W bałkańskim kociołku

Bernardinum
2017-06-12
2017-06-12
podróże obyczaje Bałkany

Bardzo fajna książka, którą skutecznie wskazuje kierunek najbliższych możliwych wakacji. Punkt, gdzie Orient spotyka się z Europą wytworzył tak specyficzną i różnorodną kulturę, że nie sposób nie ulec jej urokowi. Autorka nie stara się jej w pełni przedstawić ani zanalizować, bo w tak krótkiej publikacji nie sposób tego zrobić, ale daje punkty zaczepienia do dalszego zgłębiania tej fascynującej strony świata. Mnie najbardziej urzekły przepisy kulinarne nie tylko podawane w bardzo przystępnej formie ale i z objaśnieniem w jakich sytuacjach dane potrawy się spożywa. W ogóle takich praktycznych perełek jest więcej, np. co nas może ukąsić na wycieczce i jakie buty włożyć. Wszystko to podane w książce napisanej lekkim, pięknym językiem i starannie wydanej z masą cudnych fotografii. Mnie autorka kupiła i gdybym mogła już dziś pakowała bym walizkę.

"W bałkańskim kociołku" to opowieść o Bułgarii z perspektywy kobiety, która wyjechała na chwilę, ale została na lata. Przyciągnęła ją nie tylko różnorodność Bułgarii, ale również mężczyzna, którego poślubiła. Książka bardzo prawdziwa, bo choć jest reportażem, to z domieszką bardzo osobistych przeżyć i subiektywnego spojrzenia.

Bożenna Iliev podaje nam kociołek i to dosłownie. W jej książce znalazłam wiele krótkich historii – o ludziach, zwyczajach, różnicach bułgarsko-polskich, o złożoności i zawiłości przeszłości Bałkanów.

To wszystko przeplatane pięknymi zdjęciami w bardzo dobrej jakości (Wydawnictwo Bernardinum wydało kolejną wizualną perełkę!) oraz niezliczoną ilością przepisów wprost z tamtejszej kuchni. Mnie mocno zaintrygował przepis na kawę…

Autorka przybliża nie tylko samą Bułgarię, ale znajdziemy także opowieści o innych krajach bałkańskich, które mają z nią wiele cech wspólnych. Pokazuje jak trudno oddzielić to, co jest typowo bułgarskie, od tego co macedońskie lub greckie. W bardzo fajny sposób opisała spory co jest czyje i dlaczego – każdy to co dobre, chce nazwać swoim i ma ku temu morze argumentów.

Nie zabrakło bułgarskiego humoru (kilka stron dowcipów wywołało mój szczery uśmiech),muzyki (choro, które tańczy się wszędzie i przy wielu okazjach, jest to tradycyjny narodowy taniec) czy opowieści o różnicach polsko – bułgarskich. Jak choćby to, że herbaty nie wypijana się tam codziennie, ale przy problemach żołądkowych. Turystów kierujących się do Bułgarii autorka ostrzega – gdy Bułgar przytakuje „tak”, to znaczy „nie”. A słowo „prosto” w ich rzeczywistości oznacza „na prawo”. Kolejna ciekawostka językowa to znaczenie bułgarskiego słowa „bułka”. Autorka serwuje nam takie drobne smaczki, które stają się niesamowicie barwnym pejzażem.

"W Bułgarii jest oczywiste, że w dniu wesela trzeba odtańczyć choro przed domem pana młodego i panny młodej. Nikogo nie dziwi, że w supermarkecie, z jakiejś okazji, gra bałkańska kapela i wije się w choro, do którego włączają się klienci sklepu". Str. 62

Opisy kultury, zabytków, przyrody, zwyczajów mieszkańców, anegdoty, romantyczne legendy i opis lokalnych wierzeń i zwyczajów (zadziwiało mnie to ile rzeczy w Bułgarii uznaje się za lecznicze!). Istny kociołek, ale jakże smaczny i strawny, bo podany w bardzo łagodny, przystępny sposób.

Autorka inspirowała mnie opowieściami o ludziach. Potrafią żyć wolno, spokojnie jeść i przeżywać sjestę w środku dnia. Dbają o relacje i zauważają potrzeby drugiego człowieka. Dla mnie jest to wzór slow life, który tak trudno wydobyć z siebie w codzienności.

Książkę zdecydowanie polecam każdemu, kto lubi poznawać świat i spoglądać na niego inaczej niż zazwyczaj.

Bożenna Iliev podaje nam kociołek i to...

