Colin McRae. Autobiografia legendy WRC

Okładka książki Colin McRae. Autobiografia legendy WRC Derick Allsop, Colin McRae
Okładka książki Colin McRae. Autobiografia legendy WRC
Derick AllsopColin McRae Wydawnictwo: Sine Qua Non biografia, autobiografia, pamiętnik
The Real McRae: The Autobiography of Britain's Most Exciting Rally Driver
Sine Qua Non
2014-06-18
2014-06-18
Bartosz Sałbut
Colin McRae

Okładka książki Rach-ciach-ciach, czyli pchamy, pchamy! Tomasz Jaroński, Krzysztof Wyrzykowski
Rach-ciach-cia... Tomasz Jaroński, Kr...
Okładka książki Gollob. Testament Diabła Tomasz Gollob, Dariusz Ostafiński
Gollob. Testam... Tomasz Gollob, Dari...
Okładka książki Pół wieku na czarno Marek Cieślak, Wojciech Koerber
Pół wieku na c... Marek Cieślak, Wojc...

Wspomnienia ukazały się po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii w 2002 roku, w czasie gdy McRae należał do ścisłej rajdowej czołówki i gdy od kilku sezonów bezskutecznie próbował sięgnąć po drugie mistrzostwo świata. Dobiegała wówczas końca być może najciekawsza i najbardziej widowiskowa epoka w historii Rajdowych Mistrzostw Świata. Kończył się okres zaciętej rywalizacji, w której o zwycięstwie w mistrzostwach decydował często nawet nie ostatni rajd ale wręcz ostatni odcinek specjalny. Zarazem epoka wielkiego zainteresowania ze strony producentów samochodów, wielkich pieniędzy w tym sporcie i aspiracji do rywalizowania z F1 o względy masowego kibica. Wkrótce francuski duet Loeb-Citroen miał sięgnąć po pierwszy tytuł mistrzowski i totalnie zdominować rajdy na następną dekadę. McRae dyktując swoje wspomnienia był jednak wyraźnie pełen nadziei na przyszłe wielkie sukcesy, co wywołuje pewien gorzki posmak podczas lektury i przemyślenia w rodzaju "nie znasz dnia...".

We wcześniej u nas wydanych wspomnieniach Loeba najbardziej zaskakujące było jak długą drogę musiał przejść Francuz zanim trafił do rajdów. Pod tym względem McRae był dosłownie w czepku urodzony. Jego ojciec był znanym kierowcą rajdowym i motorsport był naturalną otoczką dzieciństwa dla młodego Colina. Zaczynał od ścigania się w motocrossie ale szybko przesiadł się do samochodu rajdowego. Natychmiast zaczął odnosić sukcesy, najpierw na szczeblu krajowym, potem międzynarodowym. Dość powiedzieć, że w wieku 21 lat był czołowym kierowca na Wyspach i zaczynał starty zagranicą, podczas gdy Francuz w tym wieku stał na życiowym rozdrożu, bez specjalnych perspektyw na przyszłość. Wspominam o tym, bo sytuacja rodzinna i sportowa obu kierowców rzutowała na ich wspomnienia. Książka Loeba to w zasadzie opis jego pełnej zakrętów życiowej drogi do rajdów, o realizacji marzeń i determinacji na przekór przeszkodom. Tymczasem czytając wspomnienia McRae praktycznie od pierwszych stron wchodzimy w buty pewnego siebie idola tłumów i ówcześnie jednej z największych gwiazd brytyjskiego sportu. Oczywiście nie można komuś stawiać zarzutu za szczęśliwe dzieciństwo i wspierających karierę rodziców. Może nie finansowo bo McRae nie był bogaty z domu, ale mentalnie - jego ojciec był zawsze przy nim jako opiekun, nauczyciel i w końcu menadżer, podczas gdy Loeb wychowywał się w zasadzie bez ojca. Jednak w efekcie książka McRae może nie wydać się specjalnie interesującą dla osób nie będących fanami rajdów. Nie ma tutaj tego czynnika "od zera do bohatera". W Colinie od początku bowiem upatrywano wielkiego kierowcy i jego kariera rozwijała się szybko i jednotorowo, bez poważniejszych przeciwności.

