Zagadka katakumb

2015-01-30
2015-01-30
Łukasz Praski

Okładka książki Ghost Fire Tom Harper, Wilbur Smith
Ghost Fire Tom Harper, Wilbur ...
Okładka książki The Tigers Prey Tom Harper, Wilbur Smith
The Tigers Prey Tom Harper, Wilbur ...

Tą książką Toma Harpera jestem trochę rozczarowana, spodziewałam się znacznie więcej po autorze "Skarbca Łazarza" i "Zagadki Orfeusza", które podobały mi się bardzo. Pomimo to ten thriller czyta się dobrze, gdyż jest lekko napisany. Trochę współczesności, trochę historii - ciekawe.

Dwie fabuły naprzemiennie prowadzone: 4 wiek n.e. i współczesność, połączone odnalezionym artefaktem i tajemnicą. Do tego retrospekcje. Wiele państw, wiele miejsc na mapie Europy. Może się zakręcić w głowie.
Niewątpliwą wartością są dane historyczne, wręcz pasjonujące historie związane z ustaleniem przez Konstantyna Wielkiego jednej przeważającej w Europie religii chrześcijańskiej. I ten wątek jest kapitalny.
Wątek współczesny, no cóż, w stylu "zabili go i uciekł".
Ale, swoją drogą, jak to możliwe, że prawie każdy rozdział kończy się mocnym akordem, niespodzianką i suspensem?
Czyta się świetnie.

"Zagadka katakumb" wzbudza we mnie mieszane uczucia. Wszystko przez słabe zakończenie. Przyznaję, że większość książki czytało mi się znakomicie, otrzymaliśmy dwie dość ciekawe historie kryminalno-sensacyjne z dwóch różnych epok, oddzielone siedemnastoma stuleciami, przeżywane przez kompletnie różne osoby, ale jednak łączące się ze sobą i prowadzące do poznania tej samej tajemnicy, która.... no właśnie, czy to jest faktycznie tajemnica, czy tylko kolejna legenda, z bezliku tych, w które obrastają początki chrześcijaństwa? Tego się niestety nie dowiadujemy, stąd też wynika moja ocena tej pozycji. Bo w efekcie mamy fajnie napisaną książkę, której końcówka to taka trochę wydmuszka. Wychodzi na to, że całe to towarzystwo (przede wszystkim z czasów nam współczesnych) miotało się w poszukiwaniu nie wiadomo czego, no a jak człowiek nie wie, czego szuka to nic dziwnego, że nic nie znajduje....
Pomimo miło spędzonego czasu nad śledzeniem poczynań Gajusza Waleriusza i Abby Cormac, po dotarciu do końca poczułam rozczarowanie.
Plusem książki jest bazowanie na historycznych wydarzeniach i postaciach oraz opisy przebudowywanego Konstantynopola.

Książka dobra, aczkolwiek bez fajerwerków. Trochę historii starszej, trochę młodszej. Przeplatanie się losów. Całkiem logiczny finał. Czyta się sympatycznie. Ale jeśli mam być szczera, to bardziej polecam "Skarbiec Łazarza" tego autora :)

