Prawdziwa historia sukcesu Dietricha Mateschitza twórcy Red Bulla

Okładka książki Prawdziwa historia sukcesu Dietricha Mateschitza twórcy Red Bulla Wolfgang Fürweger
Wolfgang Fürweger Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal biznes, finanse
biznes, finanse
Die Red Bull Story. Der unnglaubliche Erfolg des Dietrich Mateschitz
Grupa Wydawnicza Foksal
2014-01-01
2014-01-01
Sergiusz Lipnicki, Urszula Szymanderska
Dietrich Mateschitz Red Bull

Książkę Prawdziwa historia Dietricha Mateschitza twórcy Red Bulla, której autorem jest Wolfgang Fürweger, przeczytałem z zaciekawieniem. Dowiedziałem się z niej nie tylko, jakiego rodzaju przywódcą jest Dietrich Mateschitz, ale również poznałem dokładniej model biznesowy firmy Red Bull, która, ku mojemu zdziwieniu, nie jest producentem kultowego napoju (nie posiada własnych fabryk),ale zajmuje się “tylko” jego marketingiem. Przy okazji poznałem strukturę imperium Red Bulla i wiele jego innych przedsięwzięć, mniej znanych od napoju energetycznego. Fürweger zwraca też uwagę na porażki biznesowe ponoszone przez Mateschitza oraz przedstawia nam nieco szczegółów z życia prywatnego Wielkiego Byka, który strzeże swojej prywatności. Nie należy się zatem dziwić, że kiedy DM dowiedział się o książce Fürwegera, po krótkiej rozmowie z jej autorem wydał mu zakaz wstępu do Hangaru 7, czyli wielofunkcyjnego budynku z kolekcją helikopterów, samolotów i bolidów Formuły 1, z restauracjami, barami i kawiarnią, którego właścicielem jest Red Bull.
A co z tej ksiązki wynika dla menedżerów i miłośników zwinnego zarządzania?

Czy Red Bull jest zwinny (agile)? Sposób zarządzania zmianą przez Mateschitza i jego współpracowników pozwala stwierdzić, że tak. Przyjrzyjmy się przedsięwzięciom Wielkiego Byka. Wyzwania w dziedzinie sportu, nowych napojów czy gastronomii są realizowane zgodnie z zasadami Agile. Najpierw powstaje MVP/MVC (Minimum Viable Product/Change),a dopiero potem kolejne jego wersje lub szersza “produkcja”.

Antykruchość Red Bulla wiąże się ze zwinnością
Wchodząc w świat futbolu Red Bull zaczął od zespołu w Salzburgu (Austria Salzburg – obecnie Red Bull Salzburg),a po sukcesach (w tym mistrzostwo Austrii) zainwestowano w kolejne drużyny w USA, Niemczech, Brazylii i Ghanie.

Restauracja “Carpe Diem” miała stać się początkiem całej sieci lokali gastronomicznych Red Bulla, ale doświadczenia związane z posiadaniem restauracji skłoniły Mateschitza do poprzestania na jednej restauracji przy Getreidegasse 50 w Salzburgu.

Podobnie spółka Afro Coffee GmbH zakończyła budowę sieci kawiarenek na jednej Afro Cafe w Salzburgu.

Opisane przedsięwzięcia są dla mnie przykładem prawidłowo realizowanego Zwinnego Zarządzania Zmianą (cykl Wgląd – Opcje działania – Eksperyment),a rozwój lub zaniechanie ekspansji następują w wyniku przeglądu rezultatów Eksperymentu. Dzięki temu DM może w praktyce testować swoje nowe pomysły, zachowując jednocześnie stabilność całego koncernu.

Kolejna nudna książka wydawnictwa OLE. Suche fakty, które można znaleźć na Wikipedii splecione w jedną książkę. Piekielni nudna, same fakty, które usypiają po paru minutach. Lepiej obejrzeć o nich jakiś dokument. Szkoda czasu, pieniędzy oraz nerwów.

• 100 książek
  • Biografie polityczne/biznesowe
  • AustryjackiSen
  • Biografia
  • Zarządzanie
  • 2016

Dodaj cytat z książki Prawdziwa historia sukcesu Dietricha Mateschitza twórcy Red Bulla