Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania
Pisania, jak każdego zawodu, można się nauczyć. "Kurs kreatywnego pisania" Katarzyny Bondy, królowej polskiego kryminału, da początkującym pisarzom narzędzia, by mogli swoje pisarskie pomysły realizować pewnie, świadomie i coraz doskonalej. Wyjaśni, jak wygląda struktura powieści i w przystępny sposób uporządkuje teorię konstruowania tekstów literackich. Pomoże także przyszłym pisarzom w odkrywaniu ich mocnych stron, otworzy ich na inną percepcję świata, nauczy samodyscypliny oraz tego, jak szukać tematów i pomysłów.
„Tak, uczę ludzi pisać. Lubię dzielić się swoją wiedzą, pomagać adeptom, wydobywać ich z odmętów grafomanii. Spokojnie, to nie przytyk, gdyż każdy pisarz jest trochę grafomanem. Nie piszę za moich podopiecznych, nie redaguję, nie narzucam im swojej percepcji świata. Staram się jedynie - jak akuszerka - pomagać w ich „literackich porodach”. Bo pisanie książek to nie poezja, gdzie pocałunek Muzy zapładnia twórcę do napisania wiersza, zaś iluminacja jest cenniejsza niż warsztat. Pisanie książek to ciężka, także fizyczna, praca. By napisać kilkaset stron powieści trzeba mieć naprawdę twardy koniec kręgosłupa, a przy tym jednak nadal pozostać artystą. Moim zdaniem to właśnie literatura – a nie film, jak przekonywał towarzysz Lenin – jest królową sztuk. I choć kiedyś sama nie wierzyłam, że to ma sens, bojkotowałam, wyśmiewałam, kpiłam, dziś odszczekuję publicznie: pisania można, a nawet trzeba się nauczyć!”.
Katarzyna Bonda
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Słowa dla każdego
Pisanie wydaje się łatwe. O wiele łatwiejsze od czytania, bo to wymaga od czytelnika uwagi. Pisanie, szczególnie to nakierunkowane na „wenę”, już nie. Pisarz, stereotyp zgarbiony nad maszyną do pisania z fajką w ustach, tworzący stronę za stroną i nieprzejmujący się rzeczywistością. A wszystko dzięki wenie.
Ile w tym prawdy? Cóż, zero. Każdy, kto choć raz próbował pisać na poważnie, dobrze wie, że coś takiego jak wena nie istnieje. Owszem, pojawiają się przebłyski, gdy pisze się lepiej, szybciej i wszystkie słowa układają się tak jak należy. Niestety, czekanie na to, aż w magiczny sposób staniemy się kolejnym Bułhakowem, na nic się nie zda. Przypomnijmy, Michaił tworzył swoją najbardziej znaną powieść latami, długimi latami.
Katarzyna Bonda rozprawia się z mitem weny w sposób logiczny, a przede wszystkim zaskakująco metodyczny. Podręcznik pisania to odpowiednie określenie na „Maszynę do pisania”. Słowo po słowie, kolejne zdania i rozdziały wprowadzają adeptów w świat pisarzy. Bonda zaczęła od rzeczy najprostszych, podwalin, bez których początkujący poruszaliby się po zapisanych kartkach jak niewidomy po autostradzie. Łatwo wpaść pod koła, gdy nie wiemy, w którą stronę się odwrócić. Bonda nie pokazuje „co”, tylko „jak”.
Rozbudowane rozdziały to od początku do końca przeprowadzenie czytelnika przez proces twórczy. Proces, który ten musi „odbębnić”, jeżeli chce skończyć powieść. Stworzenie bohatera, jego otoczenia i całego świata przedstawionego. Bonda rozpisuje też fabułę, opierając się na prostym przykładzie i rozkłada ją na czynniki pierwsze. Sprawia, że proces twórczy zaczyna wyglądać inaczej niż to sobie wyobrażano. Pisanie to ogromna praca, wyrzeczenia i satysfakcja, która pojawia się w różnych momentach. Bonda pomaga uporządkować chaos – coś, co w głowie początkującego twórcy jest rzeczą normalną – dając przy tym multum cennych rad.
Jak dobrze poprowadzić akcję, napisać dialog, by był rzeczywisty, i co dać bohaterowi, by czytelnik mógł się z nim identyfikować. „Maszyna do pisania” to kompleksowa, doskonale opracowana książka dla początkujących i chcących pisać. To niejedyna pozycja na rynku mówiąca o tej trudnej sztuce, ale z całą pewnością jedna z lepiej przygotowanych.
Bartosz Szczygielski
Oceny
Książka na półkach
- 771
- 476
- 166
- 57
- 22
- 14
- 13
- 7
- 6
- 5
OPINIE i DYSKUSJE
Dobrze napisana. Bardzo mi pomogła.
