Piąta z kwartetu

Dorota Combrzyńska-Nogala Wydawnictwo: Literatura Piętro Wyżej powieść przygodowa
2019-05-22
2008-01-01
Literatura Piętro Wyżej
powieść przygodowa
2019-05-22

Combrzyńska-Nogala pisze trochę jak Musierowicz w Jeżycjadzie, tylko bardziej dla dorosłych, a miastem przewodnim nie jest Poznań, lecz Łódź.

Książka sama w sobie bardzo mądra, porusza tematy tabu i takie którch często sami nie rozumiemy. Autorka pozwala spojrzeć na nie z innej perspektywy. Koniec aczkolwiek wydał mi się średni, czekałam raczej na jakiś "happy end".

Piąta z Kwartetu opowiada o trzynastoletniej Kasi. Matka dziewczynki jest bardzo nieodpowiedzialna. W ogóle nie opiekuje się swoimi dziećmi, ciągle flirtuje z nowymi mężczyznami i nie chodzi do pracy. Główna bohaterka musi się wszystkim zajmować, a gdy ich matka trafia do szpitala, nie zostawiając im żadnych pieniędzy Kasia z bratem Damianem jest zmuszona do życia na ulicy,...

Lekka opowieść? Ludzie, czy wyście czytali tę książkę w ogóle?
To absolutnie nie jest lekka książka. Lekka książka traktuje o pierdołach a nie problemach rodzinnych, przemocy, opuszczeniu i przedwczesnym dorastaniu.

Język książki jest bardzo przystępny, może dlatego niektórzy określili ją jako "lekką". Poza tym książka zachwyca realizmem postaci i ich kreacją. Dialogi...

Książka absolutnie niesamowita. Od pierwszej strony chwyciła mnie za serce i nie puściła aż do końca. Śmiałam się, płakałam razem z Kasią, razem z nią czułam strach, głód i zimno. Niesamowicie napisana. Dodatkowym atutem są opisy Łodzi, jej historii i tajemniczych zakamarków. Gorąco polecam.

WOW!

Książki opisywać i streszczać nie będę, bo krótka notka o niej zawiera dokładnie to, co sama bym napisała.
"Piąta z kwartetu" to fantastyczne dzieło, którym jestem wprost oczarowana.
Bardzo przyjemnie i lekko się je czyta choć fabuła taka nie jest
Urzekła mnie prostota treści, wręcz jej niezwykła zwykłość. Książa ta oczarowała mnie również dlatego, że dawno czegoś...

Rewelacja. Trudne tematy ubrane w ciepłą opowieść. A dla miłośników/znawców Łodzi prawdziwa perełka :)

Książka mimo trudnej tematyki jest ciepła i bardzo przyjemna w czytaniu. Główna bohaterka i jej życie to barwny kalejdoskop. Wzloty i upadki. Istne fale Dunaju zaserwowane 13letniej Kasi i jej 4letniemu bratu przez niedojrzałą matkę, której jedynym celem w życiu jest znaleźć mężczyznę, który będzie podziwiał jej tlenione włosy i szczupłą figurę. Wiele razy łapała mnie silna...

Książka całkiem zwyczajna, lecz nawet fajna :) polecam szczególnie młodzieży, gdyż główna bohaterka jest bardzo młoda. Jest jednak dojrzała i opiekuje się młodszym bratem. Myślę, że po cześć jest w tej książce troszkę rzeczywistości, dlatego polecam :)

Trafiłam na tą książkę przypadkiem, na wyprzedaży i okazała się wciągającą lekturą. Jest trudna i skłaniająca do przemyśleń i mimo, że czasem wydaje się nudna człowiek ma ochotę czytać dalej.

• Literatura polska
  • Biblioteczka domowa
  • Życiowe
  • 2018
  • Łódź

Dodaj cytat z książki Piąta z kwartetu