Mabinogion. Prastare sagi walijskie

Okładka książki Mabinogion. Prastare sagi walijskie autor nieznany
Okładka książki Mabinogion. Prastare sagi walijskie
autor nieznany Wydawnictwo: Armoryka Seria: Biblioteka Celtycka literatura piękna
Biblioteka Celtycka
Pedair cainc y Mabinogi | Four Branches of Mabinogi
Armoryka
2013-11-06
2013-11-06
Andrzej Sarwa, Piotr Żyra, Katarzyna Simonienko
celtycka sagi Celtowie walijskie Walijczycy

Przetłumaczone to jest miejscami fatalnie, dlatego stosunkowo nisko ocena. Nie dość, że nie z oryginału, tylko z angielskiego, to jeszcze z rażącymi naruszeniami rejestru stylistycznego (widziałam tam nawet jakąś "aprowizację"). Ale ponieważ z tego co mi wiadomo, polski czytelnik nie może dysponować lepszym wydaniem, to dla wszystkich miłośników mitów, legend i opowieści pozycja obowiązkowa. Mity celtyckie są w końcu obok skandynawskich jednym z korzeni współczesnej fantastyki, więc samo wyszukiwanie znajomych imion, motywów czy artefaktów jest intelektualną zabawą, dla której warto zagłębiać się w trudny i dla naszej wrażliwości obcy tekst. To dziwny świat, w którym magia miesza się z chrześcijaństwem, legendy z historią, w którym wiele rzeczy może się wydawać z pozoru nonsensowne, ale świat, w którym warto się zagłębić, nie zważając na zgrzyty językowe.

• Celtowie
  • E-booki