Moja piątka z Cambridge

Yuri Modin Wydawnictwo: W.A.B. literatura faktu
My Five Cambridge Friends: Burgess, Maclean, Philby, Blunt, and Cairncross by Their KGB Controller
Piotr Grzegorzewski, Marcin Wróbel
W.A.B.
Wielka Brytania KGB szpiedzy siatka szpiegowska historia biografia wspomnienia
literatura faktu
Piotr Grzegorzewski, Marcin Wróbel
Wielka Brytania KGB szpiedzy siatka szpiegowska historia biografia wspomnienia

Bardzo ciekawa książka przedstawiająca sylwetki szpiegów słynnej piątki z Cambridge. Rzetelnie przedstawione życiorysy, ciekawe historie oraz analizy osobowości jak i poglądów szpiegów. Książka pokazuje lata trzydzieste, czasy II wojny światowej, początki zimnej wojny oraz dalsze relacje Zachód - ZSRR. Ze swej strony polecam.

Książka interesująca, ale na informacje należy patrzeć z przymrużeniem oka. Jak się dostało do KGB to zostaje się w tej organizacji na zawsze (pewnie o członkach innych służb można powiedzieć to samo).

Kompedium wiedzy o najsłynniejszej sowieckiej siatce szpiegowskiej w Wielkiej Brytanii przeplatana autobiograficznymi opowieściami autora czyli byłego oficera radzieckiego wywiadu. Modin nie ogranicza się bowiem do czasów swoich kontaktów oraz okresu współpracy z "piątką z Cambridge" opisując całość historii - od werbunku poszczególnych członków siatki, poprzez szczegóły...

Zanim przeczytamy tego typu książkę, należy pamiętać, że żadnemu na świecie wywiadowi nie chodzi o mówienie prawdy, a jedynie o paraliżowanie informacyjne przeciwnika. Dokładnie z tego powodu, należy podchodzić do tego typu pozycji z rezerwą, ale jednocześnie zachowywać "luz". Ocenianie zeznań byłego czekisty (sądzę, podobnie jak obecny prezydent Rosji, że nie ma byłych...

Zbyt dużo faktów jak na audiobooka

Czytajcie o kulisach zachwytu zachodnich intelektualistów nad komunizmem, ale pamiętajcie, że towarzysz autor nie pisze całej prawdy, a czasem troszkę Was okłamuje. Wszak z KGB nigdy nie wypływają książki pragnące zapoznać czytelników z rzeczywistością. Miłej łamigłówki, towarzysze Czytelnicy!

Historia bodaj najsławniejszej siatki szpiegowskiej XX wieku opowiedziana z perspektywy sowieckiej, przez oficera pracującego ze szpiegami angielskimi. Książka przynosi realistyczny obraz pracy wywiadowczej, z jej monotonią, stresami i negatywnym wpływem na życie osobiste agentów. Książka warta przeczytania dla wszystkich miłośników literatury szpiegowskiej, bo pokazuje jak...

• Historia
  • E-Booki