Moja piątka z Cambridge

Okładka książki Moja piątka z Cambridge
Yuri Modin Wydawnictwo: W.A.B. reportaż
reportaż
My Five Cambridge Friends: Burgess, Maclean, Philby, Blunt, and Cairncross by Their KGB Controller
W.A.B.
2015-06-17
2015-06-17
Piotr Grzegorzewski, Marcin Wróbel
Wielka Brytania KGB szpiedzy siatka szpiegowska historia biografia wspomnienia

Okładka książki KGB/FSB. Władcy Rosji Irina Borogan, Andriej Sołdatow
Ocena 6,4
KGB/FSB. Władc... Irina Borogan, Andr...
Okładka książki Alfabet Suworowa Wiktor Suworow, Piotr Zychowicz
Ocena 6,6
Alfabet Suworowa Wiktor Suworow, Pio...

Historia największych szpiegów w historii. Czytając tę książkę, wiele razy zastanawiałem się, jakim sposobem Rosja nie położyła NATO na łopatki, mając tyle wtyk i informacji z wewnątrz.
Życie pisze najlepsze scenariusze. Reportaż bardzo dobrze pokazuje pracę wywiadu i zasady, jakim rządzą się agenci. Wszystko jest napisane klarownie, czyta się to przyjemnie. Jedyne co trochę mnie razi to jawny zachwyt autora Rosją, co jest zrozumiałe, bo to jego ojczyzna.
Podsumowując, pozycja ciekawa i warta uwagi. Polecam wszystkim, którzy interesują się historią i wojskowością. Nie mam większych zastrzeżeń.

Sama historia piątki z Cambridge jest bardzo interesująca. Ale tej książce zdecydowanie zabrakło edycji (być może również autorowi pisarskiego talentu).

Bardzo ciekawa książka przedstawiająca sylwetki szpiegów słynnej piątki z Cambridge. Rzetelnie przedstawione życiorysy, ciekawe historie oraz analizy osobowości jak i poglądów szpiegów. Książka pokazuje lata trzydzieste, czasy II wojny światowej, początki zimnej wojny oraz dalsze relacje Zachód - ZSRR. Ze swej strony polecam.

Kompedium wiedzy o najsłynniejszej sowieckiej siatce szpiegowskiej w Wielkiej Brytanii przeplatana autobiograficznymi opowieściami autora czyli byłego oficera radzieckiego wywiadu. Modin nie ogranicza się bowiem do czasów swoich kontaktów oraz okresu współpracy z "piątką z Cambridge" opisując całość historii - od werbunku poszczególnych członków siatki, poprzez szczegóły działalności, do demaskacji i późniejszych losów słynnych brytyjskich zdrajców.

Pod kątem faktograficznym książka spełnia swoją rolę i jest interesująca (choć zapewne autor nie zawsze mówi nam wszystko). Jedyne co mnie trochę irytowało to podejście samego Modina do tematu oraz oceny działalności agentów. Modin jak przystało na byłego KGBistę pozostał wielu względach dość wierny radzieckiemu podejściu do polityki i historii, a już na pewno jej dzisiejszej oficjalnej rosyjskiej recepcji. Krótko mówiąc jesteśmy zasypywani zapewnieniami, że cała 5 agentów działała tylko z pobudek antyfaszystowskich i obaw przed panowaniem III Rzeszy nad światem. Ponadto Modin uważa, że zasadniczo państwa zachodnie były zawsze wrogo nastawione do ZSRR, nawet w czasie II wojny światowej (co już brzmi dość komicznie dla osób będących nieco w temacie) nieustannie spiskując i oszukując swoich radzieckich sojuszników. Sami Sowieci oczywiście zawsze tylko się bronili. Ukoronowaniem tego typu myślenia jest stwierdzenie, że podstępne uprowadzanie przywódców polskiego podziemia w 1945 r. było jedynie "aktem zuchwałego piractwa lotniczego" poprzez przekierowanie do Moskwy ich samolotu lecącego pierwotnie do Londynu...

Pomimo powyższego marudzenia, książka godna uwagi.

Zanim przeczytamy tego typu książkę, należy pamiętać, że żadnemu na świecie wywiadowi nie chodzi o mówienie prawdy, a jedynie o paraliżowanie informacyjne przeciwnika. Dokładnie z tego powodu, należy podchodzić do tego typu pozycji z rezerwą, ale jednocześnie zachowywać "luz". Ocenianie zeznań byłego czekisty (sądzę, podobnie jak obecny prezydent Rosji, że nie ma byłych czekistów) pod kątem prawdomówności jest bezcelowe. Nie należy się tym nadmiernie przejmować - z wyjątkiem pisania prac badawczych.

"Moja piątka z Cambridge" wreszcie doczekała się wydania w języku polskim, co powiększy grono zaznajomionych z opowieścią jednego z najwybitniejszych oficerów prowadzących ZSRR - Jurija Modina. To dobra wiadomość, gdyż był to człek interesujący, a sama historyjka przez niego opisana należy do bardziej rozrywkowych (trochę talentu gawędziarza chyba miał). Jest też dobrym uzupełnieniem do autobiografii Kima Philby`ego, biografii napisanej przez żonę Kima czy innych biografii typu "Młody Philby" R. Littella.

