Messapiowie. Południowa Apulia wobec hellenizacji i romanizacji

Okładka książki Messapiowie. Południowa Apulia wobec hellenizacji i romanizacji Małgorzata Pawlak
Okładka książki Messapiowie. Południowa Apulia wobec hellenizacji i romanizacji
Małgorzata Pawlak Wydawnictwo: Historia Iagellonica Seria: Notos - Scripta Antiqua et Byzantina historia
historia
Notos - Scripta Antiqua et Byzantina
Historia Iagellonica
2012-01-01
2012-01-01
Historia Afryka Włochy Italia Grecja Rzym starożytność synkretyzm

Okładka książki nie sŁÓDŹ Marta Chylińska, Anna Maria Guziewska, Małgorzata Pawlak
nie sŁÓDŹ Marta Chylińska, An...

Na półkach: , , , , , , , ,

Messapiowie z pewnością nie należą do najbardziej znanych ludów świata starożytnego, więc dobrze, że ukazała się na ich temat jakaś książka po polsku. Temat jest trudny, ponieważ baza źródłowa jest wyjątkowo skąpa i tak naprawdę najwięcej może na temat dziejów messapijskich powiedzieć archeologia. Autorka skupia się w swojej pracy przede wszystkim na relacjach Messapiów z Grekami zamieszkującymi miasto Tarent, a potem z Rzymianami, którzy dotarli na południe Italii po wojnach z królem Epiru Pyrrusem (dodajmy, sprowadzonym zza Adriatyku właśnie przez mieszkańców Tarentu). W związku ze specyfiką materiału źródłowego książka ta zapewne zainteresuje najbardziej archeologów. Autorka najwięcej miejsca poświęca właśnie wpływowi kultury greckiej na Messapiów i ich budownictwo oraz epigrafikę. Ponownie mamy zatem do czynienia z publikacją z serii Notos, która dotyczy procesów wymiany kulturowej na linii autochtoni-koloniści. Dla mnie dość zaskakujące było to, że Messapiowie przez kilka wieków kontaktów z Grekami zachowywali wyraźną odrębność kulturową, a skoro przyszli Rzymianie, dość szybko ulegli romanizacji.

• Republika Rzymska
  • Studia
  • Notos
  • Fragmenty
  • Etruskowie i Italia przedrzymska
  • Włochy

Dodaj cytat z książki Messapiowie. Południowa Apulia wobec hellenizacji i romanizacji