rozwińzwiń

Archeologia Polski wczesnośredniowiecznej

Okładka książki Archeologia Polski wczesnośredniowiecznej Andrzej Buko
Okładka książki Archeologia Polski wczesnośredniowiecznej
Andrzej Buko Wydawnictwo: powieść historyczna
448 str. 7 godz. 28 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
448
Czas czytania
7 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
8374360968
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Początki obrządku szkieletowego na ziemiach polskich w okresie wczesnego średniowiecza Dariusz Błaszczyk, Andrzej Buko
Ocena 8,0
Początki obrzą... Dariusz Błaszczyk,&...
Okładka książki Archeologia średniowiecza ziem polskich na początku XXI wieku. Grodziska, cmentarzyska i monety w perspektywie nowych metod badawczych Jacek Bojarski, Andrzej Buko, Andrzej Janowski, Piotr Kittel, Paweł Pawlak, Jerzy Sikora, Grzegorz Śnieżko, Stanisław Suchodolski, Sławomir Wadyl, Jacek Wrzesiński
Ocena 6,0
Archeologia śr... Jacek Bojarski, And...
Okładka książki Liber Romani. Studia ofiarowane Romanowi Michałowskiemu w siedemdziesiątą rocznicę urodzin Agnieszka Bartoszewicz, Andrzej Buko, Marian Dygo, Tomasz Jurek, Robert Kasperski, Halina Manikowska, Jakub Morawiec, Grzegorz Pac, Zbigniew Pianowski, Aneta Pieniądz, Jerzy Pysiak, Maksymilian Sas, Krzysztof Skwierczyński, Jerzy Strzelczyk, Jarosław Wenta, Leszek Wetesko
Ocena 0,0
Liber Romani. ... Agnieszka Bartoszew...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
56 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
865
852

Na półkach:

Vademecum archeologii ziem polskich. Fajna książka która podsumowuje stan naszej wiedzy na temat szeroko rozumianej archeologii ziem polskich. Napisana kilkanaście lat teamu ale ciągle aktualna gdyż stan wiedzy poszerza się raczej wolniej niż szybciej. Książka jest kompendium poświęconym nie tylko odkryciom, badaniom ale też badaczom, którzy przyłożyli niebagatelną rolę by lepiej zrozumieć jakie są nasze początki. To co było szczególnie ciekowe to różne hipotezy badawcze stawiane przez badaczy, opisy szczególnie zasłużonych miejsc dla archeologii (np. Wawel, Ostrów Lednicki, Góra Ślęża). Zwłaszcza części dotyczące Góry Ślęży były interesujące – z uwagi na moje dolnośląskie zainteresowania.

Vademecum archeologii ziem polskich. Fajna książka która podsumowuje stan naszej wiedzy na temat szeroko rozumianej archeologii ziem polskich. Napisana kilkanaście lat teamu ale ciągle aktualna gdyż stan wiedzy poszerza się raczej wolniej niż szybciej. Książka jest kompendium poświęconym nie tylko odkryciom, badaniom ale też badaczom, którzy przyłożyli niebagatelną rolę by...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1859
115

Na półkach: , , ,

W 2011 roku na polskim rynku wydawniczym pojawiła się książka pt. Archeologia Polski wczesnośredniowiecznej, sygnowana przez wydawnictwo TRIO. Autorem publikacji jest prof. dr hab. Andrzej Buko, archeolog, wykładowca w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i były dyrektor Instytut Archeologii i Etnologii PAN, specjalizujący się przede wszystkim w tematyce wczesnośredniowiecznej Polski.

Książka w bardzo naukowy i profesjonalny sposób informuje Czytelnika o zagadnieniach dotyczących czasów wczesnego średniowiecza na ziemiach polskich. Znajdziemy w niej niezwykle interesujące fakty mówiące o początkach nauki nad tym okresem w dziejach historii Polski, wymienione zostały tu i opisane osoby, które odegrały ważną rolę w rozwoju tej dziedziny. Autor porusza tu problem, który do dziś wywołuje ożywione dyskusje, a mianowicie problem dotyczący pojawienia się etnosu słowiańskiego na ziemiach polski. Podaje także najróżniejsze stanowiska badaczy, które z czasem ulegały modyfikacji, a ponad to zwraca uwagę na rozwój badań nad okresem wczesnego średniowiecza w Polsce.

