rozwińzwiń

Inny Meksyk. Inne sny: Opowieści Zapatystów

Okładka książki Inny Meksyk. Inne sny: Opowieści Zapatystów Barbara Prądzyńska
Okładka książki Inny Meksyk. Inne sny: Opowieści Zapatystów
Barbara Prądzyńska Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Bractwa Trojka reportaż
165 str. 2 godz. 45 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Oficyna Wydawnicza Bractwa Trojka
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Liczba stron:
165
Czas czytania
2 godz. 45 min.
Język:
polski
ISBN:
9788393996506
Tagi:
Zapatyści zapatyzm Meksyk anarchizm alterglobalizm dekolonizacja Chiapas literatura faktu
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
26 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
353
198

Na półkach: , ,

"Inny Meksyk" składa się właściwie z czterech części:
- część historyczna, czyli fragmenty przemówień Zapatystów
- część literacka, czyli tytułowe opowieści i bajki Zapatystów
- część reportażowa gdzie jest wywiad z Podkomendantem Marcosem
- część recenzjowa, że tak to nazwę, bo mamy tutaj teksty różnych pisarzy i filozofów dotyczące ich spojrzenia na ruch zapatystowski. Swoista recenzja tego ruchu, dlatego tak nazwałem sobie tą część książki.

Moim zdaniem jest to bardzo dobra książka dla każdego, kto chciałby poznać lepiej ruch zapatystowski oraz ich sposób myślenia. Same opowiadania zaś są moim zdaniem cudowne, bo widać, że to tak naprawdę opowieści indiańskie, czasem mocno czasem mniej, przerobione na modłę zapatystowską.

Książka zaczyna się hymnem Zapatystów, dalej jest wstęp napisany przez Barbarę Prądzyńską, która wybrała, przetłumaczyła i opracowała teksty z książki w którym pisze jak poznała Zapatystów i dlaczego ta książka powstała. Dalej mamy słownik haseł, wykaz bohaterów opowiadań i chronologia wydarzeń.

Dalej zaczyna się pierwsza część książki "Ogień słowa: Wybrane deklaracje i komunikaty Zapatystów (fragmenty)", której poszczególne rozdziały to:
- Pierwsza deklaracja z Dżungli Lakandońskiej
- Co nam chcą wybaczyć?
- Czwarta deklaracja z Dżungli Lakandońskiej
- Główne przesłanie EZLN przed parlamentem
- Szósta deklaracja z Dżungli Lakandońskiej
- Komunikat Podziemnego Rewolucyjnego Komitetu Indiańskiego - Komendy Głównej Zapatysowskiej Armii Wyzwolenia Narodowego
- Pomiędzy światłem a cieniem

Druga część, "Inne opowiadania", zawiera tytułowe opowiadania Zapatystów, takie jak:
- Historia o Don Durito
- Lew zabija, patrząc
- Historia myszki i kotka
- Historia miecza, drzewa, kamienia i wody
- Stary Antoni
- Historia hałasu i ciszy
- Historia o innych
- Historia nocnego powietrza
- O cieniu, który podniósł Księżyc
- Eliasz Contreras wyjaśnia Magdalenie swoją bardzo osobliwą teorię miłości i "tych" spraw
- Grudzień i historia książki bez rąk
- Spotkanie Eliasza Contrerasa i Magdaleny
- Pedagogika maczety
- Historia o innym listku (środek na ból serca)
- Historia o czasach
- My następni: tak, zrozumieliśmy

Część reportażowa o której wspomniałem to "Spojrzenie i głos z Dżungli Lakandońskiej: Fragment wywiadu Laury Castellanos z Podkomendantem Marcosem"

Ostatnia część nazywa się "Zbuntowane sny: rozważania nad zapatyzmem" i są tam teksty autorstwa Johna Bergera, Luisa Martineza Andrade, Michaela Löwego i Fernanda Matamarosa.

"Inny Meksyk" składa się właściwie z czterech części:
- część historyczna, czyli fragmenty przemówień Zapatystów
- część literacka, czyli tytułowe opowieści i bajki Zapatystów
- część reportażowa gdzie jest wywiad z Podkomendantem Marcosem
- część recenzjowa, że tak to nazwę, bo mamy tutaj teksty różnych pisarzy i filozofów dotyczące ich spojrzenia na ruch zapatystowski....

