Zabijemy albo pokochamy. Opowieści z Rosji

Anna Wojtacha Wydawnictwo: Znak Literanova Seria: Znak literanova literatura piękna
Znak Literanova
rosja europa wschodnia putin słowiańszczyzna polityka
literatura piękna
Znak literanova
rosja europa wschodnia putin słowiańszczyzna polityka

„-Ty masz fajną robotę, wiesz?
-Tak?
-No bo ty zawodowo gadasz z ludźmi, dobrze zrozumiałem?
-Tak by to w sumie można ująć...Tak, Igor, ja zawodowo gadam z ludźmi”.

Powyższy dialog znakomicie oddaje charakter reporterki i korespondentki wojennej, Anny Wojtachy, i jej najnowszej książki „Zabijemy albo pokochamy. Opowieści z Rosji”. Dziennikarka odkrywa przed czytelnikiem...

Bardzo dobra i wciągająca książka, zdecydowanie godna polecenia. Przygody autorki są niesamowite i niewiarygodne - ale jak widać takie rzeczy tylko w Rosji; a nawet jeśli całość jest odrobinę (lub bardziej) podkoloryzowana, to i tak doskonale się czyta.

Serdecznie polecam dla każdego kto interesuje się Rosją i nie tylko. Pokazana została ona jednak ze strony zwykłych ludzi, różne zawody, różne historie. Bardzo wciąga i nie chce puścić. Muszę przyznać że aż nabrałem ochoty na bliższe poznanie z tym pełnym kontrastów i tajemnic krajem.

Wojtacha pali, Wojtacha pije, Wojtacha wyjada ze śmietnika, łazi po Moskwie z prostytutką, "rozmawia" z agentem FSB gdzieś na syberyjskim zadupiu, bzyka się w wagonie pierwszej klasy, na trasie do Jakucka. Dzięki temu, powstał fajny reportaż, o Rosji jakiej nie znamy, dalekiej od tego co zobaczymy w folderach turystycznych.

Bardzo wciągające reportaże z Rosji. Autorka opisuje historię napotkanych podczas swoich podróży po Rosji ludzi od Pani wynajmującej pokój, po robotników rurociągu w tajdze, bezdomnego, czy prostytutkę. Niezwykle wciągająca bo taka ludzka, bliska drugiej osobie.

Nie do końca trafiła w mój gust.
Każdy rozdział ma innego bohatera. Mamy tu między innymi : pikantny romans autorki z żołnierzem Specnazu, bezdomnego z Ułan Be, staruszkę z synem alkoholikiem z Irkucka, czy prostytutkę z Moskwy.
Książkę czyta się bardzo szybko i łatwo, ale czuję, że z tych historii można było wyciągnąć dużo więcej.
Znam wiele lepszych książek...

Słodko-gorzkie, wciągające historie ‘zwykłych’ ludzi, którzy nie jedno już przeszli i widzieli w swoim życiu.

Osobiście uważam tą książkę za przyjemne, pierwsze zetkniecie się z Rosja. W końcu autorka potrafi jak nikt inny wpakować się w kłopoty, a jeszcze lepiej je opowiedzieć na kartach swojej książki.

W skrócie – dobrze się czytało.

Czytajcie, bo warto! Bardzo ciekawe historie ludzi z m.in. trasy kolejką transsyberyjską, Irkucka, Olchonu, Moskwy, więc tam, gdzie się wybieram za miesiąc! I język dziennikarki też bardzo żywy, naturalny i zabawny, tam gdzie trzeba :)

Dobrze się czyta, książka jest ciekawa i nie nuży. Każdy rozdział to spotkanie z innym człowiekiem, inną historią, inną mentalnością. Łączy je historia i życie głównej bohaterki (autorki).

Na półkach: , , , ,

Styczeń zakończyłam całkiem udanie mimo intensywnego życia naukowego i stresów. Może to właśnie książki pomogły mi ten stres zredukować? "Zabijemy lub pokochamy" zwieńczyło pierwszy miesiąc 2019 roku i nawet mi się podobało. Lekkie, zwiewne, bez jakiejś reporterskiej pompatyczności, choć trzeba przyznać szczerze, że raczej z reportażem ta pozycja jest tylko lekko związana....

Dyskusje

• Rosja
  • Chcę w prezencie
  • Reportaż
  • Literatura faktu
  • 2015

Anna Wojtacha Zabijemy albo pokochamy. Opowieści z...