Książka ta stanowi niesamowicie rozbudowaną swoistą skarbnicę wiedzy dotyczącą Polski wczesnośredniowiecznej. Czytelnik znajdzie tu informacje dotyczące sensu stricto badań wykopaliskowych, takich jak opis warstw stratygraficznych, znalezisk tzw. masowych czyli tych które są najbardziej powszechne na badanym terenie (np. ceramika czy kości zwierzęce). Autor dużo miejsca poświęca analizie kości zwierzęcych, które przecież we wczesnym średniowieczu były bardzo cennym surowcem stosowanych do rozmaitych wyrobów. W książce znajdziemy także dużo interesujących informacji o ceramice, o jej zdobieniach, wypale i kształcie.

Dużo miejsca poświęca Autor na bardzo ciekawy opis miejsc związanych z początkami Polski, pojawiają się tu informacje m.in. o Ostrowie Lednickim, Kopcu Kraka, Płocku (Wzgórze Tumskie) czy do dziś budzącej rozmaite skojarzenia Górze Ślęży oraz wiele innych. W książce znajdziemy także dużo informacji o grodach wczesnopaństwowych, z których jak Autor podkreśla nie wszystkie stawały się miastami. Autor stara się dać wyobrażenie Czytelnikowi o funkcjonowaniu takiego grodu, pomocne w tym okazują się opisy tzw. osad służebnych. Ponad to Czytelnik zainteresować może się faktami dotyczącymi najstarszych zespołów klasztornych, a także, co się z nimi wiąże pochówkami na ich terenie czy osadami towarzyszącymi. W tematyce chrystianizacji poruszono kwestie dotyczące roli Benedyktynów na ziemiach Polski, w tym niezwykle istotnego ośrodka jakim stał się Kraków i podkrakowski Tyniec. W publikacji wspomniano także o pochówkach o pochodzeniu Skandynawskim, takim jak pochówek łodziowy na Górze Chełmskiej w okolicy Koszalina czy niestety mocno zniszczona nekropola, na której odnaleziono pochówki wyposażone w inwentarze typowe dla ludów północnych.

W publikacji znalazło się wiele, niezwykle wiele bardzo interesujących informacji, których z wiadomych względów nie jestem w stanie Państwu przedstawić.

Książka ta bogata jest w liczne (jak na publikacje naukową) fotografie, rysunki, mapy, które doskonale mogą przybliżyć Czytelnikowi okres wczesnego średniowiecza. Rysunki przedstawiają zarówno naczynia ceramiczne, ale także i zarysy jam grobowych z pochówkami i wyposażeniem, fotografie i przerysy zabytków metalowych oraz bardzo interesujące mapki wybranych obszarów wraz z czytelnymi legendami, jak i wiele innych.

Reasumując książkę tą należy polecić przede wszystkim studentom archeologii. Praca ta jest niezwykle wnikliwa, wyjaśnia wiele kwestii dotyczących wczesnego średniowiecza w Polsce. Pomimo naukowego charakteru publikacji, polecam ją także i Czytelnikowi niezwiązanemu z archeologią, a zainteresowanemu przeszłością ziem polskich. Dzięki niej możemy poznać i docenić bogactwo tak słabo wciąż poznanego okresu w dziejach Polski. Gorąco polecam! Miłej lektury! :) :) :)

PLUSY

+ tematyka
+ wciągająca
+ wyjaśnia wiele kwestii dotyczących wczesnego średniowiecza w Polsce
+ rysunki
+ mapy z bardzo czytelnymi legendami
+ bogata bibliografia
+ fotografie wysokiej jakości

Minusy

brak

W 2011 roku na polskim rynku wydawniczym pojawiła się książka pt. Archeologia Polski wczesnośredniowiecznej, sygnowana przez wydawnictwo TRIO. Autorem publikacji jest prof. dr hab. Andrzej Buko, archeolog, wykładowca w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i były dyrektor Instytut Archeologii i Etnologii PAN, specjalizujący się przede wszystkim w tematyce...

więcej Pokaż mimo to

avatar
810
342

Na półkach: , ,

Książka, która będzie doskonałą pozycją nie tylko dla archeologów, ale i dla wszystkich tych, których interesują wieki średnie na naszych terenach. Fakty, ciekawostki, hipotezy badawcze - wszystko w jednym miejscu.

Książka, która będzie doskonałą pozycją nie tylko dla archeologów, ale i dla wszystkich tych, których interesują wieki średnie na naszych terenach. Fakty, ciekawostki, hipotezy badawcze - wszystko w jednym miejscu.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    77
  • Przeczytane
    66
  • Posiadam
    29
  • Historia
    8
  • Archeologia
    8
  • Ulubione
    5
  • Średniowiecze
    3
  • Do kupienia
    2
  • Archeo
    2
  • Chcę w prezencie
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Archeologia Polski wczesnośredniowiecznej


Podobne książki

Przeczytaj także