Tai-pan

James Clavell Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Cykl: Saga Azjatycka (tom 2) literatura piękna
Małgorzata Grabowska, Andrzej Grabowski
Vis-á-Vis/Etiuda
Saga Azjatycka (tom 2)
literatura piękna
Małgorzata Grabowska, Andrzej Grabowski

Czytałoby się zdecydowanie lepiej, gdyby 4 wydanie wydawnictwa Vis-á-vis Etiuda w twardej oprawie nie miało tyle literówek, błędów interpunkcyjnych oraz poprzekręcanych słów itd. Ewidentnie osoba odpowiadająca za korektę nie wywiązała się ze swojego zadania.

Tai Pan to powieść o powstaniu Hongkongu . Nie jest to powieść historyczna w czystym znaczeniu . Bardziej z gatunku przygodowych . Po Shogunie , który przybliża kulturę Japonii , Tai Pan opisuje nam Chiny w XIX wieku . Dla czytelników lubiących takie klimaty , które tworzy James Clavell będzie ona rewelacyjna .Kawał ( i to spory ) dobrej literatury .

Aż trudno uwierzyć, że akcja tego tomiszcza rozgrywa się w ciągu zaledwie pół roku. Jeszcze trudniej - że przeczytanie go zajmuje zaledwie kilka dni.
Tai Pana czytałam ostatnio w liceum, z lektury pamiętałam niewiele. Z tym większą przyjemnością dałam się porwać Clavellowi w egzotyczny świat Azji - piękny, choć często niezrozumiały. Klimat tej powieści jest niepowtarzalny -...

Świetna lektura, wartka akcja, wielowarstwowy rys historyczny, duże ciekawych wiadomości o Azji. Dwa tomy dosłownie połknęłam. Polecam

Do ostatniej strony trzyma w niepewności. Majstersztyk. I ciekawie przekazuje wiedzę na temat sytuacji politycznej i społecznej w tamtym momencie dziejów. Jak zwykle u Clavella postacie żywe i pełnokrwiste. Polecam.

Niesamowita powieść i niesamowite emocje. „Tai-pan” to druga zaraz po „Shogunie” książka składająca na cykl azjatycki. Tym razem przenosimy się do XIX wiecznych Chin, gdzie poznajemy kupca- żeglarza Dirk Struana zwanego Tai-panem, szefa spółki handlowej Noble House oraz jego rywala Tylera Brocka stojącego na czele spółki Brock i Synowie. Mężczyźni rywalizują ze sobą tak w...

Rewelacyjna książka. Kolejne arcydzieło po Shogunie. Zdecydowanie godne polecenia.

Uwielbiam tego autora. Tai Pan ma dwa tłumaczenia, oba czytałem, nie pamiętam, ale jedno wyraźnie lepsze. Akurat tę powieść cenię sobie najbardziej, może dlatego, że była pierwsza, która mi wpadła w ręce. Numer 2 to Shogun i potem Król szczurów. Wszystkie wybitne.

Tai-Pan to moja 3 książka Clavella po Królu szczurów i Shogunie i może kontrowersyjnie, ale powiem, że choć czytało się przyjemnie, fabuła była OK, to szczerze nie porwała mnie (choć ostatnia strona budujaca). Patrząc na Struana jakbym widział Toranage z Shoguna, ta sama inteligencja, przenikliwosc i wszechwiedza, czułem się trochę jakbym miał deja-vu. Człowiek czuje się...

Książka po prostu genialna. Duga część, po Shogunie, wielkiej epopei Jamesa Clavella - Sagi Azjatyckiej. Wydana po raz pierwszy w 1966 roku. Powieść opowiada o powstaniu /w tej chwili już byłej/ kolonii - perły w koronie brytyjskiego imperium - Honkongu. W tło wydarzeń historycznych - wojna opiumowa, walka o dominację imperiów nad Azją w pierwszej połowie XIX w. wplecione...

1 068
  • Historyczne