Pegaz

Danielle Steel Wydawnictwo: Amber literatura piękna
Amber
2014-11-01
2014-11-01

Smutna ta książka... Wojna zniszczyła życie wielu ludziom, sporo też przez nią zginęło... Pozytywy wojny też były, ale ja jednak więcej zauważyłam tutaj smutku, zwłaszcza gdzieś pod koniec książki, no łzy same się cisnęły do oczu... No i według mnie odejścia niektórych postaci były po prostu bezsensowne :P

Jest to jedna z pierwszych przeczytanych przeze mnie książek. Ona przyczyniła się do tego, że zaczęłam czytać, więc mam do niej pewien sentyment dlatego po mimo, że teraz wiem iż istnieją lepsze książki to ta dla mnie zawsze będzie mieć coś w sobie. Zawsze będzie bliska mojemu sercu i polecam ją każdemu. Jest to opowieść o pięknej miłości o trudnościach jakie może wywołać woja po mimo, że komuś może się wydawać, że jest bezpieczny. Pokazuje ona także że mimo wszystko nie ma przeszkód po przejścia i pokonania. Pokazuję moc przyjaźni i jak ważne są relacje rodzinne.

Bez szału. Za słodka, za cukierkowa.

Bez szału. Za słodka, za cukierkowa.

Jak zawsze klasa. Nie mogłam się oderwać.

Jak zawsze klasa. Nie mogłam się oderwać.

Temat interesujący a poza tematem nic więcej,mówiłam kiedyś nigdy więcej Steel i to była najlepsza myśl

Danielle Steel po raz kolejny udowadnia mistrzostwo litertury obyczajowej. Tym razem zabiera nas do czasów II wojny światowej. Najpierw historia rozgrywa się w Niemczech, tam władza stopniowo przejmowana jest przez Hitlera, który wciela w życie brutalny plan pogromu ludnosci żydowskiej. Konsekwencją tych działań opuszczenie ojczyzny przez wielu ludzi, którzy zamieszkiwali Niemcy od pokolen. Pegaz - to przede wszystkim opowiesc o konieczności zmian, nadzieji, poswieceniu. O przewrotnym losie, ktory rzuca nas w nieznane. Wazne jest aby nie zatracić się w beznadzieji, podejmować ryzyko a przede wszystkim zawsze pozostać człowiekiem prawym i oddanym wlasnym idealom.

Jedna z lepszych powieści Danielle Steel. Więcej akcji niż narracji. Dodatkowym plusem jest ciekawe zakończenie.

Moja mama posiada kolekcję książek Steele. Zawsze mnie intrygowały, natomiast nie potrafiłam się zmusić do lektury.

"Pegaz" pozostawił mnie z lekkim niesmakiem - fabuła bardzo interesująca i pewnie można było ją przedstawić w o wiele ciekawszy sposób (może nie tak przewidywalny).

Natomiast cenię Danielle Steele za idealne dopasowanie się do grupy odbiorczej. Książkę mimo wszystko, czytało mi się bardzo przyjemnie i była dla mnie odskocznią od cięższych lektur i od przeżyć osobistych. Potraktowałam ją jak lekki film. Myślę, że co jakiś czas będę zaglądać do jej twórczości.

1914

Po długich i ostrożnych przymiarkach w końcu zacząłem zaznajamiać się z Danielle Steel. Wybór "Pegaza" okazał się całkiem słuszny, bo to powieść solidna i, mimo wad, satysfakcjonująca.

Akcja książki zaczyna się pod koniec lat 30-tych XX wieku, kiedy nad Europą słychać już groźne pomruki nazizmu. Ale choć brutalna wojenna rzeczywistość determinuje losy głównych bohaterów, Autorka pozostawia ją jedynie jako tło. W pojedynczych wzmiankach pojawiają się historyczne fakty, a w pierwszym planie dostajemy typowe wątki społeczne i romantyczne, które równie dobrze sprawdziłyby się w jakichkolwiek innych realiach.

Opowieść ociera się o banał, bywa naiwna i ckliwa, ale ostatecznie "Pegaz" nie ma chyba ambicji, by być wielka literaturą. To prosta proza obyczajowa, mająca wywołać chwilowe wzruszenie, zaangażować czytelnika w historie bohaterów na parę godzin potrzebnych na lekturę.
I w tych kategoriach daje radę.

Moja kolejna książka Danielle Steel kupiona za przystępną cenę w postaci 9,oo zł.

Książka opowiada o losach dwóch rodzin: Von Bingenów i Von Hemmerle. Nicolas i Alex przyjaźnią się od dziecka. Obaj są wdowcami: Alex ma córkę Marlene, Nicolas dwóch synów: Toby' ego i Lucasa. Pasją przyjaciół są konie, co można wywnioskować z okładki książki.

Życie przyjaciół toczy się monotonnie, aż do pewnego dnia... kiedy Nicolas odkrywa, że jest w połowie Żydem i musi udać się na przymusową emigrację, albo spotka go marny los. Nicolas wciąż nie może uwierzyć w historię ojca i o pochodzeniu swojej matki, ale dla dobra dzieci postanawia wyjechać.

W wyjeździe pomaga mu Alex. Po darowuje mu parę koni w tym dwa Lipicany. Nicolas wyjeżdża na Florydę, aby pracować w cyrku. Jego życie i jego synów diametralnie ulega wielkim zmianom.

Po wyjeździe Nicolasa, Alex czuję się samotny. Ale nie ma czasu na nudę, bo Niemcy cały czas wyczyszczają kraj z Żydów. Alex, pragnąc zapewnić córce bezpieczeństwo oddaje pułkownikowi konia w zamian za papiery potrzebne na wyjazd córki.

Mijają lata. Dzieci przyjaciół dorastają: zaciągają się do wojska, zakochują się, pobierają się, mają dzieci, tracą bliskich... Przeżywają zwyczajne i ludzkie tragedie albo szczęście.

Nicolas przystosowuje się do życia w cyrku, bierze Christiannę za żonę, rodzi im się córka, ma w planach kupienie własnego rancza...

Książki Danielle Steel zawsze mi się podobają. Inne bardziej, drugie mniej... A jak jest z tą książką? Podoba mi się wątek wojenny(świetne opisy, autorka, wie co i jak) wątki miłosne( też nie są złe) ale, moim jedynym ale jest przyspieszenie akcji pod koniec książki. Opisy cyrku są w porządku, dużo opisów o Lipicanach, ale rozumiem, że tytuł zobowiązuje... Na początku akcja się wlecze, w środku nawet nawet, a pod koniec przyspiesza i bohaterowie mają happy end (chodzi mi o dzieci przyjaciół)gdyby książka była rozłożona na dwie części to byłoby do przyjęcia, ale tak... Można było chociaż oznaczyć daty czy coś, bo pod koniec się pogubiłam...

Książka nie jest zła, z bohaterami się zżyłam, wiele fajnych osób zostało uśmierconych... Ta książka jest po prostu dobra, większej oceny nie jestem w stanie wystawić... Ale to nie zmienia faktu, że nie przeczytam kolejnych książek Danielle Steel.

Życie przyjaciół toczy się...

• Danielle Steel
  • 2015