Książka urzekła mnie już od pierwszych przeczytanych stron. Autorka w bardzo ciekawy i przystępny sposób przedstawia i opisuje Bułgarię nie oczami turystki ale spojrzeniem mieszkanki która kocha swój kraj. Dzięki tej książce dowiedziałam się wiele ciekawych rzeczy o Bułgarii jako kraju pod względem historycznym, kulturowym, przyrodniczym a nawet kulinarnym.Dzięki autorce poznałam też ciekawe zwyczaje i tradycje jak np.zaślubiny myszy. Ja dzięki "Bałkańskiemu kociołkowi" zapałałam miłością do tego kraju i na pewno w przyszłości będę chciała odwiedzić te miejsca które opisała autorka. Pokochałam również bułgarską kuchnię i w najbliższym czasie wypróbuję przepisy kucharskie zamieszczone w książce. Kochani jeśli chcecie poznać Bułgarię od głębszej strony nie tylko powierzchownie i poznać różne ciekawostki na temat tego kraju to gorąco polecam przeczytanie tej pozycji.

Ta książka pozwoliła mi odkryć i pozachwycać się krajem, o którym wiedziałam, że jest. A tutaj, na kartach papieru kryje się mnóstwo opowieści, detale z historii o których nikt nie opowiada w szkole, opisy zwyczajów, świąt, ważnych wydarzeń. Wszystko podane lekko i precyzyjnie, tak, że książkę czyta się z ciekawością i wielką przyjemnością.
Kim są rusalii, co zjeść na obiad, czego spróbować w restauracji, jak przygotować sałatkę szopską, gdzie się zatrzymać, by odpocząć i popatrzeć na wyjątkowe i urokliwe miejsca w Bułgarii. "W bałkańskim kociołku" jest mnóstwo ciekawostek, są smaczne przepisy na tradycyjne dania i piękne zdjęcia, dla tych z nas, którzy jeszcze tam nie byli.
Polecam ogromnie!

Kim są rusalii, co zjeść na...

Książkę w Bałkańskim kociołku, napisaną przez Panią Bożenne Iliev miałam okazję przeczytać dzięki urzejmości autorki oraz organizatorce Book tour Recenzje Agi. Bułgarię udało mi się odwiedzić podczas zeszłorocznego urlopu. Słoneczny Brzeg ofitował w nadmiar turystów, zachwycał piękną czystą wodą morza Czarnego, rozpieszczał kubki samowe regionalnymi potrawami. Dzięku Pani Bożennie dowiedziałam się, czym Bułgaria może zaskoczyć.
" Ludzie na bałkanach kochają taniec i robi wrażenie, jak umieją wyrazić nim wielki smutek" Niestety my Polacy jakoś nie potrafimy pokazywać emocji, co czasem pomaga w pogodeniu się z pewnymi sytuacjami. Nie umiemy się dzielić sobą z innymi, jak to robią nasi bałkańscy przyjaciele. Książka, pokazuje jak bardzo się różnimy, mentalnością i zachowaniem. Zachęca do odwiedzenia, tego pięknego kraju nie tylko jako miejsce plażowania, ale także historii, kultu, a przede wszystkim tradycji.
Polecam przeczytanie :)

Książkę miałam przyjemność przeczytać w ramach akcji Book Tour zorganizowanego przez autorkę oraz Recenzje Agi.
Niesamowicie kolorowy, pełen ciekawostek, anegdot przewodnik.
Poznajemy zabawne historie, różnice w gestach przez co dochodzi do śmiesznych pomyłek.
Ja osobiście nie wyobrażam sobie poranka bez kubka kawy, a wy?
"Bez tego aromatu życie dziś jest niewyobrażalne"
"Kawę się pije na miłosnej randce, kawę się przy rozstaniu.
Kawa -przez lato gorące, kawa- kiedy spadł śnieg.
Kawa na dworcach i lotniskach, kawa samotnie w buduarze.Kawa w spotkanym towarzystwie.
Kawa każdemu, w każdej chwili. Kawa ekspresso,
a'la "turka", kawa dla szefa, dla gryzipiórka.
Kawa dla każdego, żeby w pracy nikt nie drzemał z nudów..."
Zachwyciły mnie ilustracje i opisy potraw, z chęcią spróbowałabym Giuwecza, paprykę duszoną z serem, a na końcu posmakowałabym narodowego trunku bałkańskiego- rakiji .
Książka niezwykła, ciekawa, przyjemnie się ją czyta.
Gorąco zachęcam do zapoznania się z książką...
A w „bałkańskim kociołku” życie wre, choć toczy się wolniej, niż gdzie indziej. Europejskość miesza się z orientem, a przeszłość nie zamierza całkowicie ustąpić miejsca teraźniejszości.

Niesamowicie kolorowy, pełen ciekawostek, anegdot przewodnik.
Ja osobiście nie wyobrażam sobie poranka bez kubka kawy, a wy?
"Bez tego aromatu życie dziś jest...

Książka trochę zbyt chaotyczna. Jest w niej sporo informacji o legendach i historii Bułgarii. Znajdziemy też trochę ciekawostek o kulturze - jak dla mnie za mało, wolałabym mniej legend a więcej ciekawostek ;)
Książka jednak napisana lekkim językiem, dużo zdjęć, szybko i przyjemnie się czyta.

