Hotel Finna

Okładka książki Hotel Finna
James Joyce Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Don Kichot i Sancho Pansa literatura piękna
literatura piękna
Don Kichot i Sancho Pansa
Finn's Hotel
W.A.B.
2015-05-01
2015-05-01
Jerzy Jarniewicz
james joyce finns hotel finneganów tren finnegans wake ulisses Jerzy Jarniewicz

Niezłe, szczególnie cykl dotyczący Issy-Izoldy. Chociaż posłowie uważam za zdecydowanie bardziej (treściowo, forma oczywiście, jak to u Joyce'a, jest mistrzowska) wartościowe.

Przyjemniacki zbiór nieco przytłaczających bogactwem skondensowanych doznań miniaturek, w których humoru czai się nie mniej niż bodźcowego przeciążenia. Pewnie wybrałem sobie najgorsze miejsce na rozpoczęcie znajomości z Joycem.

Może komuś to robi fun, ale mnie to robi kuku. Zaczynam myśleć o sobie, żem trochę głupi i za mało elokwentny, a do tego żem jakiś sztywny, bo przecież Joyce to geniusz, a ja nie potrafię rozszyfrować i docenić jego zabawy słowem, jego neologizmów, jego bystrości. Tak - chyba coś jest nie tak z moim poczuciem humoru, bo to ponoć śmieszne, a mnie tylko - niech będzie mocne...

Przednia. Ekstrawagancka. Epitety oddają w jakiś sposób „Hotel Finna”. Marnie, miernie ale może właśnie „jakoś”, szczególnie, że niełatwo prozę tę oceniać.
Bardziej impresja, słowotwórstwo, forma nade wszystko.
Neologizmy, homonimy, kalmbury, paronomazje – to zaleta i piękno i niekonwencjonalność tego zbiorku.
Książeczka na jeden kęs, ale do powrotów zachęcająca....

James JOYCE - "Hotel Finna"

"Ulisses", a szczególnie "Finnegans Wake" nie tylko przewyższają moje możliwości rozumienia, ale wprowadzają mętlik w mojej biednej głowie, zabierając mnie zdolności jasnego przekazania moich uwag. Proszę więc Państwa o wyrozumiałość. Zacznę od sprawy "technicznej" czyli wpadki naszej drogiej redakcji ...

Genialny język. Brawa dla tłumacza.

• 2017
  • 2018