Dobrze napisana. Bardzo mi pomogła.
Pokaż mimo toKiedyś rzeczywiście dała mi dużo do myślenia, jednak patrząc z dzisiejszej perspektywy - warto ją przeczytać, jednak trzeba się trzymać swojego planu na pisanie, idąc niektórymi tropami, cóż, trzeba by pisać literaturę ściśle rozrywkową, która może i przynosi pieniądze (sic) ale czy chcemy przejść do historii jako kolejny King, Brown czy Mróz?
Książka rzeczywiście uczy warsztatu, znajdowania inspiracji do historii, planowania postaci i tworzenia miejsc, jednak panuje tutaj chaos jeśli chodzi o tworzenie fabuły a za dużo jest na temat procesu wydawniczego.
Tak czy inaczej początkujący w pisaniu (a i do nich się zaliczam) naprawdę wiele zyskają. Dla tych co chcą tylko czytać... jedynie w celach poznawczych, a nuż odkurzą stare marzenia na temat pisania?
Kiedyś rzeczywiście dała mi dużo do myślenia, jednak patrząc z dzisiejszej perspektywy - warto ją przeczytać, jednak trzeba się trzymać swojego planu na pisanie, idąc niektórymi tropami, cóż, trzeba by pisać literaturę ściśle rozrywkową, która może i przynosi pieniądze (sic) ale czy chcemy przejść do historii jako kolejny King, Brown czy Mróz?
więcej Pokaż mimo toKsiążka rzeczywiście uczy...
książka 5/10
Kilka fragmentów wartych zaznaczenia. Jednak jest to tylko typowy podręcznik. Brak twórczych odkryć. Praktycznie wszystko to, co tu jest można przeczytać w internecie na polskich/zagranicznych portalach. Tyle, że tutaj wszystko jest ładnie skategoryzowane i zebrane do kupy, no i oprawione w całkiem zgrabną grafikę.
Jako poradnik w tym temacie – nie polecam, są lepsze, ale są też dużo gorsze. Z tąd ocena dokładnie w połowie.
10 - Arcydzieło;
9 - Wybitna;
8 - Bardzo dobra;
7 - Dobra;
6 - Może być;
5 - Średnia;
4 - Taka se;
3 - Skończyłem z musu;
2 - Tragedia;
1 - Gorzej niż tragedia, nie wiem jak skończyłem;
książka 5/10
więcej Pokaż mimo toKilka fragmentów wartych zaznaczenia. Jednak jest to tylko typowy podręcznik. Brak twórczych odkryć. Praktycznie wszystko to, co tu jest można przeczytać w internecie na polskich/zagranicznych portalach. Tyle, że tutaj wszystko jest ładnie skategoryzowane i zebrane do kupy, no i oprawione w całkiem zgrabną grafikę.
Jako poradnik w tym temacie – nie polecam, są...
FAJNA
FAJNA
Pokaż mimo toMyślałam, że to będzie książka warsztatowa.
Jednak i tak, i nie, ponieważ okazało się, że zawiera także przykłady dlaczego warto pisać, odniesienia do przełamywania trudności związanych z pisaniem, i mnóstwo pozytywnej motywacji dla aspirujących przyszłych pisarzy.
Już koło 30 strony tak wciągnęła, że płynęłam z czytaniem, nie myśląc o niczym innym, zostawiając nierozwiązane problemy na później, przestając słyszeć koszącego trawnik ogrodnika...
Cytat, który najbardziej mnie urzekł:
"Jeśli chcesz pisać, jesteś tak samo potrzebny jak piekarz, kucharka, szewc czy policjant. Dla kultury twoja praca znaczy więcej niż praca copywritera, który talent zamienia na pieniądze, by wzrastała konsumpcja. Ty możesz jednak otworzyć oczy także pracownikowi agencji reklamowej, by i on poczuł prawdziwe emocje".
- przypomniał mi o uniwersalnej prawdzie, że artyści są tak samo potrzebni światu jak rzemieślnicy, naukowcy i ludzie biznesu - o ile nie bardziej? aby nasze społeczeństwo trwało, człowieczeństwo nie zanikało i rozwój podążał w kierunku rozkwitu, a nie zagłady. Piękne odniesienie do genialnego filmu pt. "Filozofowie" (eng. "After the Dark" z 2013) - przy okazji też Polecam :)
Myślałam, że to będzie książka warsztatowa.
więcej Pokaż mimo toJednak i tak, i nie, ponieważ okazało się, że zawiera także przykłady dlaczego warto pisać, odniesienia do przełamywania trudności związanych z pisaniem, i mnóstwo pozytywnej motywacji dla aspirujących przyszłych pisarzy.
