Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania
Pisania, jak każdego zawodu, można się nauczyć. "Kurs kreatywnego pisania" Katarzyny Bondy, królowej polskiego kryminału, da początkującym pisarzom narzędzia, by mogli swoje pisarskie pomysły realizować pewnie, świadomie i coraz doskonalej. Wyjaśni, jak wygląda struktura powieści i w przystępny sposób uporządkuje teorię konstruowania tekstów literackich. Pomoże także przyszłym pisarzom w odkrywaniu ich mocnych stron, otworzy ich na inną percepcję świata, nauczy samodyscypliny oraz tego, jak szukać tematów i pomysłów.
„Tak, uczę ludzi pisać. Lubię dzielić się swoją wiedzą, pomagać adeptom, wydobywać ich z odmętów grafomanii. Spokojnie, to nie przytyk, gdyż każdy pisarz jest trochę grafomanem. Nie piszę za moich podopiecznych, nie redaguję, nie narzucam im swojej percepcji świata. Staram się jedynie - jak akuszerka - pomagać w ich „literackich porodach”. Bo pisanie książek to nie poezja, gdzie pocałunek Muzy zapładnia twórcę do napisania wiersza, zaś iluminacja jest cenniejsza niż warsztat. Pisanie książek to ciężka, także fizyczna, praca. By napisać kilkaset stron powieści trzeba mieć naprawdę twardy koniec kręgosłupa, a przy tym jednak nadal pozostać artystą. Moim zdaniem to właśnie literatura – a nie film, jak przekonywał towarzysz Lenin – jest królową sztuk. I choć kiedyś sama nie wierzyłam, że to ma sens, bojkotowałam, wyśmiewałam, kpiłam, dziś odszczekuję publicznie: pisania można, a nawet trzeba się nauczyć!”.
Katarzyna Bonda
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Słowa dla każdego
Pisanie wydaje się łatwe. O wiele łatwiejsze od czytania, bo to wymaga od czytelnika uwagi. Pisanie, szczególnie to nakierunkowane na „wenę”, już nie. Pisarz, stereotyp zgarbiony nad maszyną do pisania z fajką w ustach, tworzący stronę za stroną i nieprzejmujący się rzeczywistością. A wszystko dzięki wenie.
Ile w tym prawdy? Cóż, zero. Każdy, kto choć raz próbował pisać na poważnie, dobrze wie, że coś takiego jak wena nie istnieje. Owszem, pojawiają się przebłyski, gdy pisze się lepiej, szybciej i wszystkie słowa układają się tak jak należy. Niestety, czekanie na to, aż w magiczny sposób staniemy się kolejnym Bułhakowem, na nic się nie zda. Przypomnijmy, Michaił tworzył swoją najbardziej znaną powieść latami, długimi latami.
Katarzyna Bonda rozprawia się z mitem weny w sposób logiczny, a przede wszystkim zaskakująco metodyczny. Podręcznik pisania to odpowiednie określenie na „Maszynę do pisania”. Słowo po słowie, kolejne zdania i rozdziały wprowadzają adeptów w świat pisarzy. Bonda zaczęła od rzeczy najprostszych, podwalin, bez których początkujący poruszaliby się po zapisanych kartkach jak niewidomy po autostradzie. Łatwo wpaść pod koła, gdy nie wiemy, w którą stronę się odwrócić. Bonda nie pokazuje „co”, tylko „jak”.
Rozbudowane rozdziały to od początku do końca przeprowadzenie czytelnika przez proces twórczy. Proces, który ten musi „odbębnić”, jeżeli chce skończyć powieść. Stworzenie bohatera, jego otoczenia i całego świata przedstawionego. Bonda rozpisuje też fabułę, opierając się na prostym przykładzie i rozkłada ją na czynniki pierwsze. Sprawia, że proces twórczy zaczyna wyglądać inaczej niż to sobie wyobrażano. Pisanie to ogromna praca, wyrzeczenia i satysfakcja, która pojawia się w różnych momentach. Bonda pomaga uporządkować chaos – coś, co w głowie początkującego twórcy jest rzeczą normalną – dając przy tym multum cennych rad.
