Blackout

2015-01-28
Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska
Inne

Oficjalne recenzje i

Zaraz będzie ciemno! (Zamknij się!)

Link do recenzji

430 63 67

Naprawdę niepokojąca książka, gdy zaczniesz się zastanawiać, jak ty być zareagował w takiej sytuacji i uświadomisz sobie, że brak prądu nie oznaczy tylko, że nie obejrzysz telewizji, ani nie odpiszesz na wiadomość w telefonie.

Zaskakujące w tej książce jest to, że pomimo praktycznie braku napięcia nie jest nudna. Wywołuje niepokój, milion myśli i przez cały czas z tyłu głowy kołatają się pytania. Myślę, że spokojnie zostanie ze mną na dłużej i zdecydowanie nie chciałabym takiej przyszłości.

Zmęczyłam się, czytając tą cegłę. Pomysł naprawdę dobry i szczerze mówiąc - zaskakujący. Nie sądziłam, że jesteśmy aż tak zależni do prądu. Ale brak mi tu bohaterów, do których mogłabym się przywiązać. Wszyscy są jacyś tacy nijacy. No i to przeładowanie technicznymi opisami. O matko - jak przez to przebrnąć. Nie wiem, czytelnicy lubujący się w takich opisach na pewno dadzą więcej punktów, ale ja po prostu byłam zmęczona.

Na półkach: , , , , ,

"Blackout" nie spełnił moich czytelniczych oczekiwań. Ten opasły prawie osiemset-stronicowy thriller naukowy, nie przekonuje, nie wciąga, nie wzbudza cienia zachwytu. W zamian napisany bardzo prostym językiem, bez polotu i zacięcia, oferuje swą przeciętność, brak psychologicznej i humanistycznej głębi.
Jedynymi zaletami są, po pierwsze duża wiedza autora na temat energii elektrycznej i łatwość w jej przekazywaniu, po drugie duża wiarygodność opisywanych scen. Gdyby nagle zabrakło w Europie prądu, prawdopodobnie wyglądało by to tak jak opisane jest w książce.

Największym minusem są papierowe, nijakie postacie, bliżej nie opisane, nie odróżnia ich to w jaki sposób mówią czy się zachowują.
Poprawne dialogi pozbawione są humoru.
Autor nie potrafił stworzyć napięcia, wciągnąć czytelnika w swój świat, poprzez braki w warsztacie.
Miałem wrażenie że gdyby napisał swoją powieść w całkiem inny sposób, stała by się czytelniczym fenomenem.
Część opisów naukowych dla laików jest całkowicie niezrozumiała. Dużo tu niepotrzebnego wymieniania długich nazw instytucji, zapełniających jedynie papier.

Akcja powieści austriackiego twórcy, toczy się w wielu krajach Europy: we Włoszech, Francji, Holandii, Niemczech i Austrii. Zimą 2012 roku, w ciągu 24 dni.

Nie polecam tego woluminu, stawiam 6/10.

Jedynymi zaletami są, po pierwsze duża wiedza autora na temat energii...

Świetnie się czyta.
Prosta sprawa brak prądu.
Nawet sobie nie zdajemy sprawy co z tym się wiąże.
Książka daje dużo do przemyślenia.

Świetnie się czyta.
Prosta sprawa brak prądu.
Nawet sobie nie zdajemy sprawy co z tym się wiąże.
Książka daje dużo do przemyślenia.

Świetna! Chociaż to kolos (około 800 stron!) to czyta się dość szybko. Lub słucha bo audiobook jest dobrze zrobiony. Ja akurat poznałam tę lekturę w sposób hybrydowy- część przesłuchałam część przeczytałam. Mimo, że książka naszpikowana jest technicznymi szczegółami z użyciem specjalistycznego żargonu to jest to na tyle dobrze wyjaśnione mniej obeznanemu czytelnikowi, że łatwo podążamy za wydarzeniami i bohaterami.
No i sam pomysł na fabułę - długotrwały brak prądu na ogromnym obszarze Europy i wynikające z niego konsekwencje uświadamiają w całej pełni jak bardzo uzależnieni jesteśmy od elektryczności. To także studium psychologiczne człowieka w obliczu kryzysu.
"Blackout" skłania do przemyśleń i na pewno pozostanie w mojej głowie na długo.