Serio, dobrze się bawiłam, książka może też stworzyć dyskusje na temat homoseksualizmu w wywiadzie.
Polecam Modina, poczytać przed snem, porównać sobie do powyższych, o których wspomniałam. Przesympatyczna książeczka o szpiegach.

Zbyt dużo faktów jak na audiobooka

Zbyt dużo faktów jak na audiobooka

Czytajcie o kulisach zachwytu zachodnich intelektualistów nad komunizmem, ale pamiętajcie, że towarzysz autor nie pisze całej prawdy, a czasem troszkę Was okłamuje. Wszak z KGB nigdy nie wypływają książki pragnące zapoznać czytelników z rzeczywistością. Miłej łamigłówki, towarzysze Czytelnicy!

Historia bodaj najsławniejszej siatki szpiegowskiej XX wieku opowiedziana z perspektywy sowieckiej, przez oficera pracującego ze szpiegami angielskimi. Książka przynosi realistyczny obraz pracy wywiadowczej, z jej monotonią, stresami i negatywnym wpływem na życie osobiste agentów. Książka warta przeczytania dla wszystkich miłośników literatury szpiegowskiej, bo pokazuje jak te sprawy wyglądają naprawdę.

Autorem książki jest funkcjonariusz KGB, oficer prowadzący sławną 'Piątkę z Cambridge' – brytyjskich szpiegów pracujących dla ZSRR; to bodaj najsławniejsza siatka szpiegowska w XX wieku, która poczyniła olbrzymie szkody dla Wlk. Brytanii i świata zachodniego. Modin twierdzi, że wszelkie dokumenty sowieckie dotyczące siatki z Cambridge zostały zniszczone w 1953r., trzeba więc polegać na jego wspomnieniach, wydanych w 1994r., a te mogą być zawodne lub świadomie fałszywe. Niemniej, nie znalazłem tam znaczących przekłamań.

W skład piątki z Cambridge wchodzili: Kim Philby, David Maclean, Guy Burgess, Anthony Blunt i John Caincross. Rozpoczęli działalność szpiegowską w połowie lat 30tych; trwała ona, z przerwami do lat pięćdziesiątych. Autor pisze o ich błyskotliwych karierach, szerokich znajomościach w kręgach rządowych i wywiadowczych. No cóż, byli członkami angielskiej klasy wyższej, działali wśród swoich, kolekcjonowali ploteczki, słuchali zwierzeń i niedyskrecji. Dzięki nim wywiad i polityka zagraniczna Wlk. Brytanii były w czasie wojny i po wojnie kompletnie zinfiltrowane przez Sowietów.

Zupełnie niebywałe, że ci ludzie piastujący wysokie stanowiska w rządzie, dyplomacji i wywiadzie brytyjskim przez dziesiątki lat przekazywali Sowietom tysiące stron tajnych dokumentów, regularnie kontaktowali się z oficerami KGB, i nigdy nie zostali zdemaskowani, oskarżeni, nie spędzili ani dnia za kratkami za swoje zdradzieckie czyny. Autor przez lata spotyka się w Londynie z agentami, pełniąc oficjalną funkcję attache w ambasadzie sowieckiej. I co, i nic? Brytyjczycy są jak ślepe kocięta, nie potrafią ich wyśledzić. A jak im Amerykanie rozpracowali jednego z agentów, to tak się ślamarzyli z aresztowaniem, że gość zdołał uciec do ZSRR. Z kolei Kim Philby, co do którego były b.silne podejrzenia o szpiegostwo, uniknął oskarżenia, głównie dlatego, że jego kumple z klas wyższych skutecznie go bronili, wreszcie ostrzeżony też uciekły do ZSRR.

Książka pokazuje też cenę jaką płacili szpiedzy za swoją stresującą i wyczerpującą pracę: załamania nerwowe, depresje, alkoholizm, kłopoty rodzinne. Kilku z nich zdołało uciec do Moskwy, ale byli tam nieszczęśliwi: trudno było Anglikowi z klasy wyższej znaleźć się w szarej, nędznej i intelektualnie jałowej rzeczywistości sowieckiej. Do końca życia tęsknili za Anglią i czynili bezskuteczne starania o powrót.

Co ciekawe, autor niewysoko ceni Le Carre'a, nie wiadomo dlaczego, bo z książki wynika, że powieści Le Carre'a bardzo realistycznie opisują robotę szpiegowską. Na przykład opisana w książce sprawa Wołkowa, bardzo przypomina wątek Iriny z książki Le Carre'a 'Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg' znanej także jako 'Szpieg'.

To ważna książka o szpiegostwie, realistycznie opisująca codzienność pracy wywiadowczej.

Książka interesująca, ale na informacje należy patrzeć z przymrużeniem oka. Jak się dostało do KGB to zostaje się w tej organizacji na zawsze (pewnie o członkach innych służb można powiedzieć to samo).

Dodaj cytat z książki Moja piątka z Cambridge