Nie oświadczam się

Dowody
2014-10-13
1981-01-01
reportaż morderstwo dochodzenie

Reportaż z procesu w bardzo głośnej przed laty sprawie zabójstwa trzech osób w Połańcu. Przerażające okoliczności zbrodni, która była popełniona niemal publicznie. I jeszcze bardziej okropne, jak sprawcy zdołali przekonać, zastraszyć, przekupić wszystkich świadków, że przez wiele miesięcy kłamali, mataczyli, utrudniając ustalenie prawdy.
Zapadły cztery wyroki śmierci, przy czym w apelacji wobec dwóch kary złagodzono do wieloletniego więzienia (powychodzili wcześniej). Dwie kary śmierci zostały wykonane.

Zapadły cztery wyroki śmierci, przy...

Bardzo mocna książka. Znam te sprawę od małego dziecka. To historia z moich rodzinnych stron, urodziłam się kilka lat później. Ale w momencie wyroku o tej sprawie mowili wszyscy, pamietam tez rekonstrukcje w programie 997. Niewiarygodne ze w wigilijną noc można zamordować kilka osób a kilkadziesiąt osób jest świadkami i panuje taka zmowa milczenia i to tyle lat. Jeden mężczyzna król zrębina który potrafił terroryzować całą społeczność. Audiobooka sluchasie ciężko jednak Polecam przeczytać lub posłuchać.

Czytana razem z mężem, opinia tożsama.
Wielki zawód. Mąż przeczytał czyjąś opinię w internecie, napalił się na tę książkę, to ja solidarnie jakoś razem z nim i wyszedł jeden wielki klops.
Na szczęście jest krótka i czyta się relatywnie szybko, ale to i tak nie jest książka, którą komukolwiek polecam. Ona jest po prostu strasznie napisana.

O samej zbrodni wcześniej nie wiedzieliśmy, więc dla obojga z nas była to historia opowiedziana po raz pierwszy i niestety, z tego chaosu ciężko się połapać w czymkolwiek. Serio, po skończeniu książki musiałam sobie szukać informacji w internecie, żeby na pewno dobrze zrozumieć, co tu się wydarzyło. Już nie pierwszy raz czytamy reportaż o makabrycznym morderstwie, więc dobrze wiemy do czego jest zdolny tłum na polskiej wsi, tu zaskoczenia wielkiego nie było. "Nie oświadczam się" to w zasadzie wypowiedzi świadków, rodzin ofiar, oskarżonych i rodzin oskarżonych. Przeplatane pytaniami prokuratorów, wypowiedziami sędziów i tyle. Nie ma jako takiego komentarza autora, więc powiedziałabym, że Łuka zebrał cudze wypowiedzi i zrobił z nich reportaż. Nam się to osobiście nie podobało, tekst męczy niemiłosiernie. Myślę, że to może być najbardziej męcząca książka ze wszystkich jakie przeczytałam. Autor sprawy nie ułatwia, skacze po wydarzeniach, ludziach, wątkach, no nie ma szans się w tym czytelnik odnaleźć.

Niestety, bohaterowie reportażysty to niewykształceni ludzie ze wsi, którzy nie dość, że sami w sobie już mówią jak potłuczeni, to jeszcze mówią gwarą. Nie odnajduję przyjemności w czytaniu wypowiedzi ludzi, którzy są bardzo prości, a część z nich jest upośledzona. Totalny bezsens. Można umrzeć intelektualnie czytając. Autor przytacza nam też calusieńkie paragrafy co jakiś czas, co też nie ułatwia czytanka.

Notatka na Wikipedii była czytelniejsza i ciekawsza niż ta książka. Zmarnowane dwa wieczory.

Wyzwanie czytelnicze LC wrzesień 2023: Przeczytam książkę o wsi, z motywami chłopskimi

Czytana razem z mężem, opinia tożsama.

O samej zbrodni wcześniej nie...