Kiedy przechodzi zdezorientowanie wywołane całym tym technicznym żargonem, okazuje się, że Blackout to całkiem porządna książka. Ciekawie skonstruowana, dzięki krótkim fragmentom z poszczególnych lokalizacji czyta się szybko, mimo mnogości postaci i wątków, da się bez problemu podążać za historią. Bohaterowie może nie dostali jakiejś wyjątkowej emocjonalno-psychologicznej głębi, ale zostali zbudowani na tyle, że z zaangażowaniem śledzi się ich losy. Rozwiązanie nie do końca mnie usatysfakcjonowało, nie było czuć wagi tego wszystkiego. Nie wyczułam, czy autor zgadzał się w jakimkolwiek stopniu z poglądami wykoncypowanych przez siebie terrorystów, ale dla mnie część ich przekazu na pewno była nieco kusząca. Jednak zostało to przedstawione w taki sposób, że bardzo oczywisty był wniosek, że byli oni złoczyńcami i robili źle i jako czytelnicy powinniśmy się cieszyć ze szczęśliwego zakończenia. Jednak zdaje mi się, że nie do końca taki wniosek powinien płynąć z historii o tym, jak ludziom XXI wieku zabrakło na dwa tygodnie prądu.

Co najwyżej dobra. Koncepcja i lekko-naukowe pokazanie co może się wydarzyć i na jakich podstawach, jak najbardziej zacne.

Jednak fabuła temu towarzysząca jakaś bez polotu i sztampowa.

Dobra na wakacje, nic więcej.

Jednak fabuła temu towarzysząca jakaś bez polotu i sztampowa.

Dobra na wakacje, nic więcej.

Książka „Blackout” Marc Elsberg, opisuje życie ludzi w ciągu kilkunastu dni którzy pozbawieni zostali dostępu do prądu. Naciskasz klawisz i lampa rozbłyska, wsiadasz do windy i za chwilę jesteś na ostatnim piętrze wieżowca, nalewasz wodę do czajnika i za chwilę popijasz gorącą kawę. Wszystkie te czynności to codzienność. Ale co się stanie gdy zabraknie prądu, i to nie na dwie, trzy godziny ale na prawie dwa tygodnie? Jakie powstaną skutki tej awarii, jak zachowają się ludzie w tych okolicznościach? Wszelkie próby przywrócenia dopływu prądu spotyka niepowodzenie. Powstaje pytanie, jak doszło do tak potężnej awarii. Przełomem staje się informacja przekazana przez hakera-pasjonata.
Żyjąc w czasach łatwego dostępu do internetu, w których zdalne sterowanie „inteligentnymi urządzeniami domowymi” nie jest już mrzonką, a świat cyberataków na serwery rządowe, czy komputery domowe, chyba każdy z nas doświadczył, każe nam zadań pytanie – czy sztuczna inteligencja, szeroko pojęta komputeryzacja, nie obróci się kiedyś przeciwko nam.
O tych sprawach opowiada właśnie ta książka.

Tak niewiele trzeba, żeby nasze życie zmieniło się o 180 stopni. Chyba nie zastanawiamy się nad tym, co by było gdyby zabrakło nam prądu... Mamy go na co dzień, jest z nami praktycznie wszędzie. Marc Elsberg pokazał nam konsekwencje tego, jak zostanie wyłączony.
Ciekawy pomysł na książkę - trzyma w napięciu do ostatniej strony. Zachęca, kto lubi taką tematykę - nie będzie zawiedziony :)

Tematyka książki jest bardzo ciekawa i niestety, coraz bardziej na czasie. "Blackout" wymusza refleksję odnośnie naszego uzależnienia od zdobyczy cywilizacji. Autor podkreśla, że wiele informacji technicznych zdobył od osób związanych z branżą energetyczną i zarządzeniem kryzysowym, co na pewno pomogło realistycznemu odwzorowaniu możliwego rozwoju sytuacji.
Niestety, na tym zalety książki się kończą. Jest to powieść sensacyjna i to nie najwyższych lotów. Mimo tego, że czyta ją się sprawnie, to trudno przebrnąć przez całość. Bohaterowie są sztampowi, dialogi są nieco drewniane, a wątek romantyczny- wciśnięty na siłę. Opisując długofalowe skutki blackoutu autor zupełnie popuścił wodze fantazji.

Niestety, na tym...

Video