Pierwsza połowa jego wspomnień to dość monotonny opis kolejnych sezonów i rajdów jakie zaliczał. Później na szczęście robi się ciekawiej bo McRae zagląda za kulisy sportu, opisuje relacje między kierowcami, kwestie finansowe, sportowe, techniczne i organizacyjne. Nie stroni od zdecydowanych ocen a nawet krytyki pewnych osób, otwarcie mówi o swoich konfliktach a czasem drobnych wybrykach. Ze wspomnień bije pewność siebie, pogoda ducha i bezkompromisowość w podejściu do rywalizacji. Szkocki mistrz nigdy nie nauczył się kalkulować, przez co przeszedł do historii jako ulubieniec kibiców, tracąc co najmniej jeden prawie pewny tytuł mistrzowski przez jazdę na krawędzi do samego końca. Myślę, że jeśli taka była cena za nieśmiertelną opinię jaka towarzyszy wspomnieniom kibiców o jego osobie, to pewnie warto było prostować prawą nogę. Gdzieś tam między wierszami da się oczywiście wyczuć olbrzymią ambicję i przekonanie o własnej doskonałości, charakterystyczne dla wszystkich mistrzów kierownicy. Momentami jest to nawet lekko drażniące, jednak Colin rozprasza to wrażenie swoim (myślę, że nie udawanym) urokiem prostego chłopaka, który pomimo milionów na koncie, apartamentów, jachtów i helikopterów i tak najbardziej lubi swoją szkocką farmę i rodzinne życie.

We wspomnieniach znalazło się także miejsce na wzmiankę o serii gier sygnowanych nazwiskiem McRae, która dla całego pokolenia graczy stała się synonimem wirtualnej gry rajdowej. Przypomnę, że w latach 1998-2009 wydano łącznie 7 gier, z czego 5 w serii Colin McRae Rally i 2 w serii Colin McRae: Dirt. W ostatniej z tych gier Codemasters zamieściło pożegnalny wspomnieniowy filmik o Coline. Grałem, oglądałem, wzruszyłem się. Ponoć wielu młodych kierowców rajdowych kopiuje opis trasy stosowany przez Colina bo …przyzwyczaili się do niego grając w gry z tej serii. Jak widać Colin McRae pomimo swojego talentu zdobył może mniej niż mógł ale na pewno zostawił po sobie więcej niż inni mistrzowie.

Nieodżałowany Colin McRae bardzo naturalny w swoich opisach dotyczących jego życia ale i tysięcy godzin spędzonych na rajdowych oesach. Czytając tę książkę można się sporo pośmiać ale i zadumać. Życie tego rajdowego kierowcy było tak bogate, że jego autobiografia powinna istnieć również w postaci drugiego tomu. Obowiązkowa pozycja dla fanów rajdów ale i motrosportu. Każda linijka czytania dostarcza wielu wrażeń.

Fantastyczna książka o niesamowitym sportowcu który zawsze dążył do jednego celu - aby zostać mistrzem świata. Choć fanem rajdów samochodowych jestem od dawien dawna i wydawało mi się, że o Colinie wiem sporo to po przeczytaniu tej książki stwierdzam, że tak naprawdę niewiele o nim wiedziałem. Robert Kubica przypomina mi Colina, jeździ bezkompromisowo i często na 110% i zawsze stara się dawać z siebie wszystko. Oprócz historii życia Colina, książka opowiada wiele o samym świecie rajdów, jego kulisach i tym, że nie zawsze wygrywa się na OSie a droga do tytułu mistrza świata jest długa i wyboista o czym niektórzy niestety raczą zapominać lub po prostu nie zdają sobie z tego sprawy. Żałuję, że Colin zginął w tak młodym wieku i tak tragicznie. Lektura obowiązkowa dla fanów rajdów samochodowych i nie tylko.

McRae (obok Kubicy i Hołowczyca) to nazwisko, które chyba najszybciej przywodzi nam na myśl rajdy samochodowe. Pochodzący ze Szkocji, totalnie niepokorny wobec szefów smarkacz, w jeździe nie uznawał kompromisów. Albo zwycięstwo, albo spektakularny "dzwon". Szybko przerabiał swoje samochody na naleśniki, ale w końcu osiągnął swój cel: został rajdowym mistrzem świata, przy okazji najmłodszym w historii. Później już nie udało się powtórzyć tego osiągnięcia, ale do końca życia nie utracił szacunku kibiców za bezkompromisową jazdę. Biografia opowiada przebieg jego kariery, zdradza kilka barwnych szczegółów z okresu największych konfliktów nie tylko ze zwierzchnikami, ale i z kolegami z zespołu, przenosi w kulisy cyklu WRC... czyli gwarantuje przednie emocje nie tylko fanom rajdów.

"Nie udało nam się zamontować przedniej szyby, więc ktoś przyniósł nam dwie pary gogli do spawania, w których musieliśmy pokonać kilka oesów. Na szczęście nie było aż tak zimno, poważnym problemem okazały się natomiast muszki".

Biografia Colina to moc anegdot, których największym źródłem był wyjątkowy talent rajdowca do ściągania na siebie kłopotów.
Trzon książki stanowi szczegółowy opis wszystkich sezonów w WRC (z pominięciem Citroena- rok wydania 2002). Mnóstwo tu ciekawostek dotyczących pracy zespołów i strony logistycznej Mistrzostw Świata, zabawne docinki w stosunku do rywali, "recenzje" najważniejszych tras.

Widać w tekście tę niespokojną, wybuchową naturę Colina- to zdecydowanie nie jest nudny ghostwriterski produkcyjniak napisany tylko dla kasy. Styl jest lekki a humor wszechobecny.

