Zabijemy albo pokochamy. Opowieści z Rosji

Anna Wojtacha Wydawnictwo: Znak Literanova Seria: Znak literanova literatura piękna
Znak Literanova
rosja europa wschodnia putin słowiańszczyzna polityka
literatura piękna
Znak literanova
rosja europa wschodnia putin słowiańszczyzna polityka

Dość wciągająca książka.
Opowieści ciekawe.
Bardzo fajnie się czyta.

W książkę się wpada jak w studnię, złapie fantastycznym opisem osób, które poznajemy razem z autorką. Bohaterowie reportażu tak jak sama Wojtacha są charakterne, wyraziste, niespotykane. Poznajemy ich pogląd na Rosję, na władzę, historię ich życia. Po przeczytaniu zostałam z dziwnym poczuciem pustki i niewiedzy co dalej czytać. Co wybrać, żeby wciągnęło na równi z...

„-Ty masz fajną robotę, wiesz?
-Tak?
-No bo ty zawodowo gadasz z ludźmi, dobrze zrozumiałem?
-Tak by to w sumie można ująć...Tak, Igor, ja zawodowo gadam z ludźmi”.

Powyższy dialog znakomicie oddaje charakter reporterki i korespondentki wojennej, Anny Wojtachy, i jej najnowszej książki „Zabijemy albo pokochamy. Opowieści z Rosji”. Dziennikarka odkrywa przed czytelnikiem...

Bardzo dobra i wciągająca książka, zdecydowanie godna polecenia. Przygody autorki są niesamowite i niewiarygodne - ale jak widać takie rzeczy tylko w Rosji; a nawet jeśli całość jest odrobinę (lub bardziej) podkoloryzowana, to i tak doskonale się czyta.

Serdecznie polecam dla każdego kto interesuje się Rosją i nie tylko. Pokazana została ona jednak ze strony zwykłych ludzi, różne zawody, różne historie. Bardzo wciąga i nie chce puścić. Muszę przyznać że aż nabrałem ochoty na bliższe poznanie z tym pełnym kontrastów i tajemnic krajem.

Wojtacha pali, Wojtacha pije, Wojtacha wyjada ze śmietnika, łazi po Moskwie z prostytutką, "rozmawia" z agentem FSB gdzieś na syberyjskim zadupiu, bzyka się w wagonie pierwszej klasy, na trasie do Jakucka. Dzięki temu, powstał fajny reportaż, o Rosji jakiej nie znamy, dalekiej od tego co zobaczymy w folderach turystycznych.

Bardzo wciągające reportaże z Rosji. Autorka opisuje historię napotkanych podczas swoich podróży po Rosji ludzi od Pani wynajmującej pokój, po robotników rurociągu w tajdze, bezdomnego, czy prostytutkę. Niezwykle wciągająca bo taka ludzka, bliska drugiej osobie.

Nie do końca trafiła w mój gust.
Każdy rozdział ma innego bohatera. Mamy tu między innymi : pikantny romans autorki z żołnierzem Specnazu, bezdomnego z Ułan Be, staruszkę z synem alkoholikiem z Irkucka, czy prostytutkę z Moskwy.
Książkę czyta się bardzo szybko i łatwo, ale czuję, że z tych historii można było wyciągnąć dużo więcej.
Znam wiele lepszych książek...

Słodko-gorzkie, wciągające historie ‘zwykłych’ ludzi, którzy nie jedno już przeszli i widzieli w swoim życiu.

Osobiście uważam tą książkę za przyjemne, pierwsze zetkniecie się z Rosja. W końcu autorka potrafi jak nikt inny wpakować się w kłopoty, a jeszcze lepiej je opowiedzieć na kartach swojej książki.

W skrócie – dobrze się czytało.

Czytajcie, bo warto! Bardzo ciekawe historie ludzi z m.in. trasy kolejką transsyberyjską, Irkucka, Olchonu, Moskwy, więc tam, gdzie się wybieram za miesiąc! I język dziennikarki też bardzo żywy, naturalny i zabawny, tam gdzie trzeba :)

Dyskusje

• Rosja