rozwińzwiń

Wielka księga demonów polskich. Leksykon i antologia demonologii ludowej

Okładka książki Wielka księga demonów polskich. Leksykon i antologia demonologii ludowej Barbara Podgórska, Adam Podgórski
Okładka książki Wielka księga demonów polskich. Leksykon i antologia demonologii ludowej
Barbara PodgórskaAdam Podgórski Wydawnictwo: Kos powieść historyczna
560 str. 9 godz. 20 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Kos
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
560
Czas czytania
9 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788389375407
Średnia ocen

7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Patroni leśnych ostępów Barbara Podgórska, Adam Podgórski
Ocena 0,0
Patroni leśnyc... Barbara Podgórska,&...
Okładka książki Encyklopedia baśniowych stworów Barbara Podgórska, Adam Podgórski
Ocena 3,3
Encyklopedia b... Barbara Podgórska,&...
Okładka książki Mitologia Śląska. Przywiarki ślónskie. Leksykon i antologia śląskiej demonologii ludowej Barbara Podgórska, Adam Podgórski
Ocena 7,1
Mitologia Śląs... Barbara Podgórska,&...
Okładka książki Kuchnia Piwosza. Dania Główne Anna Jach, Barbara Podgórska, Adam Podgórski
Ocena 0,0
Kuchnia Piwosz... Anna Jach, Barbara ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
84 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
714
284

Na półkach: , ,

Bardzo interesujący leksykon polskich demonów. Ciekawostki zawarte w opisie poszczególnych demonów potrafią zadziwić i rozjaśnić niektóre powiedzonka przetrwałe do dzisiejszych czasów (jak np. "nocny marek").

Bardzo interesujący leksykon polskich demonów. Ciekawostki zawarte w opisie poszczególnych demonów potrafią zadziwić i rozjaśnić niektóre powiedzonka przetrwałe do dzisiejszych czasów (jak np. "nocny marek").

Pokaż mimo to

avatar
565
501

Na półkach: ,

Zauroczył mnie wstęp autorów, którzy postanowili skorzystać nie tylko z popularnych i naukowych źródeł, ale także z pisarzy, poetów i fantastów. Niestety, nie zauważyłem tego w praktyce. Największym mankamentem jest jednak to, że całość sprawia wrażenie nieopracowanych notatek i fragmentów, wielokrotnie się powtarzających. Rzeczowe opisy zdarzają się bardzo rzadko, a przeważają wyrwane, surowe fragmenty oraz "zeznania świadków". Najbardziej denerwowało mnie czytanie po dziesięć razy tego samego. Przykładowo: Upiór -> upier, upir upirz, upierzyca, upiorzyca, ąpir, bezkost, dydul, łap, łupior, łupi, łupir, łupirz, marcholt, marchołt, marchułt, martwiec, mrec, niełop, opi, poczwara grobowa, strzyga, strzygoń, wampir, wampirz, wąpir, wąpierz, wąpirz, wąpiór, wąpior, wampierz, wampirzyca, wąpierz, wieszczy, wieszczyca, wpyr, wupi, wypiór, żywy trup - niemal każde z tych haseł, ujęte jest razem i osobno, a przy wielu powtarzane są dokładnie te same informacje obok unikalnych fragmentów, które właściwie dodają coś innego do wszystkich pozostałych haseł i wzajemnie je poszerzając. Kolejny przykład: lelek i Lelek traktowany jest jako osobne hasło, już pomijając to, że lelek ma 4 pozycje oraz osobnym hasłem są także lelki w liczbie mnogiej.

Ogółem ponownie kończymy w miejscu, w którym większość demonów wyglądała tak samo, robiła to samo, tak samo powstawała i tak samo z nimi walczono, z tym że w jednej wsi na dane zjawisko mówili rusałka, a w innej wodna pani, w kolejnej brzeginia, a na wschodzie wiła itp itd.

Zdecydowanie wolę bardziej literackie opisy rozbudzające wyobraźnię, także o wiele lepszym wyborem będzie "Bestiariusz Słowiański" Zycha i Vargasa albo książki o mitologii słowiańskiej.

(Prostując zamieszczone tu komentarze - ta książka nie opisuje "wszystkich bóstw słowiańskich", a ledwo zahacza o najbardziej znane.)

