Nauka o konstytucji

Okładka książki Nauka o konstytucji Carl Schmitt
Okładka książki Nauka o konstytucji
Carl Schmitt Wydawnictwo: Fundacja Świętego Mikołaja, Teologia Polityczna Seria: Biblioteka Teologii Politycznej nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Biblioteka Teologii Politycznej
Fundacja Świętego Mikołaja, Teologia Polityczna
2013-01-01
2013-01-01
Robert Marszałek
prawo konstytucja Niemcy

Świetna książka, której przedmiotem jest nie tyle konstytucja w sensie jednego aktu prawnego wraz z poprawkami oraz "prawnoczłowieczymi" aktami prawa międzynarodowego. Schmitt opisuje również tę problematykę (może bez szczególnego akcentu na akty prawa międzynarodowego dotyczących praw podstawowych, wszak nie było wtedy ich takiego wysypu),ale przede wszystkim opisuje pojęcia związane z nauką o państwie jako strukturze politycznej i prawnej. Co ważne, Schmitt rozumie to samo pojęcie konstytucji w sposób bardziej wyrafinowany niż współcześni typowi konstytucjonaliści polscy; Schmitt rozumie prawo i politykę mniej "czysto" (w sensie kelsenowskim). O kształcie konstytucji przesądzić może więc nawet wynik konfliktu zbrojnego (wojna secesyjna).
Warto, szczególnie wtedy, kiedy jest się studentem prawa chcącym dowiedzieć się o konstytucyjności czegoś więcej, niż nazbyt chyba skomplikowanych procedur czy wyliczeń organów!

W zakresie konstytucyjnoprawnym ta pozycja to zdecydowanie arcydzieło, ponieważ jest -być może w Polsce niedocenianym- światowym klasykiem jeśli chodzi o problematykę nauki o państwie czy konstytucji. I w rzeczy samej, każdy kogo materia interesuje odnajdzie jej głęboką przenikliwość oraz interesujący koncept, doprawiony spójnym wywodem logicznym.
Po prostu Arcydzieło.

Po prostu Arcydzieło.

Carl Schmitt, kim jest? Cóż dla jednych obrzydliwy, brunatny nazista i apologeta narodowego socjalizmu; dla innych to wybitny filozof. Nie będę krył, że zaliczam się do tej drugiej grupy. Schmitt jest jednym z największych krytyków demokracji, legalizmu, państwa prawa w dziejach współczesności, co do tego nie mam wątpliwości. Jego krytyka demokracji liberalnej i innych pokrewnych systemów jak faszyzmu czy komunizmu jest tak miażdżąca, że większość liberalnego establishmentu nawet dziś woli przemilczeć jego słowa (ew. czasem wrzasnąć "NAZISTA!") niż zastanowić się czy król nie jest nagi.

O czym jest "Nauka o konstytucji"? Najbardziej trywialną odpowiedzią będzie stwierdzenie, że jest podręcznikiem. Carl Schmitt omawia tam szczegółowo zagadnienia związane z konstytucją, jak i poddaje rozważaniom konstytucję jako taką. Mamy zatem dociekania o demokracji, monarchii, państwie mieszczańskim, ludzie, narodzie i tym podobnych sprawach, jednak nie ograniczajmy się do banałów, to nie uchodzi ludziom rozumnym. Cała "Nauka o konstytucji" to poniekąd świadectwo epoki nowożytnego państwa i jurydycznych tendencji, których postulaty i skutki dotyczą nas bezpośrednio. Oczywiście oprócz faktów natury stricte konstytucyjnej (w sensie abstrakcyjnym),Schmitt prowadzi arcyciekawe rozważania sensu largo o niemieckim społeczeństwie, sytuacji politycznej (lata 20) i konstytucji weimarskiej co tworzy kolejne świadectwo, tym razem Republiki weimarskiej. Dodatkowo na kartach Nauki... rozbrzmiewają polemiczne głosy np. przeciwko Hansowi Kelsenowi co dla zainteresowanych prawem i jego teorią będzie perełką. Dzieło Schmitta napisane jest dość specyficznym językiem gdzie mieszają się fakty z interpretacjami czy polemiki z analizami. Sam język nazwałbym "barokowym", ale nie ze względu na ozdobniki retoryczne czy środki stylistyczne, których tu brak, ale ze względu na dość wymagające specjalistyczne słownictwo, które tak mocno kontrastuje z potocznym. Jeśli miałbym porównać język Schmitta z jakimś współczesnym autorem to najbliżej będzie może Bogusław Banaszak czy Andrzej Bator, oczywiście proszę to porównanie potraktować jako luźne skojarzenie, nie żadną analizę. W związku z powyższym ze względu na złożoność nie polecam tej książki "nieobytym" z długimi (acz fascynującymi) wywodami, językiem nauki prawa czy filozofii. Jeśli ktoś chce się koniecznie zapoznać z myślą Schmitta to poleciłbym jego eseje (np. "Teologia polityczna i inne pisma"),które zazwyczaj cechują się przystępniejszym językiem i żywszą barwą. Nie mniej pożytki intelektualne z lektury "Nauki o konstytucji" będą nieocenione. Laicy będą mogli lepiej zrozumieć naturę współczesnego państwa, prawnicy być może wyciągną pożytki natury praktycznej i przestaną fetyszyzować współczesne państwo, z kolei krytycy będą mieli kolejny powód do ataku na Schmitta i mnóstwo cennego materiału do przemyślenia.

• Filozofia polityki/politologia
  • Filozofia
  • Chcę mieć
  • Nauki społeczne
  • Prawo i ustrój

Dodaj cytat z książki Nauka o konstytucji