Wszyscy ludzie prezydenta

Carl BernsteinBob Woodward Wydawnictwo: Agora, Narodowe Centrum Kultury Seria: Reporterzy Dużego Formatu – Klasyka literatura faktu
All the President's Men
literatura faktu
Piotr Tarczyński
Reporterzy Dużego Formatu – Klasyka
śledztwo dziennikarskie afera Watergate

Afera, która zelektryzowała amerykańskie społeczeństwo, była przyczynkiem kryzysu konstytucyjnego z lat 1972-1976. W konsekwencji zaistniałych wydarzeń Richard Nixon podał się do dymisji (groziło mu usunięcie z urzędu).

Kim byli dziennikarze ''The Washington Post", którzy pracowali nad ujawnieniem skandalu? Czy kierowali się wyłącznie szlachetnymi pobudkami? Bohaterowie...

Przeczytana, na półce:)

Wbrew pozorom nudne.

czytałem po obejrzeniu filmu.. absolutnie polecam !!!!

Jest dobra...jest na wet lepsza z każdym dniem od przeczytania. Męczyły mnie te wszystkie nazwiska, spotkania, te stany oczekiwania na reakcję. Ale pewnie było to konieczne- i choć trudne dla wykonawców...ale konieczne by powoli, systematycznie, z konsekwencją kropli drążącej skałę dotrzeć po nitce do kłębka.

Potwornie nierówna książka. Walka z materią jaką jest nawał nazwisk, stanowisk i powiązań, przeplata się z dynamiczną i wciągającą akcją. Kilkakrotnie zastanawiałam się też dlaczego pewne rzeczy, wydające się mało istotnymi, są opisywane podczas gdy inne, istotne, są pozostawione bez rozwinięcia.
Jestem jednak odrobinę zawiedziona bo temat wyjściowy jest na pewno...

Afera Watergate niewątpliwie zasługiwała na szerszy opis z uwagi na swój złożony charakter. Jej odkrycie było możliwe tylko dzięki mozolnej i drobiazgowej pracy autorów książki.

Niestety taka właśnie jest ta książka - mozolna i drobiazgowa. Szczegółowe opisy okoliczności spotkań z informatorami są w stanie zniechęcić niejednego tropiciela meandrów historii.
Mimo to polecam.

Każdy student dziennikarstwa przynajmniej raz w życiu usłyszał tę piękną, budującą opowieść o tym, jak to dwóch heroicznych reporterów Washington Post obaliło Nixona i jego administrację, a i zapewne niejeden człowiek niezwiązany z dziennikarstwem słyszał to i owo na ten temat.
Paradoksalnie książka Woodwarda i Bernsteina mimo "forsowanej" wersji tego "mitu" między...

Czytanie tej książki przypomina nieco walkę bokserską. Kiedy wydaje ci się że masz rywala na deskach i zaczyna cię wciągać akcja to szybko otrzymujesz kilka ciosów w postaci natłoku nazwisk i skutecznie wypadasz z rytmu. Największym problemem dla mnie podczas czytania tej lektury był właśnie ogrom nazwisk. Z tej sławnej afery na szczytach amerykańskiej władzy kojarzę może...

Mimo mnogości nazwisk i szczegółów, książkę czyta się jak jakiś niesamowity thriller. Podręcznikowy przykład tego jak władza deprawuje. Aktualne w każdym systemie politycznym pod każdą szerokością geograficzną.

Dyskusje

• Chcę w prezencie
  • Reportaż
  • 2014
  • 2018
  • Reportaże
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Wszyscy ludzie prezydenta