Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania

Okładka książki Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania Katarzyna Bonda
2015-02-04
2015-02-04
kreatywność pisanie

Słowa dla każdego

Żaden kurs nie nauczy nikogo pisać, jeśli komuś brakuje determinacji, a większość opiera się właśnie na coachingu. Ten jest jednym z bardziej sensownych. Zbiór rad i pomysłów, jak się "odpalić". Nie ma weny, jest rzemiosło, nie ma talentu, są skille (okej, talent pomaga w lepszym przyswojeniu praktyki, ale jego brak można nadrobić!). Całkiem sporo o konstrukcji powieści - większość osób nie zauważa, nie myśli nad tym, i słusznie, ale jeśli ktoś by chciał poznać szkielet historyj, to tu może je poznać. Bardzo fajna pozycja.

Ta książka pomaga w planowaniu i napisaniu powieści. Szczera do bólu, ale uczciwa. Szkoda, że nie ma drugiej części wydanej, chociaż jest o niej mowa w książce.

Dla kogoś, kto marzy o przygodzie pisarskiej! Podręcznik składa się z jasno opisanych form teoretycznych ułatwiających tworzenie ogółu wydawniczego z fabułą. Bo kto inny może znać się na procesie twórczym niż osoba mająca na koncie wiele kasowych powieści. Fani pokochali jej kryminały. Niech poznają Katarzynę Bondę jako redaktorkę kreatywnego pisania. "Maszyna do pisania" trafiła do mnie dzięki uprzejmości losu i odpowiedniego doboru wykładowcy na studiach. Nie potrafię ocenić tej pozycji obiektywnie, ponieważ nie jestem specjalistą na ten temacie. To osobista opinia, poparta istotą ochoty podzielenia się tajnikami pisarskimi autorki.

Dla każdego, kto myśli o pisaniu na serio. Podręcznik prawdziwy.

Dla każdego, kto myśli o pisaniu na serio. Podręcznik prawdziwy.

Spodziewałem się lania wody przesiąkniętego wizją zajebistości autorki i srodze się pomyliłem.
Maszyna do pisania sprawiła, że miałem ochotę kupić kurs u Pani Katarzyny, jednak chwilowo się z tym wstrzymam, bo przecież najpierw warto przerobić ćwiczenia z książki, których nie brakuje.
Podoba mi się jej podejście do pisania, podoba mi się podejście do nauki rzemiosła, oraz to, że ani razu nie poczułem się jakby patrzyła na mnie z góry, a to duży plus.
Polecam kolegom/koleżankom grafomanom :)

Przeczytałem parę książek o tym jak pisać. Między innymi:
- "Jak pisać", Stephen King.
- "O pisaniu na chłodno", Remigiusz Mróz.

Głównym przekazem w nich było - "siadajta i piszta". Bez jakichkolwiek przygotowań. Po prostu opowieść musi wyjść z ciebie. Dało mi to dużo do myślenia. Bo skoro dwaj bardzo znani autorzy dają takie rady, to coś musi w tym być i że to chyba jest jedyny sposób, aby osiągnąć taki sukces.

W "Maszynie" na szczęście dowiedziałem się, że jest inna droga - analityczna.
Autorka przedstawia jak podejść do książki krok po kroku. Obmyślić plan, przygotować fabułę, wypełnić kwestionariusz bohatera, zrobić przymiarki i zobaczyć co gra, a co nie. Niektórym może wydawać się, że jest to sporo zbędnej pracy, ale osobiście do mnie to przemawia. Dlaczego? Ponieważ przed przystąpieniem do "właściwego" pisania mam wszystkie narzędzia, części i instrukcję pod ręką, gotowe do użycia.

W swoich książkach, King i Mróz, powinni od razu napisać, że są to poradniki dla osób, które potrafią ułożyć wszystko w głowie i nad tym zapanować. Ja niestety taki nie jestem.

Tak czy siak, każdy wybiera własne preferencje, a na koniec dnia i tak liczy się to, które książki zostały napisane i wydane :)

Przeczytałem parę książek o tym jak pisać. Między innymi:
- "Jak pisać", Stephen King.
- "O pisaniu na chłodno", Remigiusz Mróz.

Jedna z najlepszych książek o pisaniu,jakie kiedykolwiek miałam przyjemność czytac. Bonda w przeciwieństwie do Mroza nie leję wody i nie ma napompowanego ego. W książce każdy,kto chce pisać znajdzie wszystko to,co jest potrzebne,aby zacząć pisać. Książka napisana świetnym językiem,naszpikowana poradami. Nie wiem skąd tak niska ocena. Ja polecam, ta książka jest więcej warta niż tysiąc kursów.

Dobrze napisana. Bardzo mi pomogła.

Dobrze napisana. Bardzo mi pomogła.

Ig life_by_her

„Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania” Katarzyna Bonda

Jakiś czas temu skończyłam lekturę „Maszyna do pisania…”. To jest zupełnie coś innego, niż dotychczas miałam okazję czytać.
Książka podzielona jest na klika rozdziałów :

☀️Opowieść – m.in. źródła poszukiwań, prasówka, gatunek powieść, pierwszy zapis pomysłu
☀️Bohater – m.in. wygląd i psychologia postaci, wiek, płeć, tło bohatera – czyli ogólnie zarys postaci.
☀️Świat przedstawiony – m.in. miejsce i czas akcji
☀️Fabuła – m.in. struktury i przebieg fabuły
☀️Narracja – odnośnie wyboru typu narracji
☀️Dialog
☀️Poprawianie i redakcja.

Autorka przedstawia techniczne podejście do pisarstwa, a każdy rozdział jest podsumowany w kilku punktach oraz zawiera ćwiczenia. Np. polowanie na bohatera, szukanie kogoś, kto nas zainspiruje i będziemy mogli dopisać do niego historię, faktycznie zapożyczając jedynie wygląd zewnętrzny oraz cechy zachowania.

W treści książki znajdziemy wiele porad, ale również przestróg przed romantyzowaniem zawodu pisarza, który doświadcza jedynie weny i blichtru. Moją historię, którą zapisuję od kilku miesięcy, przeanalizowałam kartka po kartce z „Maszyną do pisania”. Zajęło mi to trochę czasu, ale w zamian doszłam do bardzo ciekawych i świadomych punktów zwrotnych.

Ig life_by_her

„Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania” Katarzyna Bonda

Książka podzielona jest na klika rozdziałów :

☀️Bohater – m.in. wygląd i...

książka 5/10

Kilka fragmentów wartych zaznaczenia. Jednak jest to tylko typowy podręcznik. Brak twórczych odkryć. Praktycznie wszystko to, co tu jest można przeczytać w internecie na polskich/zagranicznych portalach. Tyle, że tutaj wszystko jest ładnie skategoryzowane i zebrane do kupy, no i oprawione w całkiem zgrabną grafikę.
Jako poradnik w tym temacie – nie polecam, są lepsze, ale są też dużo gorsze. Z tąd ocena dokładnie w połowie.

10 - Arcydzieło;
3 - Skończyłem z musu;
2 - Tragedia;
1 - Gorzej niż tragedia, nie wiem jak skończyłem;

książka 5/10

Jako poradnik w tym temacie – nie polecam, są...

• Poradniki
  • Pisanie