, a ludzie potrafią się zdystansować do problemów.
W całej Bułgarii występuje wiele źródeł mineralnych, które są wykorzystywane do leczenia różnych chorób. Znajdziemy tutaj również wiele ciekawych zabytków, m.in: duży antyczny teatr z początku II wieku, mniejszy - odeon, antyczny stadion wybudowany w II wieku na którym odbywały się walki gladiatorów, a także zwierząt; stary meczet-imaret „Shahbeddin Imaret” z 1444 roku.

"Hisaria jest znanym i lubianym kurortem z bardzo ciepłym latem i łagodną zimą. Niewątpliwie wyróżniają ją od innych miast parki zajmujące prawie 100 ha powierzchni. Rosną w nich wspaniałe magnolie, miłorzęby, pięknie kwitnące paulownie i albicje."

Burgas to malownicze miasto położone nad Morzem Czarnym. Można tu zwiedzić Muzeum Etnograficzne, w którym zobaczymy stroje z różnych okresów. W mieście istnieje również Muzeum Archeologiczne, w którym znajdują się cenne znaleziska. W Muzeum Nauk przyrodniczych znajdzie się coś dla miłośników fauny i flory. Wielu turystów przyjeżdża tutaj również ze względu na ciekawe festiwale i różne imprezy.

"Zwiedzający turyści będą tu mogli obejrzeć ok. 30 minutowy film 3D i odbyć podróż w czasie - z trackiej świątyni trzech nimf, do rzymskich term w Aquae Calidae i do epoki tureckiego sułtana Sulejmana I."

Skarlet i Albert oddają w Wasze ręce niezwykłą książkę, która sprawi, że nie tylko poznacie Bułgarię jakiej jeszcze nie znacie, ale po prostu zakochacie się w niej. Liczne legendy, miejsca warte zobaczenia, życie codzienne Bułgarów, jaskinie, muzea, rezerwaty to wszystko co możecie tutaj poznać. Dowiecie się jakie święta obchodzą Bułgarzy, obyczaje rozpoczęcia wiosny, ale i poznacie tradycje ślubne, które zdecydowanie różnią się od naszych.

W liściastych lasach możemy spotkać drzewa figowe, wiecznie zielone laurowiśnie, rododendrony oraz drzewa laurowe. Znajdziemy tutaj również ogromny rezerwat przyrody "Ropotamo" o powierzchni 1000ha.

"W czasie przejażdżki łódką lub statkiem możemy podziwiad bogactwo rezerwatu: piękne lasy, wiele unikalnych i egzotycznych gatunków roślin, ciekawie ukształtowane skały mające swoje nazwy: wesoła skała, fiordy, morskie jaskinie, głowa lwa."

W "Ropotamo" mieszka ponad 200 gatunków ptaków, w tym: czaple, pelikany, kormorany i orły morskie. Żyją tutaj również żółwie, lisy, szakale, jelenie, wydry.

Po 20 latach przerwy wznowiono możliwość podróżowania wodolotem po Morzu Czarnym. Czy nie chcielibyście mieć możliwości podróżowania takim oto wodolotem? Książka zawiera również eko-ścieżki w górach Strandża dla pieszych i rowerzystów. Dowiemy się również jaka panuje tutaj waluta i jakie ceny. Zazwyczaj są one porównywane do tych w Polsce. Będziemy mieli również okazję poznać smaki kuchni bałkańskiej. Ktoś z Was miał już kiedyś taką możliwość? Dodatkiem są również słówka, które mogą się nam przydać, kiedy nie znamy języka, którym posługują się Bułgarzy. Całość natomiast zdobią przepiękne zdjęcia, które pozwalają nam zobaczyć to, czego gołym okiem nie dostrzegamy.

Można również uprawiać sporty wodne takiej jak FlyBoard, WakeBoard i surfowanie.

Podsumowując, muszę stwierdzić, że autorzy stworzyli niezwykle cenny w pewnym sensie przewodnik w kierunku Burgas. Znajdziemy tutaj dużo więcej ciekawostek, aniżeli w zwykłym przewodniku. Tym bardziej powinniśmy docenić to, gdyż dane zawarte w książce, są podane z prawdziwych i sprawdzonych źródeł, a więc mamy pewność, że nikt nas nie okłamuje. Bułgaria to niezwykły kraj z niezwykłymi ludźmi i jeszcze ciekawszymi miejscami wartymi zobaczenia. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Ja poniekąd już zakochałam się w tym kraju.

Szczerze zachęcam Was do zapoznania się z Bułgarią znaną i nieznaną: Kierunek Burgas!, w której znajdziecie wszystko to, co powinniście o tym kraju wiedzieć.

Morze Czarne, jeziora, rzeki, góry, w listopadzie +-20 stopni, czy to...

Przed nami najbardziej wyczekiwana pora roku, jakim jest właśnie lato. Czas urlopów, wypoczynków, ale i wypraw nawet w najdalsze zakamarki świata. Seria książek Skarlet i Alberta z serii Bułgaria znana i nieznana jest dla tych, którzy lubią odpoczywać aktywnie. Czyli nie straszne im piesze wycieczki, czy wyprawy rowerowe. Bułgaria jest krajem wciąż odkrywanym, a kto zajrzy już do niego raz, nie opędzi się od myśli, by powrócić śladami Traków i Rzymian.
Zapraszam na całą recenzję na:

• X2016
  • Polscy autorzy