Przyznam się, iż jestem zaskoczona, ze tak dobrze i szybko czytało mi się tę książkę.
Akcja rozgrywa się na dwóch, niezwykle od siebie odległych płaszczyznach czasowych - współcześnie i w IV wieku. Bohaterką niezwykle dynamicznej akcji XX wieku jest 36-letni Abby Cormac, która pracuje w Kosowie z ramienia misji UE. To kolejna jej misja. Do niezwykle trudnych, momentami ekstremalnie niebezpiecznych wydarzeń, miejsc i ludzi Abby jest przyzwyczajona. Dawała sobie radę z wieloma nieciekawymi sytuacjami. Jednak to z czym przyjdzie zmierzyć jej się w Kosowie przerośnie wszystko. Upojny weekend w bajecznej willi w Czarnogórze, na który zabrał ją ukochany męźczyzna zamieni się w koszmar z najgorszego horroru. Michael ginie zastrzelony przez tajemniczego człowieka, a Abby ciężko postrzelona ledwo uchodzi z życiem. Przewieziona na rekonwalescencję do Londynu, przesłuchiwana przez policję i wywiad wojskowy musi nie tylko rozstać się z pamiątkami po Michaelu, ale także poukładać w głowie wspomnienia z pamiętnej nocy. A to dopiero początek dramatycznych wydarzeń. Na Abby i to co podarował jej przed śmiercią Michael czyha wielu, m.in. najbardziej poszukiwany bałkański zbrodniarz. Kobiecie grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Dodatkowo nie wie komu może zaufać, co jest kłamstwem, a co prawdą. Jednak najbardziej zadziwiająca i niebezpieczna część historii jeszcze przed nią.
Naprzemiennie z przygodami Abby śledzimy wydarzenia z IV wieku. Wtedy to rzymski urzędnik cesarza Konstantyna próbuje rozwikłać zagadkę śmierci biskupa, przy którego zwłokach znaleziono naszyjnik z chrześcijańskim znakiem. Jego dochodzenie jest równie niebezpieczne, jak to, którym 1700 lat póżniej zajmuje się młoda Angielka. Co wspólnego mają ze sobą te dwie historie? Zagadka katakumb to doskonale napisana mimo, iż odrobinę sztampowa, ale trzymająca w napięciu książka. Harperowi udało się zręcznie połączyć błyskawiczną akcję, historię - tę antyczną i współczesną, tajemnicę z najgorszymi ludzkimi instynktami. Razem z bohaterami obu wątków przemierzamy najważniejsze dzisiaj i w IV wieku miejsca - Konstantynopol obecny Stambuł, Londyn, York, Sinngidunum, czyli dzisiejszy Belgrad, Split, Trewir (ten rzymski i współczesny). Autor zadał sobie sporo trudu, żeby w opowieść wpleść niezwykle dokładne opisy rzymskich miast, strojów, obyczajów, postaci historycznych i wydarzeń z tego okresu.
Całość tworzy niezwykłą mieszankę, książkę, którą mimo blisko 500 stron czyta się błyskawicznie.
Jeżeli szukacie lektury lekkiej, wciągajacej, zapewniajacej kilka godzin dobrej rozrywki, to gorąco zachęcam do sięgnięcia po Zagadkę katakumb. Warto.

Pomiędzy przeszłością i teraźniejszą istnieją więzi, jakich nie zawsze ludzie są świadomi. To co przeminęło zawsze pozostawia ślad, widoczny tylko dla wybranych bądź szukających go usilnie. Bywa, że okoliczności, mniej lub bardziej przypadkowe, stawiają człowieka w sytuacji, gdy jest zmuszony do zagłębienia się w historii, tej prawdziwej, lecz ukrytej przed ogółem. Nagle z minuty na minutę trzeba stać się poszukiwaczem, detektywem i odkrywcą, stawka jest niebagatelna ...

Śmierć jest jednocześnie końcem i początkiem, kładzie kres życiu, ale pozwala na zainicjowanie mitu, obecnego tylko wśród najbliższych albo wprost przeciwnie. Czasem wraz z upływem czasu legenda zastępuje prawdę, a ta okazuje się ciekawsza od utrwalonych opowieści. Abby Cormac nie jest archeologiem lub naukowcem, od lat pracuje jako urzędniczka w strukturach Unii Europejskiej, spokojne zajęcie jest czasem wytchnienia od wspomnień naznaczonych wojną i rozlewem krwi. Korzysta z życia, koszmary z przeszłości wracają już tylko w snach, a dzień powszedni jest spokojny i zwyczajny. Od czasu do czasu przeżywa momenty szczęśliwego szaleństwa u boku Michaela Lascarisa. Czego można chcieć jeszcze chcieć od losu? By chwile te trwały jak najdłużej. Ale bliska jej osoba zostaje zamordowana. Pamiątką po nim jest antyczny naszyjnik z chrześcijańskim symbolem.

Gajusz Waleriusz nie oczekuje już zbyt wiele od świata, za sobą ma niejedną wygraną kampanię, lecz i kilka porażek pamięta również. Teraz ma nadzieję na beztroską egzystencję z dala od cesarskiego dworu, aż za dobrze poznał smak intryg w otoczeniu Konstantyna Wielkiego. Jednak nie będzie mu to dane, po latach wiernej służby musi wyjaśnić śmierć chrześcijańskiego biskupa. Wszystko wskazuje na morderstwo, lecz sprawca jak na razie pozostaje nieznany. Polityczne rozgrywki dawno przestały bawić Gajusza, a to dochodzenie ma ich znamiona i stary wyga wie czym to grozi. Kto mógł zabić poważanego duchownego? Co ma wspólnego ze zbrodnią znaleziony przy zwłokach naszyjnik z mało spotykanym znakiem?

