Nie zapomnij

Okładka książki Nie zapomnij Ole Sarvig
Okładka książki Nie zapomnij
Ole Sarvig Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich literatura piękna
Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich
Glem ikke
Wydawnictwo Poznańskie
1977-01-01
1977-01-01
8323207860
Maria Krysztofiak-Kaszyńska
literatura duńska satyra miasteczko

Okładka książki Buty są ważne Benny Andersen, Anders Bodelsen, Cecil Bødker, Ulla Dahlerup, Sven Holm, Frank Jaeger, Christian Kampmann, Svend Aage Madsen, Leif Panduro, Klaus Rifbjerg, Ole Sarvig, Peter Seeberg, Villy Sørensen, Henrik Stangerup, Dorrit Willumsen
Buty są ważne Benny Andersen, And...

Był zatwardziałym kawalerem, specjalistą od kupna i sprzedaży małych knajpek. Wędrował od miasteczka do miasteczka, robił swoją robotę i wydawać by się mogło, że takie życie jest dla niego idealne, tylko czasem czuł się trochę samotny. Sytuację zmienił pewien wyjazd. Do cudownego spotkania doszło na Tenerife, kiedy to na jego drodze stanęła Ona. Szwendali się razem, poznawali nawzajem, w każdy możliwy sposób, rozmawiali. Ten jeden raz poczuł, że mógłby zmienić swoje dotychczasowe życie dla Niej. Kiedy się rozstawali, Ona prosiła, żeby jej nie zapomniał...

Miesiąc czekał na list od Niej, a potem wyrzucił adres. Po roku postanowił pojechać do Danii, żeby Ją odnaleźć. Wyłonił się jednak jeden, mały problem. Nie miał adresu. Nie zapamiętał Jej imienia i nazwiska, co więcej, nie zapamiętał nawet Jej twarzy...

Czy mając tylko wymyśloną ksywkę i znając miejsce zamieszkania kobiety, zdoła odnaleźć swoje szczęście? W tym poszukiwaniu spotka wiele ciekawych osób, spokojnych, zwyczajnych mieszkańców Danii lat 70. Czasem trochę dziwnych, ale zazwyczaj pomocnych. Przeprowadzi wiele rozmów, przejrzy leksykony, książki z nazwiskami (choć wiele z nich będzie dokładnie takie samo, jak jego własne),wejdzie do kilku osobliwych miejsc. W trakcie poszukiwań przejrzy też swoją pamięć, powracając myślami do okresu dzieciństwa i młodości.

Teoretycznie jest to burleska, ale biorąc pod uwagę, w jak absurdalnych czasach teraz żyjemy, ta satyryczność utworu gdzieś się rozmywa, co nie zmienia faktu, że wciąż dobrze się to czyta.

Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich.

IG @angelkubrick

• Z Biblioteki 🖤
  • /2023./
  • Literatura skandynawska
  • Literatura skandynawska - Dania
  • Seria pisarzy skandynawskich
  • Seria dzieł pisarzy skandynawskich
  • Wymienię/Sprzedam

Dodaj cytat z książki Nie zapomnij