Piąta z kwartetu

Okładka książki Piąta z kwartetu Dorota Combrzyńska-Nogala
Okładka książki Piąta z kwartetu
Dorota Combrzyńska-Nogala Wydawnictwo: Literatura Piętro Wyżej powieść przygodowa
powieść przygodowa
Piąta z kwartetu
Literatura Piętro Wyżej
2019-05-22
2008-01-01

Piąta z Kwartetu opowiada o trzynastoletniej Kasi. Matka dziewczynki jest bardzo nieodpowiedzialna. W ogóle nie opiekuje się swoimi dziećmi, ciągle flirtuje z nowymi mężczyznami i nie chodzi do pracy. Główna bohaterka musi się wszystkim zajmować, a gdy ich matka trafia do szpitala, nie zostawiając im żadnych pieniędzy Kasia z bratem Damianem jest zmuszona do życia na ulicy, gdyż nie chce trafić do opieki społecznej.
Piąta z Kwartetu bardzo mi się spodobała, ale obecnie nie mam zbyt dużo czasu by czytać. Akcja na początku nie za bardzo interesująca powoli rozkręca się, a koniec jest niejasny, dlatego to książka, dla osób lubiących otwarte zakończenia. Ja oceniam ją pozytywnie👍🏻

Lekka opowieść? Ludzie, czy wyście czytali tę książkę w ogóle?
To absolutnie nie jest lekka książka. Lekka książka traktuje o pierdołach a nie problemach rodzinnych, przemocy, opuszczeniu i przedwczesnym dorastaniu.

Język książki jest bardzo przystępny, może dlatego niektórzy określili ją jako "lekką". Poza tym książka zachwyca realizmem postaci i ich kreacją. Dialogi bardzo trafne, a monologi Kasi do Damiana są świetnym uzupełnieniem narracji.

Przede wszystkim porusza problem niepełnych rodzin i dzieciaków, które muszą zachowywać się dojrzalej od rodziców i wszystko brać na siebie. Dużo mądrości płynie z tej książki. Zwłaszcza uderzyły mnie sceny, gdzie Kasia z bezsilności zapaliła papierosa, i druga, gdzie jeden z bohaterów nie może powstrzymać wzruszenia, kiedy nagle stał się dla kogoś kimś ważnym.

Czułam gorycz przechodząc przez niektóre strony. To wszystko było tu takie... Życiowe.

Lekka opowieść? Ludzie, czy wyście czytali tę książkę w ogóle?

Książka absolutnie niesamowita. Od pierwszej strony chwyciła mnie za serce i nie puściła aż do końca. Śmiałam się, płakałam razem z Kasią, razem z nią czułam strach, głód i zimno. Niesamowicie napisana. Dodatkowym atutem są opisy Łodzi, jej historii i tajemniczych zakamarków. Gorąco polecam.

WOW!

Książki opisywać i streszczać nie będę, bo krótka notka o niej zawiera dokładnie to, co sama bym napisała.
"Piąta z kwartetu" to fantastyczne dzieło, którym jestem wprost oczarowana.
Bardzo przyjemnie i lekko się je czyta choć fabuła taka nie jest
Urzekła mnie prostota treści, wręcz jej niezwykła zwykłość. Książa ta oczarowała mnie również dlatego, że dawno czegoś takiego nie miałam okazji czytać, z przyjemnością więc wczułam się w ten osobliwy klimat.
Podobna do niej jest "Jak Pan Bóg przykazał" choć jest dużo mroczniejsza, więc dla mnie to takie połączenie jej z dziełami pani Musierowicz.
Gorąco polecam, i bez obaw, choć dużo tu smutku to są też momenty pełne radości, ot dokładnie tak jak w życiu każdego z nas.

WOW!

"Piąta z kwartetu" to fantastyczne dzieło, którym jestem wprost oczarowana.
Bardzo przyjemnie i lekko się je czyta choć fabuła taka nie jest

Książka mimo trudnej tematyki jest ciepła i bardzo przyjemna w czytaniu. Główna bohaterka i jej życie to barwny kalejdoskop. Wzloty i upadki. Istne fale Dunaju zaserwowane 13letniej Kasi i jej 4letniemu bratu przez niedojrzałą matkę, której jedynym celem w życiu jest znaleźć mężczyznę, który będzie podziwiał jej tlenione włosy i szczupłą figurę. Wiele razy łapała mnie silna złość na Mariolkę. Jak dorosła kobieta może zachowywać się tak nieodpowiedzialnie mając pod opieką dwoje dzieci? Nastoletnia Kasia, która tak naprawdę sama wychowuje chorego brata, może liczyć na siebie lub na pomoc obcych ludzi, których los stawia na jej drodze. Ogródki działkowe, mieszkanie cioci Niny, elegancki apartament w kamienicy, ciasna kawalerka i wreszcie squat - to tam kolejno ląduje Kasia z bratem. Mimo młodego wieku rodzi sobie z przeciwnościami losu w ujmujący wręcz sposób. W wędrówce przez swoje miasto pokazuje nam znane i nieznane zakamarki Łodzi wraz z jej przepiękna historią, która czyha za każdym niemal rogiem. Naprawdę warto sięgnąć po tę książkę. To ciekawie napisana, piękna opowieść o małej bohaterce, która nie traci, mimo fatum wiszącego nad jej rodziną, chęci i zapału do życia.

Książka całkiem zwyczajna, lecz nawet fajna :) polecam szczególnie młodzieży, gdyż główna bohaterka jest bardzo młoda. Jest jednak dojrzała i opiekuje się młodszym bratem. Myślę, że po cześć jest w tej książce troszkę rzeczywistości, dlatego polecam :)

Trafiłam na tą książkę przypadkiem, na wyprzedaży i okazała się wciągającą lekturą. Jest trudna i skłaniająca do przemyśleń i mimo, że czasem wydaje się nudna człowiek ma ochotę czytać dalej.

Rewelacja. Trudne tematy ubrane w ciepłą opowieść. A dla miłośników/znawców Łodzi prawdziwa perełka :)

Książka sama w sobie bardzo mądra, porusza tematy tabu i takie którch często sami nie rozumiemy. Autorka pozwala spojrzeć na nie z innej perspektywy. Koniec aczkolwiek wydał mi się średni, czekałam raczej na jakiś "happy end".

Combrzyńska-Nogala pisze trochę jak Musierowicz w Jeżycjadzie, tylko bardziej dla dorosłych, a miastem przewodnim nie jest Poznań, lecz Łódź.

• Biblioteczka domowa
  • Życiowe
  • Literatura piękna

Dodaj cytat z książki Piąta z kwartetu