Zauroczył mnie wstęp autorów, którzy postanowili skorzystać nie tylko z popularnych i naukowych źródeł, ale także z pisarzy, poetów i fantastów. Niestety, nie zauważyłem tego w praktyce. Największym mankamentem jest jednak to, że całość sprawia wrażenie nieopracowanych notatek i fragmentów, wielokrotnie się powtarzających. Rzeczowe opisy zdarzają się bardzo rzadko, a...

więcej Pokaż mimo to

avatar
221
16

Na półkach:

Jeśli chcecie poznać polskie demony - zarówno te mające korzenie w mitologii Słowian, jak i te z przekazów kultury ludowej, a więc splatające się także z symboliką chrześcijańską i czysto lokalnymi wierzeniami, to jest to według mnie najlepszy dostępny leksykon! Autorzy zebrali hasła bazujące na bardzo obszernej bibliografii, a literatura, z której skorzystali została przez nich starannie dobrana. Znajdziecie tu też całe mnóstwo ciekawych ilustracji - ja napewno jeszcze do tej książki kiedyś sięgnę! Może planując powrót do Wieloświata... a może nie...

Jeśli chcecie poznać polskie demony - zarówno te mające korzenie w mitologii Słowian, jak i te z przekazów kultury ludowej, a więc splatające się także z symboliką chrześcijańską i czysto lokalnymi wierzeniami, to jest to według mnie najlepszy dostępny leksykon! Autorzy zebrali hasła bazujące na bardzo obszernej bibliografii, a literatura, z której skorzystali została przez...

więcej Pokaż mimo to

avatar
16
15

Na półkach:

"Wielka księga demonów polskich" to dokładne opracowanie wierzeń w w istoty demoniczne w formie leksykonu, wbrew jednak swojemu tytułowi, nie ogranicza się jedynie do wierzeń z terenów dzisiejszej Polski. Autorzy, których pasję do tej tematyki widać po tym, jak pieczołowicie pozbierali wszystkie warianty nazw poszczególnych stworów, sięgają też czasem do wierzeń z terenów sąsiednich a nawet i bardziej odległych, głównie w celach porównawczych. Bardziej jednak jako swojego rodzaju encyklopedia stworów, do której sięgniemy szukając wyjaśnienia jakiegoś konkretnego hasła czy nazwy.

"Wielka księga demonów polskich" to dokładne opracowanie wierzeń w w istoty demoniczne w formie leksykonu, wbrew jednak swojemu tytułowi, nie ogranicza się jedynie do wierzeń z terenów dzisiejszej Polski. Autorzy, których pasję do tej tematyki widać po tym, jak pieczołowicie pozbierali wszystkie warianty nazw poszczególnych stworów, sięgają też czasem do wierzeń z terenów...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3040
1732

Na półkach: , , ,

Bardziej taki słownik, fakt bardzo taki rozwinięty, ale jak sami autorzy piszą na początki zawiera nie tylko słowiańskie stwory, ale i zebrane z zagranicy nawet i niektóre skandynawskie.

Bardziej taki słownik, fakt bardzo taki rozwinięty, ale jak sami autorzy piszą na początki zawiera nie tylko słowiańskie stwory, ale i zebrane z zagranicy nawet i niektóre skandynawskie.

Pokaż mimo to

avatar
754
753

Na półkach: ,

„Wielka Księga Demonów polskich” autorstwa Barbary i Adama Podgórskich to kompletny i pięknie wydany zbiór demonów z terenów Polski i okolic. Bogato ilustrowana księga, pełna rycin i pięknych ilustracji przenosi nas w świat rodzimych wierzeń naszych przodków, potrafiąc nie raz zaskoczyć i przestraszyć czytelnika podczas lektury. Z zapartym tchem wsiąkłem w tę arcyciekawą książkę i nie mogłem się od niej wprost oderwać, od pierwszej do ostatniej strony.

Książka jest pięknie i obszernie wydanym leksykonem, który zawiera niemal wszystkie bóstwa, demony oraz zjawiska demoniczne i nadprzyrodzone z bogatej kultury Słowian. Podczas lektury przeczytamy między innymi o wielu postaciach z mitów i legend naszych przodków. Dzięki tej arcyciekawej lekturze będziemy mogli poznać w lepszy i bardziej dogłębny sposób ludowe wierzenia i kulturę naszych przodków, która w ostatnich czasach zaczyna powoli odżywać i powracać do masowej świadomości.

Książka jest bardzo ciekawa i czyta się ją z dużym zaciekawieniem. Wydanie w twardej oprawie również zasługuje na plus i sprawia, że świetnie prezentuje się na półce. Leksykon jest bardzo szczegółowy i zawiera wiele z nadprzyrodzonych bytów z bogatej i różnorodnej kultury Słowian. Książka opisuje wierzenia i tradycje z terenów Słowian połabskich, Polan, Ślązaków czy Kaszubów. Jest to pozycja wręcz obowiązkowa dla osób, które chcą w lepszym stopniu zaznajomić się z kulturą Słowian oraz poznać byty i demony dotąd nieznane.

