Czas kondora. Jak Pinochet i jego sojusznicy zasiali terroryzm na trzech kontynentach

John Dinges Wydawnictwo: Czarne Seria: Historia [Czarne] historia
The Condor Years: How Pinochet And His Allies Brought Terrorism To Three Continents
Tomasz Fiedorek
Czarne
Tomasz Fiedorek pinochet chile ameryka południowa ameryka łacińska dyktatura dyktator terror historia polityka
historia
Tomasz Fiedorek
Historia [Czarne]

Na książkę można spojrzeć z dwóch różnych perspektyw. Pierwsza z nich to kawał dobrej dziennikarskiej roboty, gdzie autor przekopuje się przez setki dokumentów, do tego mamy trochę informacji wywiadowczych od strony amerykańskiej i opis Operacji Kondor. Czym była owa operacja? Był to sojusz wywiadów niektórych państw Ameryki Południowej, który powstał w celu likwidowania...

Autor świetnie opisał sprzysiężenie gen. Augusto Pinocheta, gen. Jorge Rafaela Videli, gen. Alfredo Stroessnera przeciwko swym przeciwnikom politycznym, wspierane po cichu, niestety, przez Stany Zjednoczone.

Słaba Książka,nuda,nuda i jeszcze raz nuda,spodziewałem się biograficznej książki a nie Amerykanie to albo Amerykanie tamto,brakowało tylko informacji że to Amerykanie spłodzili Pinocheta i urodzili.Porażka.

Bardzo ciekawa pozycja dla wybierających się do Chile. Niemniej pozycja trudna w odbiorze. Wcześniej czytałem "Na fałszywych papierach w Chile" która to książka posiada wątek fabularny i czyta się ją zdecydowanie łatwiej.

Rasowa dziennikarska robota. Autor przekopał się przez setki dokumentów, żeby szczegółowo zrekonstruować mechanizmy stojące za zbrodniczą działalnością Pinocheta i spółki. Z gorzkimi pozdrowieniami dla Michała Kamińskiego, Marka Jurka i Tomasza Wołka.

Na półkach: , , , , ,

Po raz pierwszy w ogóle nie podzielam opinii innych czytelników. Książkę nieco przemęczyłem, tysiące faktów, wiele nazwisk, troche jaką teczki IPNowskie, przy czym język naprawdę wspaniały, a tłumaczenie świetne.

1907

Na półkach: , , , ,

Jest to zdecydowanie jedna z lepiej napisanych książek historycznych, jakie miałam okazję czytać, dodatkowo porusza niezbyt rozpowszechniony na polskim rynku wydawniczym temat dyktatur wojskowych Ameryki Południowej XX wieku. Autor skupia się na faktach, popiera wysnute wnioski źródłami, co daje nam pewność, że wszystkie wydarzenia tu zawarte miały miejsce.
Pierwszy raz...

Pozycja godna polecenia dla wszystkich zainteresowanych tematyką dyktatorskich rządów w Ameryce Łacińskiej w XX wieku.

Książka w znacznej mierze oparta jest na materiałach źródłowych pozyskanych w wyniku odtajnienia dokumentów CIA oraz odkrytych w Paragwaju tzw. Archiwów Terroru.
Jako osoba żywo zainteresowana ową tematyką, mogę bez najmniejszych oporów polecić tę...

Dyskusje

• Historia