W oryginalnej wersji była to świetna książka reportażowa; obecne wydanie to, niestety, ocenzurowana wersja z pozmienianymi nazwiskami etc. Zamiast owych faktów, które w (prawdziwej) wersji swej książki zamieścił W. Łuka, w tym okaleczonym wydaniu jest pseudoposłowie, w którym jakiś typek, nie mający nic wspólnego z autorem, przez kilkanaście stron rozpacza o tym, jaką to straszną podłością jest kara śmierci.

Ciężko mi ocenić tę pozycję - historia sama w sobie przerażająca, ale forma podania nużyła mnie. Wiem, że to nie fabuła, tylko zeznania z procesu, ale jakoś ciężko się je czytało...
W każdym razie chcę wybrać się do teatru na sztukę na podstawie tejże historii, lecz trzeba mi czekać na rozpoczęcie sezonu teatralnego ;).

Wnikliwa praca reporterska, którą należy docenić. Reportaż ma jednak to do siebie, że jest gatunkiem literackim (z elementami pochodnych: publicystyki, faktu). Tu literackości zabrakło. Miejscami bardzo monotonny i zawiły (dobrym pomysłem okazał się słownik postaci na początku książki). Cel uzyskany - mentalność polskiej wsi w latach 70. została zobrazowana na tyle porażająco, że czytelnik zastanawia się, jak mogło dojść do takiej zbrodni, jak ludzie skłonni byli do chłodnej kalkulacji - krowa czy szacunek do pomordowanych. Sprawa szali sprawiedliwości zamknięta w trudno przyswajalną formę, a sama historia to samograj.

Trudna lektura wymagająca ciągłego skupienia, ale warta przeczytania, chociażby po to aby uzmysłowić sobie myślenie człowieka PRLu, ludzi wsi oraz wpływ władzy komunistycznej.

9/10
@moze_booka

9/10
@moze_booka

Ciężka to była lektura i wymagająca emocjonalnie, ale też niezwykle wciągająca, bo to Wiesław Łuka jest świetnym reporterem. Jeśli jesteście zainteresowani sprawą opisaną przez Łukę, to poczytajcie sobie na jakiejś Wikipedii o "Sprawie połanieckiej", ja nie mam siły wracać do tego zbydlęcenia.

W każdym razie, Łuka świetnie uchwycił charaktery swoich "bohaterów" i atmosferę tamtych czasów - dużo słuchał, mało mówił: w reportażu próżno szukać prywatnych spostrzeżeń autora (co jest bolączką dzisiejszego pokolenia reporterów) i bardzo dobrze. Reporter był na sali sądowej podczas procesu, chodził po wiosce w której doszło do tragedii i pytał świadków, drążył, aż wreszcie stworzył portret tej zbiorowości, gdzie traktor jest więcej wart, niż życie czworga ludzi. Przerażające.

W każdym razie, Łuka świetnie uchwycił charaktery swoich "bohaterów" i...

Wstrząsający reportaż, dający po emocjach. Szczególnie że wydarzenia te miały miejsce w moim województwie...

Reportaż na temat zbrodni co wydarzyła się już prawie 50 lat temu w PRL-owej Polsce. Opowiada przebieg sprawy sądowej zbrodni, której opis i same okoliczności zdarzenia nie mieszczą się w głowie. Momentami wywołuje wrażenie, jakby sytuacja nie miała miejsca, co doprowadza do większego absurdu, bo przecież zamordowana została 3-osobowa rodzina z zimną krwią i ponad 20 świadkami.
Język nie jest najwygodniejszy w odbiorze, ale to przez świetną umiejętność Wiesława Łuki potrafiącego odzwierciedlić myśli tamtejszych ludzi co brali udział w morderstwie i pokazując mentalność oraz klimat tamtejszej wsi. Czasami osobiście miałem wrażenie, że książka stoi w miejscu, ale nie był to szczególny jej zarzut. Repoortaż świetny, pokazuje jakimi ludzie są zwierzętami i co gorsza, że się nie zmienili. Jest on warty przeczytania ale nie powalający na kolana.

• Reportaż
  • Literatura faktu