Ciernie i tulipany

2013-05-22
2013-05-22
Albert Kwiatkowski
literatura perska poezja

Okładka książki Drugi dywan perski Abolhassan Tahir, Abu Said Abulchajr, Abulhasan Aghadżi, Asiruddin Akhsikati, Anvari, Baba Taher Aryan, Asdżadi, Azraqi, Abu Szakur Balchi, Chakani, Chosrawi, Nasir Chosrow, Dżami, Zahir Fariabi, Hassan Ghaznavi, Badriddin Hilali, Ibn Jamin, Kabbani Razi, Amir Khusrow, Rabia Khuzdari, Kisai Marvazi, Ma'rufi Balkhi, Manuczehri, Bashshar Marvazi, Mu'izzi, Rumi, Sadi z Szirazu, Saib Tabrizi, Masud Saad Salman, Sanai, Farruchi Sistani, Suzani, Balaeiseh Tabari, Qatran Tabrizi, Masrur Taleghani, Sabir Termezi, Raszidaddin Watwat
Drugi dywan pe... Abolhassan Tahir, A...

Piękny zbiór czterowierszy poruszających temat miłości - tej ludzkiej, jak i miłości do Boga. Tęsknota, czułość, pragnienie miłości, samotność czy smutek powiązane są z głębią przeżyć mistycznych. Towarzyszy temu bogactwo porównań do przyrody perskiej jak również odniesienia do Koranu i Starego Testamentu.

Mnie, dominujący tutaj motyw pragnienia zjednoczenia z Bogiem, opisywany jako tęsknota do czułości ukochanej osoby przypomina "Noc ciemną" Świętego Jana od Krzyża, której wersję, śpiewaną w języku angielskim przez kanadyjską piosenkarkę i kompozytorkę Loreenę McKennitt, gorąco polecam: http://www.youtube.com/watch?v=MclLF473XtA

Mnie, dominujący tutaj motyw pragnienia zjednoczenia z Bogiem,...

Zbiór poezji, do którego wracam bardzo często, skłania do refleksji nad miłością do Boga i do człowieka.

• Poezja
  • Literatura perska