Sprawa Dreyfusa i inne głośne procesy

Okładka książki Sprawa Dreyfusa i inne głośne procesy Przemysław Słowiński
Okładka książki Sprawa Dreyfusa i inne głośne procesy
Przemysław Słowiński Wydawnictwo: Videograf reportaż
reportaż
Videograf
2014-01-01
2014-01-01
proces Dreyfus sprawa sądowa sąd historia

Okładka książki Ścigani. Piotr Pytlakowski rozmawia z szefami Art-B Andrzej Gąsiorowski, Piotr Pytlakowski
Ścigani. Piotr... Andrzej Gąsiorowski...
Okładka książki Klub prezydentów. Najbardziej ekskluzywny klub świata od środka Michael Duffy, Nancy Gibbs
Klub prezydent... Michael Duffy, Nanc...
Okładka książki Nowy alfabet mafii Ewa Ornacka, Piotr Pytlakowski
Nowy alfabet m... Ewa Ornacka, Piotr ...
Okładka książki Wszyscy ludzie prezydenta Carl Bernstein, Bob Woodward
Wszyscy ludzie... Carl Bernstein, Bob...

Leżała sobie ta książka i leżała na czytnikowej półce, aż wreszcie postanowiłam do niej sięgnąć i jakkolwiek nie można jej odmówić wielu ciekawych sądowych reportaży, to jednak niekiedy była nużąca oraz zbyt szczegółowa w opisach czynności procesowych. Nie wszystkie opisane sprawy były równie ciekawe czy wciągające, ale trzeba oddać autorowi pokłon za jego mrówczą pracę, jaką włożył w przygotowanie i napisanie tej książki.

To zbiór udokumentowanych rekonstrukcji dawnych i relacji kilku w miarę współczesnych procesów karnych, procesów niekiedy skomplikowanych, wielowątkowych, niekiedy opartych jedynie na poszlakach, ale też takich, co do których chyba nikt nie miał wątpliwości co do winy oskarżonych. To obraz karkołomnej, choć nie zawsze perfekcyjnej pracy wymiaru sprawiedliwości, jak prokuratura czy sąd. To niekiedy procesy wręcz na zapotrzebowanie czy oczekiwanie polityczne, ale również prowadzone wnikliwie i rzetelnie, trwające wiele miesięcy czy nawet lat.

Książkę rozpoczyna historia tytułowej postaci, francuskiego kapitana Alfreda Dreyfusa, niesłusznie oskarżonego o zdradę stanu i skazanego na dożywotnie więzienie. Roman Polański nakręcił o nim film zatytułowany "Oficer i szpieg", którego premiera miała miejsce w sierpniu 2019 roku. Sam reżyser stał się również jednym z bohaterów procesów, opisywanych przez Przemysława Sowińskiego. Ponadto poznamy kulisy spraw z różnych krajów i okresów, postaci takich jak: Janina Borowska (1910 rok),Erik Jan Hanussen (1929-30),Rita Gorgonowa (1932-33),Richard Hautpmann (1935),August Emil Fieldorf (1952),Adolf Eichmann (1960),słynny Wampir ze Śląska - Zdzisław Marchwicki (1974-75),Urlike Meinhof (1975-76),Roman Polański (1977 i 2008),O.J. Simpson (1995 i 2008),Janusz Trela "Krakowiak" (2001-2008) czy Katarzyna Waśniewska, zabójczyni swej półrocznej córeczki Madzi (2013).

Mnie w tym wszystkim zabrakło (a może autor nie miał dostępu do dokumentów z akt prokuratorskich i sądowych) historii przebiegu procesów w sprawie śmierci gen. Marka Papały czy akcji policyjnych antyterrorystów w Magdalence. Ciekawa jestem bardzo sposobu ich prowadzenia, zarzutów, argumentów obrony, oceny dowodów i końcowych konkluzji. Jaki jest ich finał wiem, ale chciałabym poznać kulisy tych procesów.

Bardzo ciekawy opis procesów sądowych. Są tu m.in.:
1. Proces Alfreda Dreyfusa-francuskiego kapitana oskarżonego o szpiegostwo.
2. Proces Hanussena-jasnowidza Hitlera.
3. Proces Gorgonowej.
4. Proces sprawcy porwania dziecka Lindbergha
5. Proces generała Nila.
6. Proces Eichmanna
7. Proces "wampira" Zdzisława Marchwickiego.
8. Proces Ulrike Meinhof.
9. Proces Polańskiego.
10. Proces o. J. Simpsona.
11. Proces "Krakowiaka"
12. Proces Katarzyny Waśniewskiej-matki Madzi.
Dobry wybór, autor pisze rzeczowo, można się sporo dowiedzieć. Polecam.

Bardzo ciekawy opis procesów sądowych. Są tu m.in.:
1. Proces Alfreda Dreyfusa-francuskiego kapitana oskarżonego o szpiegostwo.
2. Proces Hanussena-jasnowidza Hitlera.
3. Proces Gorgonowej.
4. Proces sprawcy porwania dziecka Lindbergha
5. Proces generała Nila.
6. Proces Eichmanna
7. Proces "wampira" Zdzisława Marchwickiego.
8. Proces Ulrike Meinhof.
9. Proces...

Ciekawy zbiór historii. Niestety momentami Autor rezygnuje z przeważającego stylu reportażu i próbuje przemycać własne poglądy w postaci kąśliwych uwag i złośliwych komentarzy, co niestety na tle całości wypada średnio

Styl Słowińskiego jest nie do podrobienia, to coś pomiędzy komentatorem boksu Januszem Pinderą a dziennikarzami "Faktu". Znakomite wyczucie dynamiki narracji, oko puszczane do czytelników i jednak - określone poglądy na wiele spraw to najważniejsze składniki prozy Autora. Omawiana książka ma zalety pitawalu oraz dość solidny temat, ciekawy, z pewnością interesujący dla sporej grupy Polaków. Polecam fanom XX-lecia międzywojennego i szukającym rozrywki przy stronicach druku.

A mnie się podobało. I to bardzo. Niesamowita ilość faktów, ciekawie sfabularyzowana i bardzo rzeczowa. Ja nie żałuję, że dałem się skusić na ten tytuł

Bardzo mi się nie podobało. Garść faktów, fabularyzacja rodem z mydlanki, zero rzeczowości. Strasznie żałuję, że dałam się skusić na tytuł.

• Literatura faktu
  • Książki 52/2021
  • Posiadam - w kolejce do przeczytania
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)

Dodaj cytat z książki Sprawa Dreyfusa i inne głośne procesy