Jest to książka o odkrywaniu Bałkanów, poznawaniu jej tajemnic, legend, przyrody, smaków, muzyki. Dodatkowym plusem są piękne zdjęcia. Całość mnie zachwyciła, nawet nie przypuszczałam, że można z taką pasją pisać nie tylko o podróży, miejscu, ale również o codziennym życiu mieszkańców. Nie jest to przewodnik, wszystkie informacje przedstawione są w przystępny sposób. "Kociołek" zachęca do podróżowania, poznawania nowych miejsc, zgłębiania i poznawania.

W swojej najnowszej książce Bożenna Iliev zabiera nas w podróż do Bułgarii, ale nie tylko. Wrażenie, które towarzyszyło mi od pierwszych przeczytanych zdań to łagodność i subtelność. Zrozumiałam, że to nie jest tyle książka podróżnicza opisująca Bałkany, ale coś więcej. To książka bardzo osobista, dlatego na pierwszym planie są ludzie. Nie tyle same Bałkany, co właśnie ich mieszkańcy. I przepadłam…

Oczywiście nie brakuje tu nawiązań do faktów historycznych czy miejsc, które warto zwiedzić, ale to tylko część. Autorka w dość uproszczony sposób nawiązuje do wybranych wydarzeń z historii, ale to absolutnie nie jest zarzut z mojej strony. Wszak to nie jest publikacja traktująca o historii Bułgarii. Jednak udało jej się uświadomić jak złożona, zawiła i skomplikowana jest przeszłość Bałkanów. Miłośnicy archeologii i odkryć archeologicznych powinni być tu dosłownie wniebowzięci, bo tu starożytny świat jest na wyciągnięcie ręki. To między innymi na terenie dzisiejszej Bułgarii było państwo Traków, czego dowody zachowały się do tej pory. Poszukiwacze polskich wątków także będą zadowoleni, a to za sprawą Władysława Warneńczyka, który poległ tu w bitwie z Turkami.

Miłośnicy nadmorskich plaż także znajdą tu coś dla siebie. Wielbiciele wspinaczek górskich również będą ukontentowani. Tak samo jak poszukiwacze przygód w jaskiniach…

Ale Bałkany to nie tylko kopalnia historycznych artefaktów i pięknej przyrody, ale też mieszanina narodowości i religii. To tu wyznawcy chrześcijaństwa i islamu żyją obok siebie … zgodnie. I to także podkreśla Autorka. A i wierzenia ludowe oraz legendy nie zostały pominięte i co najważniejsze, cały czas są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Jak już wspomniałam dla mnie jest to książka nie tyle o Bułgarii, co o Bułgarach. To ludzie, którzy doskonale przyswoili sobie tak modny ostatnio slow life. Tylko, że w ich mentalności to nie jest jedynie moda, która może minąć. Cieszenie się życiem jest zakodowane w ich sercach i umysłach. Nawet wtedy, gdy ich życie nie jest wolne przecież od problemów. Potrafią celebrować życie. Potrafią spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Tu nie ma pośpiechu tak charakterystycznego dla naszej części Europy. Szybka kolacja? Nic z tego! Tu kolacja to uczta. A gdy już zbiorą się w gronie rodziny i przyjaciół bardzo prawdopodobne jest, że odtańczą choro…

W książce znajdziemy też kilka przepisów, które są typowe dla Bałkanów. Zdziwiłam się trochę, że tak bardzo lubią … miętę.

Urzekła mnie ta publikacja. Urzekły mnie Bałkany. Jestem przekonana, że podróż do Bułgarii byłaby wspaniałą podróżą. Wszak jestem i historykiem, i miłośniczką gór, i kawoszem, i lubię delektować się winem, i ciągle uczę się spieszenia się powoli.

Książka „W bałkańskim kociołku” to kopalnia wiedzy o Bułgarii napisana prostym, ale jednocześnie ciekawym językiem. Nie zabrakło w niej również bułgarskiego humoru, muzyki i przepisów kulinarnych. Przykładowe przepisy prosto z bałkańskiego kociołka to sałatka paprykowa, papryka duszona z serem, szopska sałata, pita, zupa z soczewicy, giuwecz, krem karameł, pilaw z baraniną i wiele innych. Opisując Bułgarię, dzieląc się osobistymi przeżyciami, autorka prezentuje nam pewien styl życia, który praktykuje od lat. Po lekturze ma się nieodpartą chęć, aby zwolnić, a to zwolnienie tempa daje szansę, aby prawdziwie zasmakować codzienne chwile. Bo w Bułgarii „ludzie cieszą się małym szczęściem”.

Pełna recenzja książki na stronie:

• Bałkany
  • Zwyczaje,obyczaje,kultura