Książka jest opisem ostatniej epoki w której jeździło się bokami- dla wielu ostatniej ciekawej- u progu wprowadzania maszyn stworzonych do jeżdżenia na okrętkę.
Opowieść jest tym lepsza w odbiorze, że wzorowo przetłumaczona. Widać znajomość tematu, o czym świadczą choćby komentarze redaktorskie w jednym z ostatnich rozdziałów. To wcale nie jest częste w przypadku książek o sporcie a przecież znajomośc terminologii to dla odbioru wielu dyscyplin sprawa podstawowa. Rajdy mają swój język i na szczęście nie zauważyłem w "Autobiografii" choćby jednego błędu.

Całość dopełniają wysokiej jakości fotografie.

Książka jest cennym uzupełnienie filmów dokumentalnych i onboardów i lekturą obowiązkową dla fanów rajdów.

Trzon książki stanowi...

Historia jednego z najlepszych driverów w historii rajdów!

Historia jednego z najlepszych driverów w historii rajdów!

Książka w zasadzie dla nikogo. Zagorzali fani znają wszystkie zawarte tu fakty, a ci którzy trochę mniej interesują się WRC raczej znudzą się narracją w stylu "tu byłem, trzeci, a tam piąty, tu wygrałem, a tam przegrałem". Osobiście liczyłem na jakieś anegdoty i rajdy zza kulis, w tej pozycji jest tego bardzo mało.

Colin McRae to człowiek, którego styl jazdy i determinacja wzbudzały podziw i zapisały się trwale w historii rajdów samochodowych. Jego kariera obfitowała w zwycięstwa, ale także porażki i poważne wypadki.
Ciekawa książka ukazująca życie, pasję, relacje z najbliższymi i zespołem, a także przemyślenia tego wybitnego kierowcy.

Zapraszam do przeczytania całej opinii:

Zapraszam do przeczytania całej...

Świetna książka. Przybliża postać Colina. Pokazuje jak bardzo był niedoceniony (mimo wielkiego talentu i tytułu Mistrza Świata). Nie ważne, czy jesteś wytrawnym rajdowym koneserem, czy szukasz kolejnej lektury do poczytania w tramwaju: losy jednego z największych rajdowych kierowców w historii na pewno Cię zainteresują.

Geniusze bywają egocentrykami. Niepokorni, przekonani o swojej racji, o swoim darze i talencie. Geniusze żyją często w chwale, lecz umierają samotnie, w nagłych i tragicznych okolicznościach.
Nie inaczej było w przypadku kierowcy rajdowego WRC - COlina McRae'a.

Colin McRae, człowiek obdarzony nietypowym wyczuciem chwili. Kierowca rajdowy, który swoja brawują , odwagą oczarował cały świat motoryzacyjny. Legenda, wzorzec, ale i postać tragiczna.
W 2007 roku tragicznie zginął,w raz ze swoim 5 -letnim wówczas synkiem, Johnnym w katastrofie lotniczej. Pilotem był sam Colin McRae.

Okoliczności tego dramatycznego w skutkach wydarzenie nie dowiemy się nigdy, do końca. Zginęła ikona wyścigów. Wyścigów, choć mniej znanych i mniej docenionych niż wyścigi Formuły 1, to nie mniej niebezpieczne oraz wymagające talentu, doświadczenia, ale przede wielu umiejętności.

Colin McRae jeszcze za życia opowiedział o swojej rajdowej części życia. To rajdy samochodowe były dominantą jego złożonej osobowości.
A charakter Colin McRae miał dosyć burzliwy. NIe kierował się konwenansami. Balansował na granicy życia i śmierci. Żył chwilą. Los dawał mu przesłanki, by jeździł ostrożniej, bardziej zachowawczo. Lecz nie. Rajdowiec był indywidualistą.

Werwa płynęła w jego krwi. Tez taka jest jego autobiografia. Dynamiczna opowieść rajdowca idealnie odzwierciedla jego naturę. Czytelnik rozumie, ale i podziwia tę pasję, miłość i pełne zaangażowanie w życiu na maksymalnych obrotach.

Colin McRae to postać wybitna. Nie dziwi więc, że uhonorowano go nazwaniem jego imieniem gry komputerowej. Gra ta towarzyszy mojej rodzinie od zawsze. Na polskich drogach jeżdżę statecznie, a w wirtualnym świecie mogę stać się rajdowcem, przycisnąć gaz do dechy i poczuć się jak sam tytułowy bohater.

Autobiografia Colina McRae'a jest pozycja obowiązkową dla każdego fana motoryzacji. Pięknie wydanie, zdjęcia, w postaci wkładek były w gestii wydawnictwa. Wydawnictwo SQN jak zawsze stanęło na wysokości zadania.
Polecam serdecznie, gdyż jak zawsze czytało mnie się z największą przyjemnością.

Nie inaczej było w przypadku kierowcy rajdowego WRC - COlina McRae'a.

• Sport
  • Biografie