Jak dobrze poprowadzić akcję, napisać dialog, by był rzeczywisty, i co dać bohaterowi, by czytelnik mógł się z nim identyfikować. „Maszyna do pisania” to kompleksowa, doskonale opracowana książka dla początkujących i chcących pisać. To niejedyna pozycja na rynku mówiąca o tej trudnej sztuce, ale z całą pewnością jedna z lepiej przygotowanych.
Bartosz Szczygielski
Oceny
Książka na półkach
- 788
- 532
- 175
- 67
- 24
- 14
- 12
- 8
- 7
- 5
OPINIE i DYSKUSJE
Najlepszy kurs pisania, jaki w języku polskim dane mi było przeczytać! Mam swój pokreślony, zniszczony egzemplarz i nikomu nie oddam. Cieszę się, że pisarka chciała zdradzić tajniki pisania. Owszem, znajomość anatomii utworów, czy też inżynieryjne podejście do pisania nie zaczaruje czytelnika i nie zamieni go w wyśmienitego pisarza, ale kto wie? Ta książka może być akuszerem płodnych umysłów- ja spróbuję! Polecam.
Twój link referencyjny to: http://www.finta.pl/ref/PingPong444
Najlepszy kurs pisania, jaki w języku polskim dane mi było przeczytać! Mam swój pokreślony, zniszczony egzemplarz i nikomu nie oddam. Cieszę się, że pisarka chciała zdradzić tajniki pisania. Owszem, znajomość anatomii utworów, czy też inżynieryjne podejście do pisania nie zaczaruje czytelnika i nie zamieni go w wyśmienitego pisarza, ale kto wie? Ta książka może być...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNaprawdę pomocna pozycja w tworzeniu własnej ksiazki
Naprawdę pomocna pozycja w tworzeniu własnej ksiazki
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toŻaden kurs nie nauczy nikogo pisać, jeśli komuś brakuje determinacji, a większość opiera się właśnie na coachingu. Ten jest jednym z bardziej sensownych. Zbiór rad i pomysłów, jak się "odpalić". Nie ma weny, jest rzemiosło, nie ma talentu, są skille (okej, talent pomaga w lepszym przyswojeniu praktyki, ale jego brak można nadrobić!). Całkiem sporo o konstrukcji powieści - większość osób nie zauważa, nie myśli nad tym, i słusznie, ale jeśli ktoś by chciał poznać szkielet historyj, to tu może je poznać. Bardzo fajna pozycja.
Żaden kurs nie nauczy nikogo pisać, jeśli komuś brakuje determinacji, a większość opiera się właśnie na coachingu. Ten jest jednym z bardziej sensownych. Zbiór rad i pomysłów, jak się "odpalić". Nie ma weny, jest rzemiosło, nie ma talentu, są skille (okej, talent pomaga w lepszym przyswojeniu praktyki, ale jego brak można nadrobić!). Całkiem sporo o konstrukcji powieści -...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toTa książka pomaga w planowaniu i napisaniu powieści. Szczera do bólu, ale uczciwa. Szkoda, że nie ma drugiej części wydanej, chociaż jest o niej mowa w książce.
Ta książka pomaga w planowaniu i napisaniu powieści. Szczera do bólu, ale uczciwa. Szkoda, że nie ma drugiej części wydanej, chociaż jest o niej mowa w książce.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toDla kogoś, kto marzy o przygodzie pisarskiej! Podręcznik składa się z jasno opisanych form teoretycznych ułatwiających tworzenie ogółu wydawniczego z fabułą. Bo kto inny może znać się na procesie twórczym niż osoba mająca na koncie wiele kasowych powieści. Fani pokochali jej kryminały. Niech poznają Katarzynę Bondę jako redaktorkę kreatywnego pisania. "Maszyna do pisania" trafiła do mnie dzięki uprzejmości losu i odpowiedniego doboru wykładowcy na studiach. Nie potrafię ocenić tej pozycji obiektywnie, ponieważ nie jestem specjalistą na ten temacie. To osobista opinia, poparta istotą ochoty podzielenia się tajnikami pisarskimi autorki.
Dla kogoś, kto marzy o przygodzie pisarskiej! Podręcznik składa się z jasno opisanych form teoretycznych ułatwiających tworzenie ogółu wydawniczego z fabułą. Bo kto inny może znać się na procesie twórczym niż osoba mająca na koncie wiele kasowych powieści. Fani pokochali jej kryminały. Niech poznają Katarzynę Bondę jako redaktorkę kreatywnego pisania. "Maszyna do...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toDla każdego, kto myśli o pisaniu na serio. Podręcznik prawdziwy.
