Pamiętniki Adama i Ewy

Okładka książki Pamiętniki Adama i Ewy Mark Twain
Okładka książki Pamiętniki Adama i Ewy
Mark Twain Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Biblioteka Narodowa dla Młodzieży literatura piękna
Biblioteka Narodowa dla Młodzieży
Diaries of Adam and Eve
Ossolineum
1993-01-01
1993-01-01
Teresa Truszkowska
Eden wąż Bóg zdrada Adam i Ewa

Pozytywne zaskoczenie, powiew świeżości, konkretna dawka humoru. Na plus narracja z dwóch perspektyw. Podobało mi się, polecam tę pozycję na rozluźnienie. Ode mnie 8/10.

To genialna dwuczęściowa miniatura literacka, w której opowieść o początkach życia pierwszych rodziców przeplata się z inteligentnym humorem.To w pewnym sensie analiza natury kobiety i mężczyzny i przede wszystkim wzruszająca historia wiernej i bezinteresownej miłości.

Polecam!

Polecam!

Wyzwanie LC 2023 - sierpień. Genialne odmitologizowanie początku świata. Zabawna próbka tego jak mógł wyglądać raj z perspektywy pierwszej pary.

Bardzo dobra nowelka. Dużo daje przeczytanie krótkiej noty biograficznej autora.

Ojj sporo tu uproszczeń i skrótów myślowych powielających okrutne dla obu płci stereotypy, ale można się uśmiechnąć 😉

Natknęłam się na tę książkę przypadkiem, ale od razu przywołała u mnie wspomnienia ze szkoły podstawowej. Moja ówczesna polonistka powiedziała swego czasu, że jest to jej ulubiona książka. Z tego powodu postanowiłam sięgnąć po tę pozycję.

Na pewno gdybym trafiła na "Pamiętniki Adama i Ewy" wcześniej, to moja ocena byłaby wyższa. Jednak na tym etapie moich zmagań z literaturą mogę ocenić tę książkę tylko jako miły przerywnik między ciężkimi powieściami. Momentami przeszkadzała mi naiwność bohaterów, która jednocześnie w innych miejscach była największym plusem tego dzieła. Podobał mi się humor Twaina, zwłaszcza szukanie coraz to nowych określeń na małego człowieka. Również zestawienie ze sobą dwóch perspektyw dało dobre wrażenie przy lekturze. Końcowe fragmenty pamiętnika Ewy odrobinę psują cały utwór. Bardzo dobrze, że zostaje w nich podkreślone, że Ewa jest pierwszą kobietą i jej sądy mogą być mylne, ale dalsze snucie wizji o kobietach w przyszłości pozostawia lekki niesmak. Ostatnie zdanie tekstu było przepiękne i myślę, że zostanie ze mną na dłużej.

Podsumowując: jak najbardziej polecam tę krótką książkę każdemu, kto chce się rozerwać.

Ta książeczka to taki żarcik. Fajnie się słuchało. Dzisiaj inaczej patrzymy na treść, więc trzeba wziąć pod uwagę, że to już staroć, więc mimo wszystko można się uśmiechnąć przy lekturze.

Ciekawa perspektywa różnych sytuacji widziana przez obie płcie. Podane z humorem, ale i steoretypowo, i trochę szowinistycznie.

Humor typowy i dziś, na bazie stereotypów. Dobrze, że krótko, bo niestety nielogicznie, np. Ewa zna się na deklinacji, ale proste rzeczy ją przerastają.

Ciekawa, króciutka książka, jeszcze takiej nie czytałam. W humorystyczny sposób przedstawiono kobietę i mężczyznę.
Trochę nie podobała mi się końcówka, tj. rozważania dlaczego ktoś kocha, ale to bardziej z powodu moich przekonań.

• Lektury
  • Literatura amerykańska