Orły na śniegu

Ryszard Wytrych Wydawnictwo: Zysk i S-ka literatura piękna
Zysk i S-ka
2009-01-01
2009-01-01
Ziemie Odzyskane kołchoz spółdzielnia kułak gospodarka powojenna życie po wojnie

"Orły na śniegu" to opowieść o Szymonie Kobali, rolniku pełną gębą, dobrze wykształconym, jak na ówczesne czasy (ukończył 7 klas szkoły podstawowej z bardzo dobrymi ocenami),który przeniósł się wraz z rodziną do gospodarstwa rolnego na Ziemiach Odzyskanych. I tutaj gospodarzy najlepiej jak umie, choć czasy, lata 50. XX wieku, nie są zbyt łatwe. Z jednej strony grasująca po wsiach szajka rabusiów, a z drugiej naciski partii oczekującej jeszcze większej wydajności i lepszych plonów, a wszytko oczywiście dla dobra wspólnoty i socjalizmu. Historia ciekawa, ale czegoś mi tutaj brakowało, nie było takiego "wow", więc oceniam ją 6/10.

Pewnego zimowego dnia wybrałam się do pewnej księgarni w poszukiwaniu nowych książek do poczytania. W koszu z promocjami znalazła się między innymi powieść "Orły na śniegu" Ryszarda Wytrycha. Do jej zakupienia zachęciła mnie niska cena (ok. 10 zł) oraz opis, obiecujący oryginalny styl, autentyczność i gwarę, którą posługiwali się ludzie w latach pięćdziesiąctych dwudziestego wieku.

Powieść przedstawia losy kilku rodzin, skupiając się na ówczesnych ludzkich problemach. To historia ludzi, którzy po wojnie systematycznie zasiedlają Ziemie Odzyskane. Ich życie, mimo braku technologicznych rozrywek znanych nam dziś, jest barwne, każdy dzień stanowi nowe wyzwania i doświadczenia. Autor ukazał nie tylko problemy dorosłych ludzi z kołchozem i ogólnym ustrojem państwa, lecz także życie nastolatków i w dużej mierze dzieci. Cały urok tkwi w stylu - ówczesnej charakterystycznej gwarze, która nadała powieści autentyczności, tak jak obiecuje to opis książki.

"Orły na śniegu" przypominają o świecie, w którym rodzina i praca były głównymi priorytetami, często sprzężonymi ze sobą, z dużą dozą miłości, przyjaźni i kontaktów interpersonalnych.

Bardzo ciekawa opowieść o powojennym życiu mieszkańców tzw. ziem odzyskanych.

Akcja obejmuje cały 1956 rok, ale dzięki retrospekcjom poznajemy także wcześniejsze losy bohaterów, których los rzucił na zachód Polski.
Każdy żyje tu, jak umie, starając się walczyć z biedą, co nie zawsze się udaje. W najgorszej sytuacji są ci, którzy oddali swoją ziemię i inwentarz do kołchozu. Nie dość, że muszą odpracowywać dniówki w spółdzielni, to zarabiają coraz mniej i są wciągani przez agitatorów w polityczne gierki. Ciężko żyje się także kułakom, którzy są prześladowani przez lokalnych aparatczyków i muszą oddawać państwu coraz więcej płodów rolnych. Niektórzy, nie mogąc wytrzymać nacisków, poddają się, ale wśród buntowników króluje porywczy teść głównego bohatera - były piłsudczyk i uczestnik bitwy warszawskiej .

Lokalna społeczność jest bardzo zróżnicowana - ludzie pochodzą z terenów całej Polski, mają inne charaktery i aspiracje, zajmują w wiejskiej hierarchii różne miejsce. Często dochodzi między nimi do kłótni i nieporozumień, których zarzewiem najczęściej staje się ziemia albo jakieś nieopatrzenie rzucone słowo. Większość łączy jednak wspólna niechęć do partyjnych urzędników, miejscowych partyjniaków i donosicieli oraz lęk przez grasującymi po okolicy rabusiami. W momentach zagrożenia wiejska społeczność potrafi się solidaryzować i bronić.

Życie na wsi wyznaczają pory roku i kościelne święta. Upodabnia to
powieść do "Chłopów" Reymonta, podobnie jak gwarowa stylizacja, elementy naturalizmu i zamknięcie akcji w obrębie jednego roku.

"Orły na śniegu" to także ujmujący utwór o dzieciństwie, gdyż autor sporo miejsca poświęcił dziecięcym bohaterom. Obserwujemy ich codzienne obowiązki i zabawy, przyjaźnie i bójki oraz marzenia. W tej sferze tematycznej przeważają elementy humorystyczne - sceny podglądania dorosłych kochanków i inne pomysły Poldka, Pawełka i ich rówieśników są rozbrajające, a niekiedy tak zabawne, że można uśmiać się do łez. Nie brak tu jednak także wzruszających oraz dramatycznych wydarzeń, które sprawiają, że niektórzy mali bohaterowie szybko dojrzewają z dnia na dzień.

Wiele humorystycznych przygód mają także dorośli. Kłótnie między sąsiadami, rodzinne spory, zatargi z kierownikiem spółdzielni czy wielki konflikt między dwoma wiejskimi kurduplami śledzi się z rozbawieniem.

Przeczytałam jednym tchem i żałuję, że książka ma tylko niecałe trzysta stron - aż chciałoby się poznać dalsze losy bohaterów...

Bardzo ciekawa opowieść o powojennym życiu mieszkańców tzw. ziem odzyskanych.

• Literatura piękna
  • Lata powojenne
  • Domowa biblioteka
  • Rok 2013
  • Wymiana/Sprzedaż
  • Posiadam - jeszcze nie przeczytane

Dodaj cytat z książki Orły na śniegu