Już koło 30 strony tak wciągnęła, że płynęłam z czytaniem, nie myśląc o niczym innym, zostawiając...
Oj, nie...
Oj, nie...
Pokaż mimo toWiązałam z nią wielkie nadzieje i poczesci je spełniłam. Jest wiele rzeczy, które człowiek intuicyjnie wie, ale tutaj mógł sobie te własnie rzeczy uświadomić. Druga część (ta krótsza) trochę mnie zawiodła, zwłaszcza jeśli chodzi o przygotowanie pozycji dla wydawcy. Wydaje mi się, że to było potraktowane trochę po macoszemu, można było dać więcej konkretnych wskazówek. Ogólnie szybko się czyta i wiele rzeczy można wynotować na przyszłość.
Wiązałam z nią wielkie nadzieje i poczesci je spełniłam. Jest wiele rzeczy, które człowiek intuicyjnie wie, ale tutaj mógł sobie te własnie rzeczy uświadomić. Druga część (ta krótsza) trochę mnie zawiodła, zwłaszcza jeśli chodzi o przygotowanie pozycji dla wydawcy. Wydaje mi się, że to było potraktowane trochę po macoszemu, można było dać więcej konkretnych wskazówek....
więcej Pokaż mimo toInspirująca propozycja słynnej autorki kryminałów i przy okazji autorki kursów kreatywnego pisania. Bogaty spis lektur dodatkowych.
Inspirująca propozycja słynnej autorki kryminałów i przy okazji autorki kursów kreatywnego pisania. Bogaty spis lektur dodatkowych.
Pokaż mimo toNapisany świetnym językiem poradnik dla przyszłych pisarzy, pełen cennych wskazówek i praktycznych rad. Po każdym rozdziale ćwiczenia zachęcające do szukania inspiracji i podejmowania własnych prób pisarskich. Czytałam ją z rosnącym zaciekawieniem. Autorka dzieli się swoimi bogatymi doświadczeniami: odkrywa tajniki zawodu oraz swojego warsztatu. Wszystko w sposób lekki, momentami dowcipny unikajqc mentorskiego tonu. Szkoda, ze teraz niedostępna w księgarniach. Polecam.
Napisany świetnym językiem poradnik dla przyszłych pisarzy, pełen cennych wskazówek i praktycznych rad. Po każdym rozdziale ćwiczenia zachęcające do szukania inspiracji i podejmowania własnych prób pisarskich. Czytałam ją z rosnącym zaciekawieniem. Autorka dzieli się swoimi bogatymi doświadczeniami: odkrywa tajniki zawodu oraz swojego warsztatu. Wszystko w sposób lekki,...
więcej Pokaż mimo toIg life_by_her
„Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania” Katarzyna Bonda
Jakiś czas temu skończyłam lekturę „Maszyna do pisania…”. To jest zupełnie coś innego, niż dotychczas miałam okazję czytać.
Książka podzielona jest na klika rozdziałów :
☀️Opowieść – m.in. źródła poszukiwań, prasówka, gatunek powieść, pierwszy zapis pomysłu
☀️Bohater – m.in. wygląd i psychologia postaci, wiek, płeć, tło bohatera – czyli ogólnie zarys postaci.
☀️Świat przedstawiony – m.in. miejsce i czas akcji
☀️Fabuła – m.in. struktury i przebieg fabuły
☀️Narracja – odnośnie wyboru typu narracji
☀️Dialog
☀️Poprawianie i redakcja.
Autorka przedstawia techniczne podejście do pisarstwa, a każdy rozdział jest podsumowany w kilku punktach oraz zawiera ćwiczenia. Np. polowanie na bohatera, szukanie kogoś, kto nas zainspiruje i będziemy mogli dopisać do niego historię, faktycznie zapożyczając jedynie wygląd zewnętrzny oraz cechy zachowania.
W treści książki znajdziemy wiele porad, ale również przestróg przed romantyzowaniem zawodu pisarza, który doświadcza jedynie weny i blichtru. Moją historię, którą zapisuję od kilku miesięcy, przeanalizowałam kartka po kartce z „Maszyną do pisania”. Zajęło mi to trochę czasu, ale w zamian doszłam do bardzo ciekawych i świadomych punktów zwrotnych.
Ig life_by_her
więcej Pokaż mimo to„Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania” Katarzyna Bonda
Jakiś czas temu skończyłam lekturę „Maszyna do pisania…”. To jest zupełnie coś innego, niż dotychczas miałam okazję czytać.
Książka podzielona jest na klika rozdziałów :
☀️Opowieść – m.in. źródła poszukiwań, prasówka, gatunek powieść, pierwszy zapis pomysłu
☀️Bohater – m.in. wygląd i...