Dla każdego, kto myśli o pisaniu na serio. Podręcznik prawdziwy.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toSpodziewałem się lania wody przesiąkniętego wizją zajebistości autorki i srodze się pomyliłem.
Maszyna do pisania sprawiła, że miałem ochotę kupić kurs u Pani Katarzyny, jednak chwilowo się z tym wstrzymam, bo przecież najpierw warto przerobić ćwiczenia z książki, których nie brakuje.
Podoba mi się jej podejście do pisania, podoba mi się podejście do nauki rzemiosła, oraz to, że ani razu nie poczułem się jakby patrzyła na mnie z góry, a to duży plus.
Polecam kolegom/koleżankom grafomanom :)
Spodziewałem się lania wody przesiąkniętego wizją zajebistości autorki i srodze się pomyliłem.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toMaszyna do pisania sprawiła, że miałem ochotę kupić kurs u Pani Katarzyny, jednak chwilowo się z tym wstrzymam, bo przecież najpierw warto przerobić ćwiczenia z książki, których nie brakuje.
Podoba mi się jej podejście do pisania, podoba mi się podejście do nauki rzemiosła, oraz...
Jedna z najlepszych książek o pisaniu,jakie kiedykolwiek miałam przyjemność czytac. Bonda w przeciwieństwie do Mroza nie leję wody i nie ma napompowanego ego. W książce każdy,kto chce pisać znajdzie wszystko to,co jest potrzebne,aby zacząć pisać. Książka napisana świetnym językiem,naszpikowana poradami. Nie wiem skąd tak niska ocena. Ja polecam, ta książka jest więcej warta niż tysiąc kursów.
Jedna z najlepszych książek o pisaniu,jakie kiedykolwiek miałam przyjemność czytac. Bonda w przeciwieństwie do Mroza nie leję wody i nie ma napompowanego ego. W książce każdy,kto chce pisać znajdzie wszystko to,co jest potrzebne,aby zacząć pisać. Książka napisana świetnym językiem,naszpikowana poradami. Nie wiem skąd tak niska ocena. Ja polecam, ta książka jest więcej warta...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toDobrze napisana. Bardzo mi pomogła.
Dobrze napisana. Bardzo mi pomogła.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPrzeczytałem parę książek o tym jak pisać. Między innymi:
- "Jak pisać", Stephen King.
- "O pisaniu na chłodno", Remigiusz Mróz.
Głównym przekazem w nich było - "siadajta i piszta". Bez jakichkolwiek przygotowań. Po prostu opowieść musi wyjść z ciebie. Dało mi to dużo do myślenia. Bo skoro dwaj bardzo znani autorzy dają takie rady, to coś musi w tym być i że to chyba jest jedyny sposób, aby osiągnąć taki sukces.
W "Maszynie" na szczęście dowiedziałem się, że jest inna droga - analityczna.
Autorka przedstawia jak podejść do książki krok po kroku. Obmyślić plan, przygotować fabułę, wypełnić kwestionariusz bohatera, zrobić przymiarki i zobaczyć co gra, a co nie. Niektórym może wydawać się, że jest to sporo zbędnej pracy, ale osobiście do mnie to przemawia. Dlaczego? Ponieważ przed przystąpieniem do "właściwego" pisania mam wszystkie narzędzia, części i instrukcję pod ręką, gotowe do użycia.
W swoich książkach, King i Mróz, powinni od razu napisać, że są to poradniki dla osób, które potrafią ułożyć wszystko w głowie i nad tym zapanować. Ja niestety taki nie jestem.
Tak czy siak, każdy wybiera własne preferencje, a na koniec dnia i tak liczy się to, które książki zostały napisane i wydane :)
Przeczytałem parę książek o tym jak pisać. Między innymi:
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to- "Jak pisać", Stephen King.
- "O pisaniu na chłodno", Remigiusz Mróz.
Głównym przekazem w nich było - "siadajta i piszta". Bez jakichkolwiek przygotowań. Po prostu opowieść musi wyjść z ciebie. Dało mi to dużo do myślenia. Bo skoro dwaj bardzo znani autorzy dają takie rady, to coś musi w tym być i że to chyba jest...