Cichy pokój

Okładka książki Cichy pokój Amanda Bennett, Lori Schiller
Okładka książki Cichy pokój
Amanda BennettLori Schiller Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Historie prawdziwe reportaż
reportaż
Historie prawdziwe
The Quiet Room
Hachette Polska
2014-08-15
2014-08-15
Paweł Laskowicz

Okładka książki Cichy pokój Amanda Bennett, Lori Schiller
Cichy pokój Amanda Bennett, Lor...

Książkę tę przeczytałam jednym tchem, być może dlatego, że niestety nie obcy mi jest jej temat. Bardzo autentyczna opowieść, widać, że autorka sama przeżyła to, o czym opowiada. W zakończeniu daje chorym nadzieję na wyzdrowienie.

Długo nie mogłam się po niej pozbierać. Przede wszystkim dlatego, że próbowałam (na szczęście bez skutku) wyobrazić sobie świat, w którym żyje bohaterka, pełen przemocy, zła, strachu, a przy tym niemoc najbliższych i bezskuteczna pomoc.

Rewelacyjna książka, jedna z najlepszych jakie przeczytałam w życiu. Połknęłam ją w dwie noce!

Przejmujące studium schizofrenii napisane z perspektywy pacjenta i najbliższej rodziny.
Książka może mieć wspaniały charakter edukacyjny biorąc pod uwagę, że w mentalności wielu osób choroba psychiczna stawia cierpiącego w gronie ludzi gorszego sortu. Polecam!

Choć temat schizofrenii nie jest mi obcy to muszę przyznać, że historia Lori Schiller wyjątkowo mnie poruszyła. Lori jest dowodem na to, że nigdy nie można się poddawać, a po każdej burzy na pewno wyjdzie słońce.
Sama książka opowiada wzruszającą historię młodej kobiety, która boryka się z chorobą psychiczną oraz o jej walce z tym schorzeniem. Książka to nie tylko szpitale, leki i terapie, ale także przewija się tutaj temat narkotyków, miłości oraz radzenia sobie z ludzkim dramatem.
Niewątpliwą zaletą jest fakt, że te same wydarzenia przedstawiane są z perspektywy kilku osób - samej chorej, jej rodziców, rodzeństwa, a także lekarzy. To sprawia, że mamy całkowity ogląd funkcjonowania osoby chorej. Gorąco zachęcam do przeczytania!

Historia Lori jest niesamowita. To straszne, że tak cierpiała przez 13 lat. Ile życia jest uciekło... Cudowna książka.

Świetna książka, która pokazuje jak widziany jest świat osoby chorej na schizofrenie oraz osób żyjących obok niej.

Książka napisana przez osobę która choruje na schizofrenię. Bohaterka prowadzi nas przez swoje życie, a tym samym przez rozwój medycyny, społeczeństwa i jego podejścia do chorób psychicznych. Nie jest poradnikiem na temat tego jak sobie z chorobą radzić, ale raczej próbą pokazania ludziom zdrowym, jak wygląda życie osoby chorej, z jakimi problemami musi sobie radzić, jak zmienia się jej rola w społeczeństwie zależnie od rozwoju nauki, wrażliwości i świadomości na temat chorób psychicznych.

Nie jest to lekka lektura, ale naprawdę warto po nią sięgnąć, choćby po to żeby sobie uświadomić ile zła mogą wyrządzić stereotypy lub jak wiele dobra można czynić prostymi gestami i słowami lub po prostu spróbować zrozumieć, jak różni jesteśmy, choć to nadal ten sam gatunek.

Połowa lat 70tych, USA. Lori Schiller, mająca za chwilę rozpoczynać studia jest na letnim obozie. Zaczyna czuć się gorzej. Ma kiepski nastrój, nachodzą ją nieprzyjemne myśli i wspomnienia. Czasem każdy tak ma. Jednak dziewczyna nagle słyszy swoje pierwsze "MUSISZ UMRZEĆ". Słyszy, nie wyobraża sobie tego. Od tego momentu zaczyna się historia jej choroby. Od tego dnia Głosy już nigdy jej nie opuściły.

Niesamowita, miejscami przerażająca podróż przez gabinety psychiatryczne, szpitalne oddziały, próby samobójcze, mieszaninę urojeń i rzeczywistości. Nietrafione diagnozy, terapie, leki. Długie negowanie choroby przez Lori i jej rodzinę.

To opowieść o ciągłej walce z Głosami które wyzywają, każą się zabić, szczują na innych. O życiu kiedy nie jest się w stanie oddzielić tego co widzisz i słyszysz od tego, co rzeczywiście się dzieję. Rodzice, bracia, przyjaciółka i psychiatra dołączają swój punkt widzenia i opowiadają o tym, jak choroba wpływa na najbliższych.

Po wielu latach bohaterce udało się zapanować nad schizofrenią i wrócić do normalnego życia. Teraz ma do opowiedzenia pouczającą historię, która niesie nadzieję innym chorym i ich rodzinom, a także dostarcza wielu informacji ludziom nie będącym w temacie.

co-przeczytalam.blogspot.com

Książka poruszająca trudny temat walki z chorobą psychiczną. Większość ludzi nie ma zielonego pojęcia co kryję się pod nazwą "schizofrenia". Zazwyczaj unikamy osób z problemami psychicznymi, boimy się ich, nawet co po niektórzy myślą ,że można się od nich zarazić. Przecież ludzie cierpiący na schizofrenię pracują,zakładają rodziny i normalnie funkcjonują w społeczeństwie.
Ogromnym plusem w książce jest to,że historia pokazana jest z różnych punktów widzenia : samej bohaterki, rodziców, przyjaciół i lekarzy.
Polecam każdemu kto chciałby chociaż trochę poznać chorobę jaką jest schizofrenia.

• Psychologia
  • Biblioteka