"Droga do żywych przez umarłych wiedzie"

Dwa nagłe zgony oddzielone od siebie kilkunastoma wiekami burzliwej historii połączone niezwykłym klejnotem, który w przeszłości i obecnie odgrywa ważną rolę. Dla Abby ma nie tylko znaczenie emocjonalne, kobieta podejrzewa że jest z nim związana jakaś tajemnica, która dotyczy również wydarzeń w nadmorskiej willi gdzie ona została ranna i został zamordowany Michael. Nie daje jej spokoju ta zbrodnia, a wątpliwości podsycane są przez pytania zadawane przez dość niezwykłe osoby. Lascaris jako dyplomata miał szerokie grono znajomych na całym świecie, ale bałkański zbrodniarz wojenny nie powinien być widziany w jego towarzystwie. Co łączy starożytny naszyjnik z morderstwem, jakiego świadkiem była Abby? Krok za krokiem odkrywa ona dość niezwykłe zainteresowanie mężczyzną, który zginął kilkanaście wieków temu. Wszystko wskazuje na to, iż człowiek ten żył w czasach Konstantyna Wielkiego i był kimś znaczącym. Jaką rolę odgrywa w tym wszystkim współczesny zbrodniarz wojenny? Czy to co zapamiętała z tragicznej nocy, kiedy życie stracił Michael, jest prawdą? Może jakiś element tej zabójczej zagadki umyka jej? Gajusz Waleriusz również nie miał łatwego zadania przed sobą, tak jak jego następczyni musi rozwiązać kryminalną zagadkę, w której pierwsze wrażenie trzeba zweryfikować. Zdrada podąża jak cień za detektywem, a zaufanie okazuje się najgorszym wrogiem.

Prawie dwadzieścia wieków dzieli patrycjuszowskiego Rzymianina i unijną urzędniczkę, łączy ich śmierć, zmuszająca oboje do wejścia w świat kłamstw, intryg oraz pragnienia zdobycia symbolu, który stworzył Konstantyna zwanego Wielkim. Gajusz był świadkiem narodzin potęgi, Abby widzi jej wielowiekową spuściznę, jaka by się nie narodziła gdyby jeden człowiek podjął inną decyzję. Oboje mają niewiele czasu by wyjaśnić swoją tajemnicę, śmierć depcze im po piętach, odpowiedź być może kryje się w pewnym naszyjniku, ale czy są gotowi na nią? Muszą stawić czoła swoim przeszłym wyborom i dokonać kolejnego, jaki prawdopodobnie zaważy na losach ... świata ...

"Zagadka katakumb" to dwie opowieści w jednej, przeplatające się z sobą wzajemnie. Dla jednej tłem są czasy Konstantyna Wielkiego, druga to współczesność. Legionista i powiernik cesarza oraz urzędniczka i prawniczka, doświadczeni przez życie oraz będący naocznymi świadkami powstawania historii. Tom Harper dał czytelnikowi dwa śledztwa i postacie różniące się od siebie wszystkim, związek pomiędzy nimi czytelnik odkrywa wraz z kolejnymi rozdziałami, w jakich nie brak sensacji, faktów wydających się fikcją i fikcji nie do odróżnienia od prawdy. Umarli dostają głos, jaki jest słyszalny dopiero po wiekach, lecz nim się go zrozumie najpierw trzeba przeżyć ból, rozczarowanie i podążyć drogą wyznaczoną przez zmarłych. "Zagadka katakumb" to po części kryminał i książka przygodowa, jest w niej również miejsce na political fiction - tak współczesne jak i antyczne oraz współczesną historię Bałkanów. Przez prawie pięćset stron czytelnik towarzyszy Gajuszowi i Abby Cormac w ich śledztwach, tak różnych, lecz mających wspólne rozwiązanie. Co lub kto nim jest? To już odkrywa każdy podczas lektury, ale nie można zapomnieć o jednym - dla niektórych śmierć to dopiero początek ...

• 2017
  • Kryminał/Thriller/Sensacja