rozwińzwiń

Baudelaire

Okładka książki Baudelaire Marcel A. Ruff
Okładka książki Baudelaire
Marcel A. Ruff Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy biografia, autobiografia, pamiętnik
270 str. 4 godz. 30 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1967-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1967-01-01
Liczba stron:
270
Czas czytania
4 godz. 30 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Aleksandra Olędzka-Frybesowa
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
745
699

Na półkach: ,

Dotarcie do głębi natury człowieka, którego twórczość tak mocno przykuła moją uwagę, stało się obsesją. Ujęty ekscentrycznym sposobem jego poetyckiego życia postanowiłem dowiedzieć się, komu zawdzięczam przekonanie, że wyobraźnia jest królową umysłu. Zapragnąłem uchylić rąbka tajemnic falujących od nadmiaru marzeń. Chciałem poczuć swoimi rozgrzanymi emocjami tych drobnych drgnień świadomości, które nieomal wywołują zawroty głowy. Liryczne poruszenia duszy tak bardzo mnie do siebie przekonały, że musiałem w nich trwać długo po zakończeniu poetyckiego koncertu. Czuję się usprawiedliwiony od wszelkich złych i dobrych uniesień jakie mi przy tym towarzyszyły, ponieważ znalazłem się pod wpływem poety dla którego władza słów z ich bogactwem i różnorodnością stała się celem życia. To Charles Baudelaire tak bardzo mnie zafascynował a jego biografia tylko przekazała ułamek wiedzy o chorobie duszy na którą cierpiał.

Marcel Ruff odtworzył historię twórcy, dla którego cierpienie było równie potrzebne, co innym ludziom szczęście. W swojej próbie rekonstrukcji burzliwej namiętności jednego z największych poetów świata pokazał człowieka, który nie uznawał piękna bez emocjonalnych przeżyć. Jego doskonałość przyjęła za swoją towarzyszkę melancholię. Im większym nieszczęściem została naznaczona rezygnacja, tym więcej artyzmu można było znaleźć w tych wysokich uczuciach. Charles Baudelaire nie był postacią, której twórczość można zgłębić w ciągu bardzo krótkiego czasu. Żeby poznać bolesny niepokój zwątpienia, potrzeba wielu miesięcy zaprawiania się w bojach z trudną poezją. Aby zobaczyć na własne oczy pokusy rozkoszy utopione w buncie, trzeba zakochać się w tym co tworzył. Marcel Ruff nie pisał o tym, czego można by oczekiwać od klasycznej biografii. Wszyscy ci, którzy liczą na opisy wydarzeń z życia mistrza francuskiej poezji, srogo się zawiodą. To bardziej przypomina księgę uczuć i spisany kodeks estetyki, którym kierował się Baudelaire.

Z wielką uwagą śledziłem pierwsze zachwyty literackie wirtuoza ulotnej myśli. Moje wielkie zainteresowanie wywołała jego umiejętność rozdrapywania ran i skłonność do egzaltacji z domieszką mistycyzmu. Marcel Ruff odmalował wizerunek emocjonalnie niebezpiecznego dandysa o bystrym i wrażliwym spojrzeniu. Baudelaire, który był uczulony na dualizm ludzkiej natury, postawił tezę o nierozłączności sztuki od grzechu. Niezmiernie dbały o swój wygląd i doskonałość poetyckiego warsztatu, zapewnił komfort pomiędzy ideałem a materią. Niestety wrodzona delikatność i jej wpływ na brak zorganizowania w codziennym życiu, dosyć szybko zesłały grymas goryczy i niepokoju na jego dandysowskie postrzeganie świata. Jednak być może właśnie dzięki temu, "Kwiaty zła" i "Paryski splin" powstały w takim kształcie, w jakim możemy się nimi zachwycać.

Wielu poetów zastanawiało się, gdzie są źródła baudelaire'owskiego piękna. Czy należy się ich doszukiwać w zainteresowaniu boskim, czy też szatańskim pierwiastkiem. Te dylematy spowodowały dociekliwość Stéphane Mallarmégo i Paula Verlaine'a na niespotykaną skalę. Zarówno dla nich, oraz dla innych poetów, Charles Baudelaire stał się ikoną burzyciela zasad literackiego myślenia jemu współczesnych czasów. Wprowadzenie przez niego do poetyckiej techniki, śmiałych innowacji i różnorodnych kombinacji, wzbudziły podziw kolejnych twórców. Symfonia słów Baudelaire stała się w oczach innych ludzi tak delikatna i jednocześnie potężna, że sława poety szybko rozniosła się poza granice Francji. Dotarła też do mnie. Również ja mogę po stu pięćdziesięciu latach od jego śmierci, rozkoszować się klejnotami poezji z nutą metafizycznego udręczenia. Na zawsze zapamiętam, że celem wierszy Charlesa Baudelaire'a jest nie tylko trwanie, ale również potężne oddziaływanie na czytelnika.

Dotarcie do głębi natury człowieka, którego twórczość tak mocno przykuła moją uwagę, stało się obsesją. Ujęty ekscentrycznym sposobem jego poetyckiego życia postanowiłem dowiedzieć się, komu zawdzięczam przekonanie, że wyobraźnia jest królową umysłu. Zapragnąłem uchylić rąbka tajemnic falujących od nadmiaru marzeń. Chciałem poczuć swoimi rozgrzanymi emocjami tych drobnych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    9
  • Przeczytane
    8
  • Posiadam
    4
  • Nie-piękna
    1
  • Biografie
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Ex libris
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Baudelaire


Podobne książki

Przeczytaj także