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
798
81

Na półkach: , ,

Trochę rozczarowanie, bo książka dość pobieżnie opisuje ruch zapatystowski. Z pewnością nie można powiedzieć, że wyczerpuje temat. Szkoda, bo z tego co wiem, to jedyna pozycja na polskim rynku wydawniczym poruszająca ten temat. Najbardziej wartościowa jej część to wywiad z podkomendantem Marcosem oraz "Rozważania nad zapatyzmem". Reszta jakby wrzucona z braku lepszego pomysłu czym wypełnić jej treść.

Trochę rozczarowanie, bo książka dość pobieżnie opisuje ruch zapatystowski. Z pewnością nie można powiedzieć, że wyczerpuje temat. Szkoda, bo z tego co wiem, to jedyna pozycja na polskim rynku wydawniczym poruszająca ten temat. Najbardziej wartościowa jej część to wywiad z podkomendantem Marcosem oraz "Rozważania nad zapatyzmem". Reszta jakby wrzucona z braku lepszego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
663
293

Na półkach: ,

„Inny Meksyk. Opowieści zapatystów” miałam w rękach i teraz wiem, kto zacz zapatysta i czym różni się od Zapatysty. Tak, poszerzyłam swój horyzont, to dobrze i teraz mogę być zapastystologiem (specjalistką od tych z małej litery). Oczywiście żartuję, bo co ja tam wiem.

Jednak ta książka nie jest dla mnie, przynajmniej nie na ten moment. Mam zbyt małą wiedze ogólną na temat Meksyku, czy ruchu zapatystów aby sięgać po materiały źródłowe. Bo „Inny Meksyk…” to właśnie zbiór takowych. Czytam opowiadania Marcosa, deklaracje z Dżungli Lakandońskiej czy komunikaty Podziemnego Rewolucyjnego Komitetu Indiańskiego i co ja mam z tym zrobić, do czego przypiąć? Nie, zdecydowanie w takim temacie wolę zgłębiać wiedzę od ogółu ku szczegółowi. Ale nic straconego, książka jest, jak będę gotowa i mądrzejsza to zawsze mogę po nią sięgnąć.

„Inny Meksyk. Opowieści zapatystów” miałam w rękach i teraz wiem, kto zacz zapatysta i czym różni się od Zapatysty. Tak, poszerzyłam swój horyzont, to dobrze i teraz mogę być zapastystologiem (specjalistką od tych z małej litery). Oczywiście żartuję, bo co ja tam wiem.

Jednak ta książka nie jest dla mnie, przynajmniej nie na ten moment. Mam zbyt małą wiedze ogólną na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
125
40

Na półkach:

Książka dylemat, z jednej strony ogromny szacunek i 10/10 za pierwszą w Polsce książkę o EZLN, a z drugiej zawartość trochę rozczarowała. Głównie z faktu, że połowa materiałów i tekstów w książce była dostępna w internecie na długo przed wydaniem tej pozycji. Książka zdecydowanie warta polecenia dla osób które dopiero zainteresowały się fenomenem EZLN i szukają odpowiedniego wprowadzenia, za to dla osób które chcą zgłębić wiedzę w oparciu o opracowania analizujące doktrynę polityczną EZLN mogą być rozczarowane. Choć jest w tej książce kilka mocnych elementów jak bajeczne opowiadania Marcosa. Nie żałuje zakupu.

Książka dylemat, z jednej strony ogromny szacunek i 10/10 za pierwszą w Polsce książkę o EZLN, a z drugiej zawartość trochę rozczarowała. Głównie z faktu, że połowa materiałów i tekstów w książce była dostępna w internecie na długo przed wydaniem tej pozycji. Książka zdecydowanie warta polecenia dla osób które dopiero zainteresowały się fenomenem EZLN i szukają...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    47
  • Przeczytane
    34
  • Posiadam
    19
  • Ulubione
    2
  • Anarchizm
    2
  • Meksyk
    1
  • Ebook
    1
  • Ameryki
    1
  • 2020
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Inny Meksyk. Inne sny: Opowieści Zapatystów


Podobne książki

Przeczytaj także