„Wielka Księga Demonów polskich” przyciąga porządnym opracowaniem, która silnie opiera się na wielu tekstach źródłowych. Klimatyczne ilustracje dodatkowo wciągają w niepowtarzalny klimat książki, do której wraca się po wielokroć w poszukiwaniu kolejnych cennych informacji. Pozycja powinna przypaść do gustu czytelnikom zainteresowanym tym tematem, wartościowa ze względu na mocny nacisk na etnologię i antropologię kultury. Jednak jest to przede wszystkim porządna książka popularnonaukowa, którą czyta się szybko i z dużym zaciekawieniem, odsłaniając, chociaż rąbek tajemnicy o naszym słowiańskim pochodzeniu.

http://fantasy-bestiarium.blogspot.com/2017/01/wielka-ksiega-demonow-polskich-barbara.html

„Wielka Księga Demonów polskich” autorstwa Barbary i Adama Podgórskich to kompletny i pięknie wydany zbiór demonów z terenów Polski i okolic. Bogato ilustrowana księga, pełna rycin i pięknych ilustracji przenosi nas w świat rodzimych wierzeń naszych przodków, potrafiąc nie raz zaskoczyć i przestraszyć czytelnika podczas lektury. Z zapartym tchem wsiąkłem w tę arcyciekawą...

więcej Pokaż mimo to

avatar
358
289

Na półkach: ,

Książka wbrew opisom w księgarniach, nie jest typową książką, którą czytamy od deski do deski. Jest to swego rodzaju słownik. Bardzo obszerny słownik swoimi hasłami obejmujący WSZYSTKIE bóstwa, demony i zjawiska demoniczne i nadprzyrodzone kultury Słowian. Obejmują postacie z legend i podań ludowych terenów Słowian połabskich, Kaszubów, Polan, Ślązaków, aż po Słowian zamieszkujących Ruś sięgając aż do tych moskiewskich. Naprawdę bardzo ważna pozycja na półce wszystkich osób interesujących się ludowością, wierzeniami i kulturą Słowian!

Książka wbrew opisom w księgarniach, nie jest typową książką, którą czytamy od deski do deski. Jest to swego rodzaju słownik. Bardzo obszerny słownik swoimi hasłami obejmujący WSZYSTKIE bóstwa, demony i zjawiska demoniczne i nadprzyrodzone kultury Słowian. Obejmują postacie z legend i podań ludowych terenów Słowian połabskich, Kaszubów, Polan, Ślązaków, aż po Słowian...

więcej Pokaż mimo to

avatar
19
7

Na półkach: ,

Niezwykle ciekawa książka, rzetelny zbiór dawnych wierzeń ludowych. Pozycja godna polecenia dla wszystkich fascynatów etnologii i antropologii kulturowej.

Niezwykle ciekawa książka, rzetelny zbiór dawnych wierzeń ludowych. Pozycja godna polecenia dla wszystkich fascynatów etnologii i antropologii kulturowej.

Pokaż mimo to

avatar
277
59

Na półkach:

Czytam od czasu do czasu...

Czytam od czasu do czasu...

Pokaż mimo to

avatar
78
14

Na półkach: , ,

Wbrew pozorom nie jest to księga tajemnej wiedzy dla okultystów. Jest to pięknie wydany leksykon postaci pojawiających się w ludowych wierzeniach. Ogromna liczba haseł, wyczerpujące opisy z ilustracjami, bogata bibliografia sprawiają, że Wielka księga Demonów Polskich jest jedną z najlepszych opracowań w tej dziedzinie. Dla osób interesujących się słowiańskim folklorem jest to pozycja "Must have".

Wbrew pozorom nie jest to księga tajemnej wiedzy dla okultystów. Jest to pięknie wydany leksykon postaci pojawiających się w ludowych wierzeniach. Ogromna liczba haseł, wyczerpujące opisy z ilustracjami, bogata bibliografia sprawiają, że Wielka księga Demonów Polskich jest jedną z najlepszych opracowań w tej dziedzinie. Dla osób interesujących się słowiańskim folklorem jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  692
 • Przeczytane
  116
 • Posiadam
  92
 • Chcę w prezencie
  15
 • Słowianie
  14
 • Teraz czytam
  10
 • Ulubione
  10
 • Do kupienia
  5
 • Folklor
  4
 • Słowiańszczyzna
  3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wielka księga demonów polskich. Leksykon i antologia demonologii ludowej


Podobne książki

Przeczytaj także